19 Kasım 2018

10. İdefix Sanal Kitap Fuarı’nda 1 Milyona Yakın Kitap Satıldı

23 Kasım’da başlayan ve İdefix‘in bu yıl onuncusunu düzenlediği Sanal Kitap Fuarı’nda kitap severler bu yıl yaklaşık 1 milyon kitap satın aldı. 1500 yayın evinin sunduğu 150.000’den fazla kitabın okuyucularıyla buluştuğu fuarda en çok satan kitap ise Amin Maalouf’un “Doğu’dan Uzakta” adlı eseri oldu.

23 Aralık’ta sona eren fuarda, Yaşar Kemal’in Çıplak Deniz Çıplak Ada/Bir Ada Hikayesi-4’ü, Dante’nin İlahi Komedya’sı (3 cilt takım ve kutulu), E.L. James’in Grinin Elli Tonu ve İhsan Oktay Anar’ın Yedinci Gün’ü kitap kurtlarının yoğun ilgisiyle karşılaşan diğer kitaplar arasındaki yerlerini aldı. İdefix Direktörü Bora Ekmekçi 150 bin farklı kitaptan 1 milyon adet stok tuttuklarını ve aldıkları siparişlerin %80’ini aynı gün içinde kargoya teslim ettiklerini söyledi.

Yaşar Kemal, Nazım Hikmet ve Sabahattin Ali’nin ardından 4. “yazar ormanı” da Aziz Nesin’in anısına yükselecek. 2210 kişinin katıldığı ankette %22,08 oyla en çok oyu alan Aziz Nesin’in adı TEMA veya ÇEKÜL’ün can vereceği ormana konulacak.

Türkiye’de en çok kitap sipariş eden şehir ise %41,89 ile İstanbul oldu. İstanbul’u %11,9 ile Başkent Ankara takip ederken, İzmir ise %7,26 ile 3. sırada yer alıyor. En çok kitap sipariş eden şehirler arasında Kocaeli %2,95 ile 4., Bursa da %2,63 ile 5. sırada yer alıyor. Bora Ekmekçi, en az sipariş verilen şehirlerin ise Kilis, Bayburt, Iğdır, Hakkari ve Osmaniye olduğunu belirtti.

34 farklı ülkeden sipariş aldıklarını da söyleyen Ekmekçi, yurt dışından en çok siparişi KKTC‘nin verdiğini, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Kanada, Avustralya, İsveç ve İsviçre‘den de kitapların satın alındığının üzerinde durdu. Yurt dışından sipariş veren ülkelerin arasında Malezya, Polonya, Singapur, Yeni Zelanda ve Bulgaristan‘ında yer alması fuarda çıkan ilginç detaylar arasında.

Bunun yanında Can Dündar, Yekta Kopan ve Ahmet Ümit gibi önemli yazarların da fuar kapsamında okuma tutkunları için kitaplarını imzaladıklarını belirtelim. 2012 bitmeden önce böyle büyük bir fuarla öne çıkan İdefix, 2012’nin son günlerinde Doğan Online tarafından satın alınmasıyla adından söz ettirmişti.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*