22 Temmuz 2017

Afrika E-ticaret Pazarı ve Afrika’nın Öne Çıkan E-ticaret Şirketleri

afrika e-ticaret pazarı
2012’de dünya genelindeki B2C harcamaları 1 trilyon dolara ulaştı ve bu harcamalarda sadece ABD, Avrupa ve Asya ülkelerinin payı yok. Henüz küçük bir pay da olsa Afrika e-ticaret pazarının da bu harcamalara katkısı bulunuyor.

Afrika’da e-ticaret söz konusu olduğunda Güney Afrika öne çıkıyor. Öte yandan Güney Afrika, bölgenin en çok online alışveriş yapan ülkesi olmasına rağmen, internet kullanıcı sayısı olarak Afrika genelinde 5. sırada yer alıyor. Birinci sırada ise 40 milyon internet kullanıcısıyla Nijerya var. Mısır ve Fas ise Nijerya’nın ardından en çok internet kullanıcısına sahip ülkeler olarak öne çıkıyor.

Afrika genelindeki internet kullanıcılarının sayısı ise 167 milyon civarında ve bu rakam kıtanın genelindeki nüfusun %15,6’sına denk geliyor.

Afrika kıtası genelinde e-ticaret istatistiklerinin paylaşımının çok düşük seviyelerde olmasından bu yazıda Güney Afrika’nın e-ticaret verilerine daha çok yer vermek durumunda kaldık. Ancak bu ülkenin verilerinin kıtanın geneline de bir ışık tutacağını söylemek mümkün.

Güney Afrika’nın e-ticaret hacmi 2010 yılında 222,4 milyon dolardı ve bu rakam 2009 yılının %30 üzerinde. 2011 yılında ise bölgenin e-ticaret hacmi 311,4 milyon dolar seviyelerine ulaştı. Online alışveriş yapanların %25’ni 25 yaşın altındakiler oluşturuyorken, %52’lik bir bölüm de 25 ile 45 yaşları arasındaki tüketicilerden oluşuyor.

Güney Afrika’da online alışveriş çoğunlukla erkek tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Şu an için online alışveriş yapanların %63’ünü erkekler oluştursa da önümüzdeki birkaç yıl içinde kadın ve erkek arasındaki oranın eşitleneceği tahmin ediliyor.

Güney Afrika’da internetten alışveriş yapanların internet kullanıcılarına oranı ise %17’lerde. Güney Afrika’da 6 milyon internet kullanıcısı bulunuyorken sadece 970 bin kişi online alışveriş yapıyor. Güney Afrika’daki tüketicilerin internetten alışverişe güvenmeye başlamadan önce yaklaşık 5 yıl kadar internet kullanmaları gerekiyor ve bölgede 5 yıldan uzun süredir internet kullananların sayısı 3,6 milyon civarında.

Ödeme sistemleri konusunda ise tüketiciler çoğunlukla bankamatik kartlarını tercih ediyorlar. Online alışveriş yapanların %41’nin bankamatik kartı bulunuyorken, %35’inin ise kredi kartı bulunuyor. Bunun yanı sıra 2012 yılında mobil ödeme sistemlerinin de kullanılmaya başlandığını söylemek mümkün.

Güney Afrika’da online alışveriş yapanların %43,6’sı spor ve etkinlik biletlerini online olarak satın alırlarken, %43,4’ü de seyahat harcamalarını online olarak yapıyor. Bölgede en çok para harcanan üçüncü kategori ise %42 ile kitap. Bu kategorilerin sonrasında da %36 ile otel rezervasyonları geliyor.

Afrika’daki popüler e-ticaret şirketleri

afrika e-ticaret pazarı

bidorbuy.co.za

1999 yılında kurulan BidOrBuy, Afrika’nın en büyük online pazar yerlerinden biri. 1,4 milyon aylık tekil ziyaretçisi bulunan sitede 1 milyondan fazla listelenmiş ürün bulunuyor.

eShopAfrica.com

eShopAfrica.com, bölgedeki en eski e-ticaret şirketlerinden biri. 2001 yılında Gana’da kurulan şirket Gana, Etiyopya, Zimbabwe ve Mali’den el yapımı sanat ürünlerini ABD ve İngiltere’deki kullanıcılara satıyordu.

buycorrect.com

Nijeryalı perakendeci UK2ME Logistics’in internet girişimi olan BuyCorrect, İngiltere ve ABD’den tedarik ettiği kıyafet, elektronik ve benzeri ürünleri internet sitesi üzerinden Afrika’daki kullanıcılarla buluşturuyor. Logos bölgesine bir günde ürün teslimi yapan şirket, diğer şehirlere de 2 ile 4 iş günü içinde ürünleri kargoluyor.

Yuppiechef.co.za

2006 yılında Cape Town’da kurulan şirket, çoğunlukla ev ve mutfak aletleri üzerine ürünlere yoğunlaşıyor. Site 2012 yılında Güney Afrika’nın en iyi online mağazası ödülüne layık görüldü.

Botswanacraft

Botswanacraft da Afrika’nın popüler e-ticaret sitelerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu sitede özel olarak yapılmış el yapımı ürünler internet üzerinden kullanıcılara sunuluyor. El yapımı sepet ve diğer ahşap ürünlerin yanı sıra sitede kitap ve müzik ürünleri de satışa sunuluyor.

Jumia.com.ng

Nijerya merkezli Jumia, kullanıcılara elektronik eşyalardan, kıyafetlere kadar çok çeşitli bir ürün yelpazesi sunuyor. Online alışverişlerde kapıda ödeme gibi bir hizmet de sunan Jumia, tüketicilere siparişlerini 1 ile 5 gün içinde teslim ediyor. Şirket Nijerya dışında Mısır, Fas ve Kenya’da da hizmet vermekte.

Kiosk.co.ke

2005 yılında kurulan Kenya merkezli şirket, 2010 yılında internet üzerinden yayın yapmaya başladı. Ev dekorasyon ürünleri üzerine ağırlık veren girişim, tüketicilere ertesi gün ürün teslimi sözü veriyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Afrika deyince nedense önyargılı olarak sitelere girdim ama itiraf etmeliyim ki bunlar türkiye’deki sitelerden bile birkaç lig üstte.
    Bir tanesindeki ürün videoları muhteşem! Bu kadar farklı site olmasına rağmen insanlar bu kadar farklı uzantıyı akılda nasıl tutup da girebiliyor, sadece .com iş yapar algısını nasıl kırmışlar acaba? Çoğu sitenin mobile özel uyumlu sayfaları olması çok şaşırttı, darısı eticaretmag’e 😀 (umarım en kısa zamanda defaultten kurtulursunuz) Bu arada özellikle mi seçtiniz bilmiyorum ama sitenize bilgisayardan girince farkettim, sitelerin adları olunca mavi renkte tıklanabilir olduğu anlaşılmıyor.

  2. Önyargılı bir şekilde sitelere girdim ama özellikle http://www.yuppiechef.co.za/ çok hoş bir tasarıma sahip. Afrika, potansiyeli yüksek bir pazar. Eğer bölgedeki şiddet olayları son bulursa Afrika e-ticaret pazarı çok daha yüksek noktalara ulaşacaktır…

Fikrini söyle

*