17 Mart 2018

Facebook, Mobil Reklamlarla Büyüyor [İnfografik]

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Facebook, 2014 yılının ilk çeyreğinde 2.27 milyar dolar reklam geliri elde etti. Geçen seneye oranla reklam gelirlerinde yüzde 59 büyüme kaydeden şirketin başarısında mobil reklam gelirleri önemli bir rol oynuyor. Yılın ilk üç ayında 2.5 milyar dolar gelir elde eden şirket, 2013′ün ilk çeyreğinden bu yana bu oranı yüzde 72 oranında artırdı. Kullanıcı sayısı ise bu yıl itibariyle 1 milyarı aşan platform, mobil aktif kullanıcı sayısını 609 milyona çıkararak mobilde yükselen bir ivme kaydetti. Aktif kullanıcı sayısını yüzde 4’ten yüzde 5.9’a yükseltti.

Ayrıca şirket, ilk çeyrekteki karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 193 artırarak 219 milyon dolardan 642 milyon dolara yükseltti. Bununla birlikte Facebook’un mobil gelirleri, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30 artış gösterdi. Açıklanan bu rakamların ardından Facebook’un hisseleri yüzde 4 değerlendi. Açıklanan bu rakamlar, şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’e göre, Facebook’un güçlü ve istikrarlı büyümesinin bir kanıtı.

Facebook’ta açıklanan rakamlar kadar ilgi çekici bir diğer haber ise 5 yıldır Facebook’un finans bölümünün başındaki isim olan David Ebersman’ın 1 Haziran itibarıyla görevini şirketin başkan yardımcılarından David Wehner’e bırakacak olması.

rakalamlarla-facebook-infografikSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*