23 Mart 2018

Sosyal Mecraların Kapatılmasının E-ticaret Sektörüne Etkisi [Dosya]

Twitter’a erişimin engellenmesi tüm Türkiye’de gündemin bir numaralı maddesi oldu. Dünyadan da tepkiler çeken uygulama sonrasında Twitter sansürüne tepki gösteren ve alternatif yolları kullanarak Twitter’a bağlanan kullanıcılar, sansür geceyarısı yürürlüğe girmesine rağmen 3 saat içinde 2,5 milyona yakın tweet gönderdi.

Sosyal mecralara erişimin engellenmesi antidemokratik olduğu kadar, özellikle dijital mecrada faaliyet gösteren firmaları olumsuz yönde etkileyecek bir uygulama aynı zamanda.
Durum böyle iken e-ticaret sektörünün önemli isimlerinden Twitter’a erişimin engellenmesinin sektöre etkilerini değerlendirmelerini istedik.

İlker Baydar – Hepsiburada.com Ticari Genel Müdürü

ilker-baydar-hepsiburada
Bu uygulamanın öncelikle iletişim-paylaşım konusunda getirdiği limit olarak hatalı bir karar olduğunu düşünüyoruz. Sadece e-ticaretin değil, tüm perakende sektörünün tüketicinin güven endeksine bağlı bir performansı var. Bu nedenle söz konusu uygulama e-ticaret sektörünü olumsuz yönde etkileyecektir. Çünkü online işlerde insanların birbirlerine yaptığı öneriler ve paylaşımlar etkin rol oynuyor. Dijital pazarlama alanlarının daralması ticarete de bireysel özgürlüklere de olumsuz yansıyacaktır.”

Hakan Baş – Lidyana.com Kurucu Ortak

hakan-bas-lidyana
E-ticaret sektörü, sosyal medyayı hem satış kanalı hem de iletişim kanalı olarak kullanmakta. Müşteriler, kapanan bir sosyal ağ üzerinden iletişim kurmaya devam ediyorsa, e-ticaret sitelerinin de aynı mecra üzerinden karşılık vermesi doğru olacaktır. Kriz anlarını fırsata çevirebilen şirketler her zaman başarılı olmuştur. Sektör olarak dinamikleri yakından izleyip en doğru hareketi yapmaya çalışacağız.

Erdal Kaplanseren – Teknolog.com Yayın Yönetmeni

erdal-kaplansever-teknolog
Türkiye’deki durumu düşünecek olursak, devlet daha önce site engelleme konusunda deneyimli. Yani ne olacağının baştan bilindiğini ve planlı bir şekilde yapıldığını düşünüyorum. Bu, muhtemelen uzun ömürlü bir politika değil. Sosyal medyada iletişim kuran kitlelerin davranışlarını hükümet zaten çok iyi gözlemliyor. Bence bu politik bir taktik. Devlet Youtube’u engellemeye çalıştığında, trafikleri yine de uzun süre yüksekti. Bu durum Türkiye gibi, Avrupalı olmaya, Batılı olmaya çalışan bir ülkeye yakışmayan bir şey.

Detaylı bir teknik bilgiye sahip olmayan insanlar bile şu anda rahatlıkla Twitter kullanıyor. Hatta Twitter’ı kullanmayan bir kitle de Twitter’ı kullanmaya başladı. Bu nedenle uygulamanın e-ticaret sektörünü olumsuz yönde etkileyeceğini sanmıyorum; oradaki canlılık sürecektir. Ancak uygulama, gündem yoğunluğu sebebiyle insanlar “E-ticaretin sırası mı, zaten ortalık karışık!” düşüncesi ile hareket ederse e-ticaret sektörnü sekteye uğratabilir Bir başka deyişle, insanların motivasyonunun belli bir alana yoğunlaşması e-ticaret sektörüne olumsuz yansıyabilir. Ancak insanlar yarından itibaren normal ihtiyaçlarını gidermeye devam ederler. Bunun, kısa süreli etki yaratacağını, e-ticaret üzerinde uzun süreli etkisi olmayacağını düşünüyorum.

Can Turanlı – Zet.com Kurucu Ortak

can-turanli-zet-com
Yapılmaya çalışılanın temel olarak zaten bir çözüm olmadığını;bunun bir çözüm değil, aksine anlamsız bir hareket olduğunu düşünüyorum. Çünkü zaten bir sürü mecra var kullanabileceğimiz. Amacın ne olduğunu anlamak biraz zor şu aşamada. İletişimde sosyal mecraları çok fazla kullanıyor olsak dahi iletişimin büyük bir kısmı internetin dışında gerçekleşiyor. Engellenemez bir çaba gibi geliyor. Eğer amaç bir şeyleri gizlemek veya ortadan kaldırmaksa söyleyebileceğim temel şey bu.

Şirketlerin en büyük yayılma alanlarından biri sosyal mecralar. Biz yaptığımız tüm işlerde kendimizi sosyal mecralar üzerinde test ediyoruz. Mecraların kapatılması paylaşımlar üzerinden gelen üyelerin satışa dönmesinde muhakkak ki etkili olacaktır. Sosyal medya, özellikle yeni internet girişimlerinin insanlara ulaşması açısından son derece önemli. Bu durumun uzun vadede etkisi olacaktır, fakat kısa vadede bir şeylerin değişeceğini düşünmüyorum.”

 

Alper Özdemir – Krombera Kurucu Ortak

alper-ozdemir-krombera

2000’li yılların başından itibaren hayatımızda olan sosyal medya, iletişime dair tüm alışkanlıklarımızı değiştirdi. Sadece Türkiye özelinde değil, tüm dünya çapında teknolojinin gelişmesinde ve kişisel özgürlüklerin sınırlarının genişlemesinde öncü bir rol üstlendi. Bugün Facebook’un dünya çapında 1,2 milyar kullanıcısı bulunurken, bu sayı Twitter’a baktığımızda 465 milyonun üzerinde. Yoğun iletişim trafiğinden sadece kullanıcılar değil, tüm sektörler payını aldı; rutin offline modelden dijital, sadece kişilerin değil, marka ve firmaların da “kendini ifade ettiği” mecra konumuna geldi.

Kısıtlama ve engellemenin bu süreçte bu denli güçlü mecralar haline gelmiş platformlara ulaşma tarafında bir çözüm olacağını düşünmüyorum. DNS ve VPN düzenlemeleri ile bu mecralara ulaşım sürmekte. Bu doğrultuda hayatımızın gerçeği olan sosyal mecralara böylesi müdahalelerin etkisinin olmayacağı ve burada akan hayatın sürmeye devam edeceği düşüncesindeyim.”

Ahmet Kırtok – EticaretMag.com Kurucu

ahmet-kirtok-pradma-eticaretmag-listelist
Twitter’ın yasaklanmasını büyük bir üzüntü içinde takip ediyorum. Uluslararası medyada bu konu ile ilgili haberler ve yorumlar ülkemizin imajı açısından telafi edilemez zararlara sebep oldu.

Bu antidemokratik uygulamalar ve yasaklar ülkemizde sadece e-ticaret sektörünü değil birçok sektörü negatif etkileyecek. Özellikle yabancı yatırımcıların, başbakanı uluslararası medyada “diktatör” olarak adlandırılan bir ülkeye yatırım kararı alırken bir kere daha düşünecekleri kanısındayım. Bu da hem e-ticaret sektörü hem de ülkemiz için fazlasıyla üzücü bir durum.”

Güncelleme:

Numan Numan – 212ltd.com Managing Director

numan-numan-212-ltd
“Sosyal medyaların kapatılması konusunda maalesef çok negatif düşüncelerim var. Sitelerin kapatılması veya yasaklar getirilmesi, orta çağdaki kitap yakılması ile aynı. Bilgiye ulaşım engellenemez ve bu çeşit yasaklar ilgiyi daha da artıracaktır. Bu yasakların sırf e-ticaret değil tüm ülkeye etkisi var. Asıl problem Twitter’ın yasaklanması değil, özgür ve adil bir ortamın olmaması.”

Not: Konu ile ilgili yeni görüşler alındıkça güncelleme yapılacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*