17 Aralık 2018

14 Milyar Dolarlık Türkiye E-Ticaret Pazarında %900 Kâr Fırsatı

Gorsel-2

Türkiye’de son yıllarda hızla büyüme kaydeden e-ticaret pazarının yıllık hacminin bu yıl 14 milyar dolara yaklaştı ve bu rakamın 2018 yılına kadar 20 milyar dolar seviyesine ulaşacağı öngörülüyor. Türk e-ticaretinin gelişmesinde yurt dışında Türk malı gıda, giyim ve aksesuar ürünlerine talebin artması büyük rol oynuyor.

Cari Açığı Kapatıyor

2015 yılında dünya çapında 1 trilyon 700 milyar dolara yükselmesi beklenen e-ticaret hacminin Türkiye’de de son yıllarda ciddi bir büyüme yakaladığı göze çarpıyor. Türkiye’deki e-ticaret hacmi ile ilgili hazırlanan son raporda e-ticaret sektörünün yıllık yüzde 35’lik bir artışla 12 milyar dolar büyüklüğe ulaştığı belirtiliyor.

Araştırmalar, Türkiye’nin toplam perakende harcamalarında yüzde 1,6 paya sahip olan e-ticaretin önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceği ve ekonomi içindeki payını artıracağını söylüyor. Türkiye ekonomisinin son yıllarda yavaş büyüdüğü bir ortamda, elektronik ticaret hacminin perakende harcamaları içerisindeki payını artırması, e-ticaretin Türkiye’nin cari açığını kapatmada da önemli bir rol üstlenebileceğini gösteriyor.

Dışarıdan sermaye girişi şart

Türkiye’de e-ticaretin ekonomiye katkısını değerlendiren buypasa.com Genel Müdürü Gökhan Altıner şunları söyledi: “Cari açığı kapatmanın yolu dışarıdan sermaye girişi sağlamak. Bu noktada e-ticaret sektörüne önemli görev düşüyor. Türk e-ticareti yurt dışına açıldığı takdirde cari açık rakamlarının daha da azalacağını öngörüyoruz” dedi.

Türkiye’nin e-ticaret payı % 5─% 10 seviyesinde

Dünya e-ticaret sektöründe Türkiye’nin pazar payının %5 – %10 olduğunu dile getiren Altıner sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa’da e-ticaret hacmi 153 milyar Euro düzeyinde ve bunun yüzde % 30’luk kısmı Almanya’ya ait. Araştırmalara göre 2018 yılına kadar bu rakamın Avrupa için 172 milyar Euro Almanya içinse 55 milyar Euro’ya ulaşacağı tahmin ediliyor.”

Gorsel-1

“Yüzde 900 kâr fırsatı”

Dünya e-ticaretinde önemli bir paya sahip olan Amerika’daki e-ticaret hacmi ise 275 milyar dolar olarak ölçülüyor ve bu rakamın 2018’ye kadar 281 milyar dolara yükseleceği belirtiliyor. Türkiye’nin bu noktada dünya e-ticaret pazarına en iyi şekilde giriş yapması ve kendine düşen pazar payını değerlendirmesi gerekiyor. Türkiye’den yurt dışına açılan bir satıcı döviz kuru, döviz farkı ve KDV’siz satıştan dolayı yurt dışı hizmetlerinde % 900’e kadar daha fazla kazanç elde edebilecek.”

E-ticaret kayıt altında ekonomi demek

E-ticarette yapılan tüm işlemlerin online ortamda kayıt altında olması ekonomide kayıt dışılığı azalttığı gibi haksız rekabetin de önüne geçiyor ve her işlemin şeffaf bir şekilde yapılması ülkemizdeki vergi gelirlerinin artmasına katkı sağlıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Daha çok yol katetmemiz gerekecek e-ticaret sektör anlayışı şuan batık durumda en büyük sebeplerinden biri hem çok ilgi olması hemde az girişim olması yani şudurki küçük çaplı site çokbirbirleri ile rekabet etmeleri kar marjlarını düşürürken büyük siteler büyük paralar kazandıklarını sanarken aynı küçük siteler gibi büyüklerde kendileri ile rekabet içerisinde buda mutlak iflasa yol açıyor yakın geçmişimizde bir çok e-ticaret sitesi iflas ederek kapandı e-ticaret anlayışımızın biraz daha değişip daha başarılı işlere imza atarak E-ticaret sektörünün örgütlenmesi gerekmektedir.

Fikrini söyle

*