19 Kasım 2018

12. Perakende Günleri’nde İlk Gün Neler Konuşuldu?

Perakende dünyasının yerli ve yabancı önde gelen isimlerini aynı çatı altında buluşturan “12. Perakende Günleri” bugün Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı‘nda start aldı.

İlk gün olduğundandır belki de, çok sayıda protokol konuğu ağırlayan ve tıklım tıklım dolu olan etkinlik geleneksel perakendenin yanı sıra, dijital dünyanın devlerine de ev sahipliği yapıyor. Biz de EticaretMag olarak bu etkinliği yerinde takip edenlerdendik. Satış danışmanları ve patronların karşı karşıya geldiği interaktif oturumun damgasını vurduğu etkinliğin ilk gününde bir de Mesut Yar sürprizi yaşandı. İnteraktif oturuma konuk olan Yar, dev perakende firmalarının patronları ve satış temsilcileri arasında yaşanan keyifli diyaloğa adeta çanak tuttu.

Hemen ardından gerçekleşen, Pozitron Kurucu ve CEO’su Fatih İşbecer‘in “Yeni Rekabet: Mobil Ticaret” başlığıyla gerçekleştirdiği sunum ise, mobilin yakın gelecekte varacağı noktayı gözler önüne sermesi bakımından önem taşıyordu.

Mobil cihazların gelişimine paralel olarak ticaretin de cebe girdiğine vurgu yapan İşbecer, özellikle ülkemizde akıllı telefon kullanımının yaygınlığına dikkat çekti. Son sekiz yılda dünya çapında mobil internet kullanımının 690 kat artış gösterdiğini ifade eden Pozitron kurucusu, son bir yıl içerisinde ise bu artışın yüzde 360 oranına yükseldiğini belirtti.

“Sanal Para” bugün dünyanın en büyük ödeme birimi!

Mobil ticaret treninin çoktan harekete geçtiğini vurgulayan Fatih İşbecer, yerli firmaların yeterince hızlı davranmazlarsa son vagonu da kaçırabileceklerini söyledi. Ülkemizde insanları, mobil ticarete bankaların alıştırdığının altını çizen İşbecer, mobil ödeme sistemlerine de dikkat çekerek, mobil cüzdan savaşının galibinin alışveriş deneyimini kökten değiştireceğini açıkladı.

Parlak taşlarla başlayan paranın günümüzde elektrik sinyallerine dönüştüğünü belirten İşbecer, bu dijital devrime ayak uydurabilenlerin hayatta kalacağına, aksi hale Polaroid’in Instagram karşısında yenik düştüğü gibi hezimete uğrayacaklarının altını çizdi. “Sanal Para”nın bugün dünyanın en büyük ödeme birimi olduğunu da ifade eden konuşmacı, bir insanın ortalama olarak günde 150 kere telefon ekranına baktığını dile getirdi. Geleneksel alışveriş modelinde, kullanıcının mağazaya gitme zorunluluğuna vurgu yapan Pozitron kurucusu, mobil dünyada durumun tersine döndüğünü söyledi: “Artık markaların mobil uygulamasını indiren tüketicilere, anlık bildirimler ve lokasyon bazlı tekliflerle her an her yerde ulaşmak mümkün.”

“Hangimiz bir ay içerisinde aynı mağazaya 17 kere gidiyoruz ki?”

Bu doğrultuda Amerika’nın önde gelen perakendecilerinden Macy’s’e bir mobil uygulama geliştirdiklerini duyuran Fatih İşbecer, “Black Friday” boyunca mağazaya gelen müşterilere anlık bildirimler gönderdiklerini, bu şekilde online yoldan yapılan ödemelerde ciddi artışlar yakaladıklarını kaydetti. Akıllı telefon kullananların yüzde 47’sinin en az bir alışveriş uygulaması kullandığını da vurgulayan konuşmacı, bu kişilerin uygulamaya ayda ortalama 17 kere giriş yaptığını ifade etti: “Hangimiz bir ay içerisinde aynı mağazaya 17 kere gidiyoruz ki?”

Mobil uygulamaların maliyetli gibi görünse de, geri dönüşler dikkate alındığı zaman oldukça uygun olduğunu iddia etti. Buna göre, ortalama bir AVM’deki bir dükkanın aylık kirasının 50 bin TL olduğunu vurgulayan İşbecer, mobilde bu paranın karşılığının fazlasıyla alınacağının da altını çizdi.

Amazon‘un mobil gelirlerinin 2012 yılında 4 milyar dolar, eBay‘in ise 9 milyar dolar olacağını açıklayan Fatif İşbecer, eBay’in saat başı mobilden 1 milyon dolar kazandığını belirtti. Türkiye’de ise ayda 8 milyon mobil işlem rakamına ulaşan bankalar olduğunu ifade eden İşbecer, Hepsiburada gibi online perakendecilerin de mobil treninde kendilerine yer ayırttığının altını çizdi. Dünyadaki trendin mobil siteden ziyade, mobil uygulamadan yana olduğunu da sözlerine ekleyen İşbecer: “Facebook bile mobil siteden vazgeçip uygulamaya geçme kararı aldı.” dedi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*