23 Mart 2018

Geri Dönüşüm Oranlarında Tabletler PC’ye Yaklaşmaya Başladı

tablet geri dönüşüm oranları
Dünya genelindeki mobil penetrasoynun yüzde 93 seviyelerine ulaşması, mobil cihazlarda günlük olarak 2,1 saat harcanması ve mobil cihazların artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesiyle beraber mobil ticaret hacmi de aynı doğrultuda büyümeye devam ediyor.

PC’lerden yapılan alışverişlerde dönüşüm oranları halen en yüksek seviyede olsa da tabletlerin geri dönüşüm oranlarında da 2013’ün son çeyreğinde gözle görülür oranda bir artış görülüyor.

PC’lerin dönüşüm oranı yüzde 3,11 seviyelerinde seyrederken, tabletlerin oranı 2,59 seviyelerine ulaşmış durumda. Bu yarışta akıllı telefonların ise yüzde 1,01’lik oranla PC ve tabletlerin bir hayli gerisinde olduğu görülüyor.

Mobil cihazlara göre dağılıma bakıldığında ise Apple’ın liderliği görülüyor. iPad’in dönüşüm oranı yüzde 2,72’yken, Andorid tabletlerin yüzde 1,82, Kindle Fire’ın ise yüzde 0,82 seviyelerinde olduğu görülüyor.

Akıllı telefonlarda ise iPhone yüzde 1,09 ile birinci sıraya yerleşirken, Android telefonlar yüzde 0,9, Windows Phone’lar ise yüzde 0,7 ile iPhone’u takip ediyor.

Yapılan diğer araştırmalar ise tüketicilerin yüzde 49’luk bir bölümü alışveriş yaparken birden fazla cihaz kullandığını ortaya koyuyor. Tüketiciler genellikle mobilden ürün araştırması yapıp, PC’lerinden satın almayı tercih ediyorlar ve tabletler kullanım kolaylıkları nedeniyle mobil alışverişlerde akıllı telefonlara kıyasla daha çok kullanılıyor.

Her ne kadar tüketiciler mobili akıllı telefonla özdeşleştirmiş olsalar da geri dönüşüm oranlarına bakıldığında tabletlerden daha çok alışveriş yapıldığı görülüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*