16 Kasım 2018

13 Soru ve Cevapta Facebook Instant Articles

Facebook Instant Articles

Facebook en nihayetinde uzun süredir konuşulan Instant Articles özelliğini ortaya çıkarttı. Dün yayına başlanan, doğrudan Facebook üzerinden yayınlanan partner şirketlerin makaleleri hakkında bir yazı hazırlamıştık. Bugün, Instant Articles’ı biraz daha derinlemesine inceleyip, online yayıncılık, içerik pazarlama ve reklam konularında bize neler getirebileceğini öğreneceğiz.

1) Instant Articles nedir?

Instant Articles haber yayıncılarının içeriklerini hızlı ve interaktif olarak Facebook mobil uygulaması kullanan okurlarına dağıtmalarını sağlayan bir araçtır.

2) Instant Articles nasıl çalışır?

Bir web tarayıcı ile makaleyi görüntülemek yerine, ki bu süreç 8 saniye kadar sürer, Instant Articles bu makaleleri Facebook uygulamasında metinleri ve görselleri hızlıca görüntülemeye yarayan yöntem ve araçları kullanarak görüntüler. Böylece 10 kata kadar hız artışı sağlanır. Hızın haricinde Instant Articles, yayıncılara bir mobil uygulamadan beklenecek yüksek kalite, akıcı deneyim ve interaktivite olanaklarını sağlar. Instant Articles haber yayıncılarının çok detaylı geri dönüşleri ve yorumları neticesinde hazırlanmış. Yayıncılar kendi reklamlarını gösterebilir ve buradan gelen tüm geliri kendileri alabilirler, gerçek zamanlı olarak okunma oranlarını takip edebilir, markalarına uyacak şekilde makalelerinin sunumunu değiştirebilirler.

3) Instant Articles Facebook’taki yayıncıların ilerlemesi için bir zorunluluk olacak mı?

Hayır. Yayıncıların Instant Articles programına katılmak seçeneği vardır. Katılımcı yayıncılar içeriklerinin, yayın takvimlerinin ve Facebook’ta ne kadar yayın yapacaklarının tam kontrolünü ellerinde bulundururlar. Instant Articles’a katılmak istemeyen yayıncılar için standart makale bağlantıları, standart internet tarayıcılarında Facebook uygulaması üzerinden açılmaya devam edecek, yani şu anki durumda hiç bir değişiklik olmayacak. Facebook’un beklentisi, kullanıcıların Instant Articles formatındaki makaleleri ve içerikleri takdir etmesi ve bunun sonucunda Instant Articles kullanan yayıncıların daha çok etkileşim görmesi.

4) Yayıncılar Instant Articles’a neden katılmak istesinler?

Yayıncılar için Instant Articles’ın bir çok getirisi var. Daha hızlı makale görüntüleme, okurların içeriğe mümkün olduğunca kısa sürede ulaşmasını sağlar. Facebook’un diğer medya formatları (örneğin otomatik oynatılan videolar) ile deneyimleri, daha hızlı görüntülenen içeriğin, içerik tüketimini ve paylaşımını artırdığı yönünde. Bu yüzden Instant Articles’ın, yayıncıların Facebook üzerindeki iş süreçlerini geliştireceğine inanıyorlar.

5) Yayıncılar Facebook için özgün içerik mi hazırlamak zorunda?

Hayır. Instant Articles basitçe içerik yayınlamak ve dağıtmak için daha hızlı ve mobil için optimize edilmiş bir metottur ve HTML ve RSS standartları gibi standartları kullanarak otomatik içerik yayınını destekler.

6) Yayıncıların içeriklerini Instant Articles için tasarlamaları ne kadar zor?

Instant Articles HTML ve RSS gibi makalelerin Web’de dağıtımını sağlayan standart teknolojiler kullandığı için bu tür ayarlamalar yayıncılar açısından dolambaçsız bir yoldur. Facebook Web için HTML ile oluşturulmuş içeriği otomatik olarak Instant Articles formatına çevirir. Ayrıca yayıncılar için, içerik Instant Articles’da yayınlanmadan önce nasıl görüneceğini kontrol edebilmeleri için araçlar da sunuluyor. Böylece yayıncı, içeriğin gerçekten istenildiği gibi görünüp görünmeyeceğini kontrol edebiliyor. İnteraktif harita veya otomatik video oynatımı gibi özellikleri kullanmak isteyen yayıncılar, içeriklerine dahil edecekleri basit bir kaç tane HTML tag ile bu zengin içerik özelliklerinden yararlanabilirler.

7) Instant Articles için hangi içerik türleri daha iyi?

Instant Articles her türlü içerik ile, örneğin günlük spor haberlerinden uzun araştırma makalelerine kadar, çalışabiliyor.

8) Instant Articles ile yayıncıların veya kullanıcıların Facebook paylaşımlarında bir değişiklik olacak mı?

Hayır. Bağlantı paylaşımı ile ilgili hiç bir değişiklik yok. Yayıncılar ve okurlar her zaman yaptıkları gibi içeriklere bağlantı verebilecek ve bunları paylaşabilecekler, bir Instant Articles içeriğini farklı bir şekilde paylaşmaya gerek olmayacak. Her Instant Articles içeriği kendi bağlantısı ile yayınlanacak, böylece bir arkadaşınız veya bir sayfa haber akışında bir bağlantı paylaştığında, eğer okurun cihazı ve uygulaması destekleniyorsa Instant Articles versiyonu görüntülenecek.

9) Instant Articles Facebook’taki herkese açık mı?

Şimdilik Instant Articles yalnızca Facebook’un iPhone mobil uygulamasını kullananlara açık.

10) Kullanıcı Instant Articles desteklemeyen bir cihaz kullanıyorsa ne olacak?

Böyle bir durumda kullanıcı, içeriğin mobil Web sitesi versiyonuna yönlendirilecek, aynen şu anda olduğu gibi.

11) Instant Articles yönlendirme trafiğini nasıl etkileyecek?

Instant Articles içerikleri doğrudan Facebook uygulaması içerisinde gösteriliyor, bu yüzden okurlar, yayıncının sitesine yönlendirilmiyorlar. Facebook ve comScore, Instant Articles içeriklerine gelen trafiğin orijinal yayıncının da, sanki mobil Web sayfasına yönlendirilmiş gibi sayılması için iş birliği yaptılar.

12) Yayıncılar Instant Articles’da kendi reklamlarını satabilirler mi?

Evet. Yayıncılar kendi reklamlarını satıp gelirin tamamını alabilirler. Facebook Instant Articles içerisindeki reklamlardan hiç bir koşulda komisyon almıyor. Ayrıca yayıncılar isterlerse Facebook’un Audience Network’ünü kullanarak satılmamış reklam envanterlerini değerlendirebilirler.

13) Instant Articles kullanmak isteyen yayıncılar nasıl başvuru yapabilir?

Facebook Instant Articles’ı şu anda çok küçük bir yayıncılar grubu ile deniyor. Gelecekte Instant Articles programı çok daha fazla yayıncıya açılacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*