21 Ocak 2018

Markapon Genel Müdürü Demirhan: 2012, Gerçeklerle Yüzleşme Yılıydı [2012/13 Dosyası]

Yavaş yavaş sonlarına yaklaştığımız 2012/13 Dosyamızda Türk e-ticaret sektöründeki farklı oyuncuların 2012 değerlendirmelerini ve 2013 yılı öngörülerini sizlerle bir süredir paylaşıyoruz. Bugün de günlük fırsatlar ve indirimler sunan (ama son zamanlardaki değişimiyle aslında bundan fazlası da olan) Markapon‘un Genel Müdürü Murat Demirhan‘ın görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz.

2012’yi “gerçeklerle yüzleşme yılı” olarak değerlendiren Demirhan, 2012 e-ticaret rakamlarının, bahsedildiği gibi olmadığını ve e-ticaret hacminin geçen senelere kıyasla %50 gibi bir oranla büyümediğini; fakat 2010 ve 2011’deki gibi olmasa da bir büyümenin söz konusu olduğunu söyledi. 2013 yılında ise büyümenin tekrar hızlanacağını, özellikle farklı sosyo-ekonomik grupların da katılımıyla daha da tabana yayılacağını düşünen Demirhan, internetten alışveriş yapma oranının, internet erişimi olan grupta %30’lara, toplamda da %15 civarına ulaşacağını belirtti.

Markapon’un 2011’de 100’ü aşkın günlük fırsat sunan indirim sitesinin arasından sıyrılarak 2012’de site trafiğini %56 arttırıp, cirosunu ise %36 büyüttüğünü söyleyen Murat Bey, Markapon’un, iş modelini hizmet sektöründen günlük fırsatlar sunmak yerine; ağırlıklı olarak konut, akaryakıt, ulaşım, perakende kadar pek çok alana giren 5 farklı ürün kategorisinde “indirim mağazası” formatına dönüştürdüğünü ve şu an sitelerinde 3731 farklı ürün ve hizmet bulunduğunu söyledi.

Demirhan:Bence belli bir kategoriye odaklanan ve tüketiciye indirim dışında bir vaadi (hızlı teslimat, çeşitlilik vs.) olan sitelerin ölçek kazanıp, ciddi şirket değerlerine ulaşmaları için Türkiye e-ticaret pazarında daha zaman var. İnternet pazarı, tüketicinin birkaç yıl daha “fiyat” faydasını beklediği ve bu durumun karlılık üstünde Demokles’in kılıcı gibi durmaya devam ettiği yıllar geçirecek.

Markapon’un dönüşümünün 2011 Haziran’da başladığını ve ilk olarak ürün segmentine odaklandıklarını söyleyen Demirhan, buna uygun olarak yazılım, site tasarımı, saha organizasyonu ve pazarlama stratejileri oluşturduklarından bahsetti. Haziran 2012’de Milliyet ile yaptıkları işbirliği ile beraber işlerine önemli bir ivme kazandırdıklarını söyleyen Murat Bey, bu anlaşmayla beraber yeni üye kazanımlarının %45 arttığını belirtirken, yine Haziran 2012’de lokasyon bazlı mobil uygulamalarını da yayınladıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye e-ticareti’nde ilk giriş avantajı ve ticari başarıları ile GittiGidiyor, Sahibinden, HepsiBurada, YemekSepeti, ÇiçekSepeti ve Markafoni‘yi köşe başındaki şirketler arasında değerlendiren Demirhan, bu listenin değişmeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Markapon’un hacmen büyüklük olarak ilk 20’de yer aldığını söyleyen Murat Bey, son dönemlerde yaptıkları ortaklıklar ve kurumsal iş partnerleri ile geliştirdikleri projeler ile 2013 yılı içinde daha aktif bir şekilde kendinden söz ettireceğini ve 2015’te Türkiye’nin en güçlü ilk 10 e-ticaret sitesinden biri olmak istediklerini sözlerine ekledi.

2013’te offline’a kıyasla daha çok online mecralarda aktif olmayı hedeflediklerine değinen Markapon Genel Müdürü, marka bilinirliklerini arttırmak için sıra dışı yollar üzerinde çalışan bir ekipleri olduğundan da bahsetti.

Demirhan: 2013’te yabancıdan daha çok yerli yatırımcıların devreye gireceğini düşünüyorum. Daha gerçekçi şirket değerlemeleri göreceğiz ve karlı olmayan girişimlere ilginin azalacağını tahmin ediyorum. Birleşme ve kapanmalar olacaktır.

Ülkemiz e-ticaret sektörü halen çekici bir pazar olarak gözükse de, sadece pazar büyümesi beklentisi üzerinden hesap yapılamayacağını düşünüyorum. Artık daha çok şirketlerin iş modellerinin oturmuş olması, sağlıklı finansallara sahip olmaları, büyüme ve karlılık projeksiyonları, yönetim kadrosunun deneyim ve kalitesi, ortaklarının vizyon ve deneyimleri ve her şeyden önemlisi şirketlerin “başarı için ne kadar esnek oldukları” pazarda varlıklarını sürdürüp sürdüremeyeklerini gösterme konusunda belirleyici olacak.

2013 yılında e-ticaret şirketleri için en önemli konunun karlılık olacağını da söyleyen Demirhan, bugüne kadar yatırımcılar tarafından ikincil derecede görülen bu konunun pek çok şirketin sonunu getireceğini de belirtti. Önümüzdeki yıllarda e-ticaretin şu ana kadar yeterince gelişmeyen alanlarında gelişmeler olacağının üzerinde duran Murat Bey, yapı malzemeleri ve gıdanın (hızlı tüketim ürünleri) parlayacak sektörler olacağını da sözlerine ekledi.

2013’te mobil internetin öneminin artacağına ve e-ticaret sitelerinin hepsinin mobil uyumlu sitelere veya mobil uygulamaya da sahip olacağına değinen Murat Demirhan, tüm ticaretin %10’unun mobilden yapılacağını düşünüyor. Önümüzdeki yıl iş ortaklarıyla beraber mobil pazarlama projeleri geliştireceklerinden de bahseden Markapon Genel Müdürü, Android uygulama lansmanı ve mobil reklam yatırımlarının da şirket planları arasında yer aldığını söyledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ülkü Solak der ki:

    Sayın Murat Demirhan’ın birçok görüşüne katılmakla beraber ben önümüzdeki yıllarda özellikle fırsat siteleri ve private shopping siteleri bakımından bu sitelerin dikey örneklerinin hızla artacağını ve hatta yola çok erken çıkan “büyüklerine” doğru strateji ve uzmanlaşma ile yetişeceğini düşünüyorum. Zira çağ her alanda olduğu gibi bu alanda da uzmanlaşma çağı. Ancak özellikle kendisine yetiştiğini görerek dikey örneklerini satın alan “köşe başlarının” – ki örnekleri görülmeye başladı- artacağını düşündüğümden, yerli yatırımın artacağı benim de katıldığım bir öngörü. Katılmadığım bir başka husus ise; kârlılık odaklı şirketlerin başarılı olacağı görüşü. Kanımca kârlılıktan çok nakit akışı istikrarına odaklanan ve nakit akışlarını koruyabilen firmalar ayakta kalmaya devam edecekler. Elbette fırsatı olup da lojistik yatırımını istenilen seviyede yapabilen ve lojistiğini otomatize eden firmalar da diğerlerine oranla öne çıkacaklar. Sektörel anlamda henüz yasal düzenlemelerin yetersizliği sebebiyle öne çıkmasa da “information product” üretebilen firmalar yasaların daha güvenilir ve işlevsel hale gelmesi ile yıldızı parlayacak firmalar olacak.

  2. Emel der ki:

    Murat Bey’in indirim avantajı sunmayan siteler için Türkiye e-ticaret pazarında büyük ölçeklere ulaşmalarına zaman gerektiği görüşüne katılıyorum, zira pazarın farklı alanlardaki birçok first mover’ı tüketiciye hala fiyat ya da kampanya faydası sunmakta. Ancak dikey modeller ile ilgili görüşüne katılmayarak bu konuda genel beklentiye uygun olarak 2013 yılında atılım yapılacağına inanıyorum.
    Markapon’un dönüşümü sırasındaki stratejilerini çok beğendim; ürün segmentine uygun olarak yazılım, site tasarımı, saha organizasyonu ve pazarlama stratejileri oluşturduklarını vurgulamış.
    Ayrıca önümüzdeki yıllarda e-ticarette gıdanın parlayacak sektörlerden biri olacağı, sağlıklı ve organik yaşam trendinin tüm sosyo-ekonomik gruplarda (devletin de bu konudaki reklam filmleri ile teşviki arttı) giderek artması, yerel firmaların büyüme isteği gibi nedenlerle çok doğru bir tespit.

Fikrini söyle

*