13 Kasım 2018

1 Nisan’da En İyi Şirketlerin En İyi Şakaları

Geçtiğimiz hafta uluslararası şakalaşma günü olan 1 Nisan’ı ardımızda bıraktık. Online mecralarda varlık bulan firmalar 1 Nisan’dan özellikle yararlanan şirketler arasındaydı. Birbirinden yaratıcı içerikler ile kullanıcıların dikaktini çeken ve haklarında konuşturmayı başaran firmaların neler yaptığını sizler için listeledik. Bunlar, aynı zamanda güncel trendlere uygun başarılı içerik pazarlamasının nasıl yapıldığının da iyi örneklerini oluşturuyorlar.

Google Smartbox

Motorola Selfie Çubuğu

Bunun gerçek olabilmesi için çoğu hipster Motorola’yı mail yağmuruna tutmaya başlamıştır.

Google Fiber Çevirmeli Ağ Bağlantısı

Domino’s Pizza Sürücüsüz Pizzacı

Reddit Apple Android Trollü

reddit-andriod

Burada biraz açıklama yapmamız gerek. Reddit, Android ve Apple fanatiklerinin toplaşma yeri ve her iki fanatik grubu için de Reddit’in ayrı bölümleri var. Reddit, 1 Nisan şakalaşması kapsamında grupların yerlerini değiştirmiş. Yani Apple linkine tıkladığınızda Android, Android’e tıkladığınızda Apple bölümü açılıyor. Ortaya çıkan karmaşayı ve fanboyların haykırışlarını tahmin edersiniz.

MS-Dos Mobile

Tinder için Uber / Uber için Tinder

uber-tinder

Tinder ve Uber’in bir araya gelmesinden neler doğabileceğini akıl edebiliyoruz. Sevgililer Günü için muhteşem bir uygulama olabilecekken, 1 Nisan için harcanmış bir fikir gibi geldi bize. İlk uygulama, yani Uber for Tinder, Tinder’dan buluşacağınız kişi ile buluşmaya giderken otomatik olarak Uber’i kullanmanızı sağlıyor. Tinder for Uber ise eğer bir Uber sürücüsü ile eşleşirseniz (Tinder’da olduğu gibi) sürücü ücreti sizinle paylaşıyor.

elgooG

google-backwards

http://com.google adresine girdiğinizde Google’ın arama sayfası, arama sonuçları ve diğer pek çok alt sayfası dahil her şeyi ters olarak görüyorsunuz. Bunun dışında tüm işlevler aynı şekilde çalışıyorlar. Sadan sola okumanın nasıl bir his olduğunu anlamak için (aslında görseller ve videolar da ters) tecrübe edilesi.

Amazon 1999

amazon-1999

Amazon.com sitesinin tasarımını baştan sona değiştirerek, 1999 yılında kullandığı tasarımın aynısına geri dönmüş. Eski e-ticaret ile uğraşanların anılarını tazeleyecek, yeni kullanıcıların ise nereden nereye geldiğimizi görmelerini sağlayacak müzelik bir çalışma olmuş.

Groupon köpek dili kursu

Google Chrome Selfie

chrome-selfie

Google’ın mobil Chrome tarayıcısı için düşündüğü bu şaka hizmet, bir makaleyi okurken surat ifadenizin resmini çekip arkadaşlarınız ile paylaşmanızı sağlıyor. Aslında selfie çılgınlığının hala sürdüğü şu zamanlarda şaka değil gerçek bir hizmet olarak ortaya çıkmasını beklerdik.

Aslanlar gibi Uber

uber-lions

Uber’in bir diğer şakası ise, 15 dakikalığına sevmelik yavru aslan hizmeti… Şöyle ki, Uber uygulamanızda promosyon kodu bölümüne LIONCUBS yazıyorsunuz ve bir Uber sürücüsü 15 dakikalığına oynamanız için bulunduğunuz yere bir aslan yavrusu getiriyor. Hizmet bedava ancak dilerseniz 50555 telefon numarasına “Lions” SMS’i atarak National Geographic doğal hayatı koruma fonuna 10 dolarlık yardımda bulunabiliyorsunuz. Aslında hiç fena fikir değil.

Google Maps Pac Man

HZb8Ogt3Or-Z.878x0.Z-Z96KYq

Aslında 1 Nisan’da değil 31 Mart’ta yayına alınan bu hizmet, o sırada baktığınız Google Maps haritası üzerinde eski bilgisayar oyunu klasiklerinden Pac Man’i oynamanızı sağlıyor, hem de tüm özellikleriyle. Hayaletlerden kaçarken sokaklardaki noktaları yemeğe, büyük noktaları yiyince hayaletleri kovalamaya başlıyorsunuz.

Kendi kendine giden Chromebook

Screen-Shot-2015-04-02-at-12.56.12-pm

Biliyorsunuz, Google sürücüsüz otomobil gibi araç otomasyonlarına büyük bütçeler ayırıyor ve bu konuda dünyayı değiştirecek gibi duruyor. Bu 1 Nisan şakasında, madem kendi kendine giden araba yapabiliyoruz, neden kendi kendine giden dizüstü bilgisayar yapmayalım ki diye düşünmüşler. Yeni kendi kendine giden Chromebook bilgisayarlar, siz bir şey yapmasanız da sizin için internette sörf yapıyor, sayfaları gösteriyor. Böylece sürücü (pardon kullanıcı) hatalarının da önüne geçilmiş oluyor…

Google Panda

Google Öz Hakiki Bulut Bilişim

Airbnb’de garip hata

screen-shot-2015-04-01-at-10-54-31-am

Airbnb sunucularında bir zaman paradoksu yaşandı ve uzun süre kullanıcılar Orta Çağ şatoları, Roma İmparatorluğu dönemi villalar, mağara devri mağaraları, 60’lar San Francisco hippie komünleri gibi yerleri listelerinde görmeye başladılar. Hata düzeltildikten sonra Airbnb kullanıcıların mağdur olmamaları için tüm rezervasyonları iptal etmiş. Halbuki hazır möbleli mağara bulmuştuk, yazık oldu.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*