17 Mart 2018

E-ticaretle İlgili Sosyal Paylaşımların Yüzde 44’ü Pinterest’te Yapılıyor

pinterest sosyal paylasim
Sosyal ticaret dendiğinde akla ilk gelen sosyal ağlardan biri olan Pinterest’in markalar tarafından kullanımı da her çeyrekte daha da artıyor. Her ne kadar hala Facebook ve Twitter hem sosyal paylaşım konusunda Pinterest’in önünde olsa da, Pinterest’in payı da zaman içinde gözle görülür bir şekilde artış gösteriyor.

Sosyal ticaret’e yönlendirmede Pinterest’in payı şimdilik yüzde 11 olsa da ortalama sipariş bedeline bakıldığında Pinterest üzerinden sitelere yönlenen kullanıcılar ortalama olarak 169 dolar harcıyor ve bu rakamla diğer sosyal ağların önüne geçiyor.

Yapılan son araştırmalara göre de e-ticaretin yanı sıra içerik paylaşımında da Pinterest’in pazardaki payının arttığı görülüyor. Gigya’nın yaptığı araştırmaya göre medya ve yayıncılığa yönelik içerik paylaşımlarının yüzde 20’si 2013’ün üçüncü çeyreğinde Pinterest’ten geldi. Birinci sırayı yüzde 40 ile Facebook alırken, Twitter yüzde 30 ile ikinci sırada geliyor.

E-ticaretle alakalı paylaşımlara bakıldığında ise Pinterest yüzde 44’lük bir oranla birincilik koltuğunu Facebook’tan almış gibi görünüyor. Pinterest’in bu yükselişindeki en büyük etkenlerden biri de API’ını halka açık hale getirmesi olabilir.

Bu özellikle beraber e-ticaret firmaları kendi sitelerine Pinterest embed kodu ile panolarını yerleştirerek bu sosyal ağdaki aktifliklerini artırmaya başlamışlardı. Bununla beraber Eylül ayından beri Pinterest üzerinde makalelerin yer aldığı Pin’ler de paylaşılabiliyor ve bu sayede marka ile yazar adı bu paylaşımlarda görülebiliyor. Bu makalelerin de paylaşılabiliyor olması, Pinterest’in markalar arasında daha popüler olmaya başlamasında etkisi olduğu söylenebilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*