17 Mart 2018

Genişletilmiş Görseller Twitter’da Etkileşimi Artırıyor

eticaretmag twitter
Twitter, geçtiğimiz günlerde görsellerin zaman akışında görüntülenmesi konusunda bir değişikliğe imza attı. Değişikliği görselleri görüntülemek için bağlantıya tıklamaya ihtiyaç duyulmaması şeklinde özetleyebiliriz. Yani yeni formda, görseller ve Vine videoları zaman akışının içinde doğrudan karşınıza geliyor ve üzerine tıkladığınız takdirde tam boyutuna ulaşıyor veya oynamaya başlıyor. Bunun sonucunda da kullanıcı zaman akışını terk etmeksizin görselli tweet’leri favorilere ekleme ve retweet etme şansına erişiyor.

Kullanıcıları şaşırtan ve ilk etapta, alışıldığı üzere, daha çok olumsuz geri dönüşlere sebep olan bu değişiklik, kısa bir süre içerisinde özellikle profesyonellerce hızla benimsendi. Adaptasyon sürecinin pek de uzun ve sancılı olmadığı bu değişiklikle ilgili yapılan araştırmalar bu yeniliğin etkileşimi ne yönde değiştirdiğine dair önemli ipuçları veriyor.

Tweet’e entegre gelen görsellerin neleri değiştirdiğine dair yapılan araştırmalar tıklanma oranı, favori eklenme oranı ve retweet edilme oranlarındaki değişiklik üzerine yoğunlaşıyor. Görsel içeren tweet’lerin tıklanma oranı içermeyenlerden yüzde 18 daha fazla. Tıklanma oranıyla ilgili bu pek de büyük olmayan değişikliğin yanı sıra esas ses getirici değişiklik favori ve retweet oranlarında.

buffer-twitter-arastirma
Favorilere eklenme konusunda görselli olan tweet’lerin, görselsiz olanlara oranla yüzde 89 daha fazla şansı olduğu ortaya çıkıyor. Konu retweet’lemeye geldiğinde ise bulgular görselli olanların görsel olmayanlara oranla yüzde 150 daha fazla retweet’lendiği yönünde. Tıklanma sayısındaki değişiklik her ne kadar azımsanamayacak bir oranda olsa da favorilere eklenme ve retweet edilme oranlarındaki artışın yanında daha önemsiz kalıyor.

Bu araştırma sonucunda yapılan çıkarımlar ise şu yönde: İlk etaptaki adaptasyon sürecinin ardından yapılan bu değişikliğin trafiği değil etkileşimi arttırdığı ortaya çıkıyor. Bu doğrultuda da markaların viral olabilecek görsellere yönelebileceğini ve bu sayede hali hazırda Twitter üzerindeki etkileşim alanlarını genişletebileceklerini söyleyebiliriz. Twitter her halükarda bu işten en karlı çıkan taraf oluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*