27 Temmuz 2017

Geri Dönüşümü Artırmak İçin Ödeme Sayfasında Dikkat Edilmesi Gerekenler [İnfografik]

sepeti terk etmeyi engelleme
Sepeti terk etme oranını düşürmek ve geri dönüşüm oranlarını artırmak için ödeme sayfalarında dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar bulunuyor. Bu unsurların dikkatli bir şekilde hazırlanmasıyla kullanıcılar daha rahat bir şekilde ödemelerini tamamlayacaklar ve bu da doğrudan geri dönüşüm oranlarının artmasını sağlar.

Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 55 ile 75’i alışverişlerini tamamlamadan sepetlerini terk ediyor. Bunun nedenleri arasında güvenlik endişesi, satın alma sürecinin çok olması ve en az 5-6 adım da bu işlemin tamamlanması gibi sebepler gösteriliyor.

Monetate’in hazırladığı infografik de şirketlerin geri dönüşüm oranlarını artırmaları için ödeme sayfalarında dikkat edilmesi gereken noktaları öne çıkartıyor.

Ödeme sayfalarında, satın alma işleminin kaç adımda tamamlanacağının gösterilmesi gerekiyor. Böylelikle kullanıcılar satın alma sürecinin ne kadar süreceğini görmüş olacaklar. Bir diğer önemli nokta da kullanıcının satın aldığı ürünün küçük bir görselinin ödeme sayfasında gösterilmesi. Tüketici hangi ürünü satın aldığını görebilmeli.

Bu detayların yanı sıra ödeme sayfasında markanızın iletişim numarasının bulunması da oldukça önemli. Kullanıcı ödeme ile ilgili bir sıkıntı yaşadığında telefon ya da live chat ile size rahatlıkla ulaşabilmeli.

Yapılan araştırmalarda kullanıcıların birçoğunun daha sonra alışverişlerine devam etmek için alışverişi yarıda bıraktıkları da belirtiliyor. Bu nedenle sepeti kaydet şeklinde bir butonu da sayfanıza yerleştirebilirsiniz. Daha sonrasında da kullanıcılara sepetlerindeki ürünleri hatırlatmak amacıyla e-posta atarak onları alışverişe yönlendirebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılara hatırlatma e-posta gönderen şirketlerin yüzde 20’si 48 saat içinde kullanıcılardan geri dönüş alıyor. Bu dönüşlerin yarısı 24 saat içinde gerçekleşirken, yüzde 25’lik bir bölümü ilk bir saat içinde geçekleşiyor.

İnfografikte markaların yapmaları ve yapmamaları gereken noktaların da üzerinde duruluyor. Şirketlerin yapmamaları gereken durumlardan biri kullanıcıları siteye kayıt olmaya zorlamak. Kullanıcılar ziyaretçi girişiyle siteden alışveriş yapabilmeliler. Bir diğer yapılmaması gereken durum ise kargo maliyetlerini gizlemek. Tüketicilerin yüzde 44’luk bir bölümü yüksek kargo maliyetleri nedeniyle sepeti terk ederken, yüzde 57’lik bir bölüm ise kargo ücretlerini öğrenmek için ürünleri sepete ekliyor. Bu nedenle kargo maliyetlerinin kullanıcılara gösterilmesi de oldukça önem taşıyor.

İnfografikte paylaşılan diğer bilgiler ise şu şekilde:

sepeti terk etmeyi engellemeSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. hatirlatma emailleri her seferinde degil mutlaka aralikli olarak kullanicilara gonderilmeli. aksi takdirde kullanicilar sizi spam yapan bir sirket olarak gorurler.

  Mutlaka asagidaki sorulara cevap verilmesi gerekiyor.

  – hangi aralikta kullanicilara email gonderilecek.
  – ayni terkedilmis alisveris sepeti icin kac tane ve hangi aralikta email gonderilecek.
  – gonderilen “abandoned cart” emaillerine kullanicilarin tiklayip tiklamadiklari nasil raporlanacak ve hangi datalarin gorulmesi gerekiyor.
  – “abandoned cart” yuzdesi icin hedefiniz nedir?

  Ortalama her 100 kullanicinin 67’si alisverisini tamamlamadan siteyi terk etmektedir. Eger bu yuzdeden daha asagida iseniz iciniz rahat olabilir. Orani asagiya dusurebiliyorsaniz hic durmayin.

 2. Günümüzde çoğu e-ticaret sahibi hazır scriptlerle bu işi yürütüyor.
  Çoğu zaman esnek olmayan bu scriptleri düzenlemek zor olmakla beraber özellikle geliştiricilerin bu analizleri çok ciddiye alması gerekiyor.

 3. Altuğ der ki:

  Güzel bir makale olmuş. Katılmadığım tek nokta ise, üyeliğe zorlama ile ilgili kısım. Bundan 1-2 sene öncesine bakarsak bu belki anlamlı olabilirdi ama günümüzde sadece tek bir buttona tıklayarak (Facebook Connect) sitelere üye olma gibi bir durum varken, alışveriş için siteye üyelik zorunluluğu olmasının ziyaretçiler üzerinde olumsuz etkisi olduğunu düşünmüyorum.

Fikrini söyle

*