21 Mart 2018

Jason Goldberg, Zarar Etmeye Başlayan Fab’ı Çöküşe mi Sürüklüyor?

jason goldber fab 600
2012’nin sosyal ticaret yıldızı olan Fab.com‘un son dönemlerde pek de iyi bir grafik çizmemesi takipçilerinin ve sektörün gözünden kaçmamış gibi görünüyor. 2010 yılında eşcinsel erkekler için bir sosyal ağ olarak öne çıkan ve 2011 yılında e-ticarete yönelen girişim yaptığı hızlı çıkış ile bir anda tüm dünyanın ilgisini üstüne çekmeyi başarmıştı.

2012 yılında 115 milyon dolarlık bir ciro yapan şirket, çok kısa sürede 14 milyon üyeye ulaşmıştı. Tüm bunlar şirketin hızlı bir şekilde büyüyerek küresel pazarlara açılmasını sağlamış ve girişim 26 farklı ülkede hizmet vermeye başlamıştı. Açıldıktan sonra toplamda 336 milyon dolarlık yatırım alarak 1 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaşan Fab, geçtiğimiz Eylül ayında Avustralya pazarına da açıldı.

Her ne kadar dışarıya iyi bir izlenim sunsa da aslında durum Fab için çok da iyi bir şekilde ilerlemiyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz Temmuz ayının sonunda Fab’ın Berlin ofisinden 100’den fazla kişiyi işten çıkartacağını haberini sizlerle paylaşmıştık. Ancak işten çıkarılan kişi sayısı bununla kalmadı ve aslında Haziran ayında başlayan işçi çıkarma işlemi son aylarda da devam etti.

Şirkette çalışanların sayısı Haziran 2013’te 700’e ulaşmışken Temmuz’da bu sayı 550’ye, Ekim’de 440’a ve Kasım’da ise 380’e geriledi.

İşten çıkarmaların yanı sıra Fab geçtiğimiz aylarda iş modelinde de değişikliklere gitmiş, günlük kampanyalarına son vererek site üzerinde devamlı olarak ürün satışına başlayacağını duyurmuştu. Bu değişiklikle beraber kullanıcılar takip ettikleri kategoriler üzerinden diledikleri zaman ürün satın almaya başlamışlardı.

Bunun yanı sıra şirketin satışlarını artırmak için yaptığı tek değişiklik bu olmadı. Şirket diğer online perakendecilerle olan rekabet yarışında zorlu zamanlar geçirdiği için online perakendecilerle fiyat eşlemeye gideceğini de duyurmuştu. Diğer şirketlerle fiyat eşlemeye gitmesi Fab’ın bu rekabette zor günler geçirdiğine dair bir işaret olarak gösterilebilir.

Geçtiğimiz Haziran ayında çıkan haberlerde Fab’ın artık zarar etmekte olduğu ve şirketin gelirlerinin artık Fab’ı karlılık aşamasında tutamadığı üzerine konuşuluyordu. Bu iddialar üzerine ise CEO Jason Goldberg kendilerinin özel bir şirket olduğunu ve ne kadar para harcadıklarıyla ilgili bir bilgi paylaşmayacağını belirtmişti.

Fab’ın bu düşüşünden CEO Jason Goldberg’in sorumlu olduğu düşünülüyor

TheVerge’un Fab üzerine yaptığı araştırmaya göre son zamanlarda ofisteki çalışanların büyük bir çoğunluğu “başları öne eğik ve sessiz bir şekilde” işlerine devam ediyor.

Kasım ayı içerisinde Goldberg, yönetim kurulunun da desteğiyle şirket içi yeniden yapılanmaya gitmişti ve bu haberin basına sızmasının ardından şirketin yönetici pozisyonlarına katılan çalışanlardan bazılarının junior ekipten geliyor olması dikkat çekmişti.

Goldberg’in bu tutumu şirket çalışanlarının da dikkatini çekmişti ve kötü gidişat konusunda şirket çalışanları, Fab’ın tekrar iyiye gidebilmesi için Jason Goldberg’ın tekrar dizginleri ele alması gerektiğini ve eğer o bu gidişata bir çözüm bulmazsa kimsenin el atmayacağını söylüyorlar.

jason goldberg

Geçmişe bakıldığında Jason Goldberg’in girişimlerini hızlı bir şekilde zirveye çıkarttığı ve aynı hızda düşmesine neden olduğuyla ilgili de kötü bir şöhreti bulunuyor. Goldberg’in Fab öncesindeki girişimi Jobster bunun için iyi bir örnek olarak gösterilebilir.

O dönemlerde Seattle’da kurduğu Jobster’ı, haftada 100 saat çalışarak Silikon Vadisi’ne taşıyan Goldberg birçok kişinin yine dikkatini çekecek bir işe imza atmıştı ve girişim toplam 4 tur yatırım almıştı. Ancak çok hızlı bir şekilde çok fazla kişinin işe alınması ve yatırımdan gelen paranın da hızlı bir şekilde tüketilmesi şirketi zor zamanlara sokmuştu.

Son yatırımdan yaklaşık iki yıl sonra 2006 yılının sonunda şirket ani bir şekilde işçi çıkartmaya başlamıştı. Her ne kadar o dönemlerde bu söylentileri inkar etse de, Goldberg, bütçede sıkıntı yaşadıkları için giderleri kısmak gerektiği üzerine konuşmaya başlamıştı. O dönemde şirket çalışanlarının yüzde 41’i işten çıkarılmış ve şirketteki birçok yönetici ve kurucu ortak da görevlerini bırakmıştı. Tüm bu olanlardan sonra bir dönem medya tarafından Facebook ile kıyaslanan Jobster oldukça düşük bir rakama satılmıştı.

Fab, 5 ayda 320 kişiyi işten çıkarmış oldu

Bu durumu günümüzdeki olaylar açısından değerlendirecek olursak Goldberg aslında Jobster’da yaptığı hatalardan pek ders almamış olarak görünüyor. 4 tur yatırımın ve hızlı bir yükselişin ardından Fab, hızlı bir şekilde çalışan sayısını artırmış ve 700 kişilik bir kadroya ulaşmıştı.

Ancak Fab, 5 ay içinde işçilerinin yüzde 54’lük bölümünü işten çıkardı ve gidenler arasında şirketin kurucu ortağı Bradford Shellhammer da yer alıyordu. Bununla beraber geçtiğimiz Haziran ayından beri kulislerde konuşulan şirketin zarar ettiği yönündeki iddialara Goldberg yanıt vermeyerek sırtını dönmeye devam etti.

fab-chart-3

Yukarıda paylaştığımız grafik de aslında bu gidişatın çok da iyi olmadığının bir kanıtı. Tabloya bakılacak olursa Kasım 2012’den itibaren site trafiğinde ciddi anlamda bir düşüş görünüyor. Bir dönem mobil taraftaki trafikte bir artış olsa da Eylül 2013’e gelindiğinde şirketin trafiğinin ciddi oranda azaldığı görülüyor.

Jobster’da işe giren yedinci kişi olan Scott Haug bir konuşmasında Goldberg için “işler ne kadar iyiye giderse gitsin o her zaman daha da büyümek, daha da iyi olmak ve her zaman daha fazlasına sahip olmak istiyordu” şeklinde bir ifade kullanıyor.

Jobster’da olduğu gibi Fab’ı da zarara ve belki de çöküşe götürebilecek en büyük etken Haug’un yaptığı bu açıklama olabilir. Jason Goldberg’ın başarı hırsı ve tatmin olmaması, büyük bir çıkış yakalayarak 2 yılda birçok iş başaran Fab’ın sonunu getirebilir.

Şirket belki dışarıdan iyi bir profil çiziyormuş gibi görünüyor olabilir; ama trafikteki düşüş ve işten çıkarmalarla başlayan şirket içi yeniden yapılanma ile Fab’ın şu an ciddi anlamda zor bir dönemden geçtiği düşünülebilir. Henüz şirket tarafından resmi olarak açıklanan net rakamlar olmasa da Fab’ın popülerliğini yitiriyor olabileceğini söyleyebiliriz. Goldberg’in daha önceki hatalarından ders alıp bu duruma el atıp atmayacağını ise zaman içinde göreceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. hakan der ki:

    bu ve bunun gibi siteler ülkemizdede dahil global sermayenin desteğiyle balon gibi şişiyor ve nihayetinde patlıyorlar.

Fikrini söyle

*