14 Kasım 2018

18-34 Yaş Arasındakiler Kişisel Bilgilerini Markalarla Paylaşmaktan Çekinmiyor

GüvenlikSosyal medyadaki gizlilik ve kişisel bilgilerin paylaşımı çoğu kullanıcı için ürkütücü geliyor ve bu kullanıcılar internet ortamındaki güvenlik sebepleri yüzünden bilgilerinin başkalarıyla paylaşımı konusuna sıcak bakmıyor. Fakat son yapılan araştırmalar genç nüfusun kişisel bilgilerin paylaşımı konusuna artık çok fazla karşı olmadıklarını gösteriyor.

USC Annenberg Center for the Digital Future ve Bovitz Inc’in yaptıkları araştırmaya göre genç nüfus, eğer onların işine yarayacak bir karşılığı olacaksa kişisel bilgilerini paylaşmaktan çekinmiyorlar. Kupon ve indirimler karşılığında markalarla bulundukları lokasyonları paylaşan 18-34 yaş arasındaki kesimin oranı %56’yken, 35 yaş üstü kesimin sadece %42’lik bir kısmı bu bilgileri markalarla paylaşmayı tercih ediyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında gerçekleştirilen ve 989 kişinin katıldığı bu araştırmada genç tüketicilerin %51’i karşılığında bir şey alacak olduklarında kişisel bilgilerini şirketlerle paylaştıklarını belirtiyorken, 35 yaş ve üstü kesimde bu bilgileri paylaşanların oranı %40 civarında.

Genç neslin bu konuda rahat davranmalarının sebeplerinden biri de günlük hayatlarının çoğunlukla sosyal medyada kendileri hakkında bir şeyler paylaşmakla geçiyor olması olarak değerlendirilebilir. Gençlerin sosyal ağlara ve internet ortamına daha fazla adapte olmasının da bu konuda etkisi bulunuyor. 18-34 yaş arasındaki kitlenin %48’i günde birkaç kez sosyal ağları ziyaret ederken, 35 yaş ve üstü kesimin sadece %20’si gün içinde birkaç kez sosyal mecralarda vakit geçiriyor.

Söz konusu daha detaylı bir pazarlama olduğunda yine 18-34 yaş grubu kişisel bilgilerini paylaşmakta çekinmiyor. Bu yaş grubunun %25’i daha kişiselleştirilmiş reklamlar almak için kişisel bilgilerini paylaşırken, 35 yaş ve üstü kesimin sadece %19’u bu reklamlar için bilgilerini paylaşmayı tercih ediyor.

Kullanıcıların kişisel bilgilerinin paylaşmak istemedikleri için şirketlerle yanlış bilgiler paylaşıyor ve bu da markaların retargeting ve diğer reklam kampanyalarında yanlış yönlendirmeler yapmalarıne sebep oluyor. Yapılan başka bir araştırmada şirketlerin %94’ü kullanıcıların verdikleri bilgilerin doğruluğundan emin olmadıklarını dile getiriyor. Bunun sebepleri arasında kişisel bilgilerin güvenliği ve şirketlerin spam yapmaları geliyor. Fakat genç neslin internet ortamına daha fazla adapte olmalarıyla beraber kişisel bilgilerin paylaşımının artacağını söylemek mümkün olabilir. Tabii ki şirketlerin de bu konuda duyarlı olup, kullanıcılara spam yapmadan, onlara doğru reklamlar ve kampanyalar sunarak bu konuya destek olmaları gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. kişisel bilgiler paylaşmak…sanki zorunlu hale gelmiş durumda gibi…

Fikrini söyle

*