17 Mart 2018

GoPago’yu Satın Alan Amazon Mağaza İçi Ödemeye Mi Odaklanıyor?

gopago amazon satin alma
İnternet siteleri üzerinden Pay with Amazon (Amazon ile öde) seçeneğini geçtiğimiz aylarda kullanıma açan Amazon, şimdide fiziki mağazalara gözünü dikmiş görünüyor. Mobil POS servis sağlayıcısı GoPago’yu satın alan Amazon, bu satın almayla beraber fiziki mağazalara ve fiziki mağazalarda mobil ödeme sistemi kullanan tüketicilere ulaşacağa benziyor.

GoPago, restoran ve perakendecilere tablet ile kredi kartı ödemeleri almalarını sağlayan bir mobil POS servisi olarak hizmet vermekte ve aynı zamanda GoPago kullanıcıların da mobil cihazları üzerinden mağazaya gitmeden ürün siparişi vererek ödeme işlemlerini yapmalarını sağlıyor.

Amazon bu hamlesiyle beraber offline taraftaki rekabete girecek diyebiliriz. Offline’deki en büyük rakipleri ise eBay, Google ve Square olarak öne çıkıyor. Her ne kadar online taraftaki hacim devamlı olarak büyüse de, offline taraftaki alışveriş hacmi halen online’ın oldukça üstünde. Online’da hizmet vermekte olan firmalar da bu pastadan pay alabilmek adına, kendi sistemlerini bir şekilde fiziki mağazalara entegre etmeye çalışıyor.

Amazon da GoPago ile beraber online pazaryeri ile fiziki mağazaları birbirine bağlayabilecek. Sadece markaların değil kullanıcıların da ödeme sistemi olarak bu hizmeti kullanabilmesi ile Amazon her iki tarafa da erişmiş olacak.

Orta ölçekli perakendecilerle ve restoranlarla çalışan GoPago’nun yıllık satış hacmi ise 500.000 dolar seviyesinde. Amazon’un satın almasından sonra şirketin beraber çalıştığı markaların da sayısında belli bir artış olacağı için ilerleyen dönemlerde bu rakam daha da artabilir.

Buradaki diğer bir önemli nokta da Amazon’un fiziki mağazalara yönelik yaptığı bu ataktan sonra, pazardaki diğer rakipleri olan eBay, Google ve Square’in bu durumdan nasıl etkileneceği olacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*