19 Kasım 2018

1V1Y.com’dan Rozetli Sosyal Alışveriş Uygulaması: Moda Çevrem

Son dönemlerde Türk e-ticaret pazarındaki hareketlilik, sektöre yeni adım atan girişimlerde de kendini göstermeye başladı.

Özellikle büyük holdinglerin kendi özel alışveriş kulüplerini açıp, oyuna dahil olmasıyla beraber artan rekabet ortamı, bu girişimlerin birbirinden renkli kampanyalar yapmasına da vesile oluyor. Bu doğrultuda, geçtiğimiz sene 16 tekstil şirketinin ortaklığıyla online alışveriş dünyasına merhaba diyen 1V1Y (Bir Varmış Bir Yokmuş), duyurduğu yeni bir uygulamayla gündeme geldi.

Aralarında; Zeki Triko, Derimod, Kiğılı, Hotiç ve Koton gibi tekstil sektörünün dev isimlerinin ortaklığının bulunduğu 1V1Y.com, son günlerde farklı mecralardaki ses getiren reklam kampanyalarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu sefer de sosyal tarafı ağır basan “Moda Çevrem”i hayata geçiren 1V1Y.com online alışveriş kavramına farklı bir boyut getirme amacını taşıyor.

Moda Çevrem; kullanıcıların üye olup, kendi çevrelerini oluşturabildiği ve arkadaşlarının dahil olduğu bu çevreler sayesinde “ModaPara” biriktirebildiği bir uygulama olarak öne çıkıyor. Üyeler ise kazandıkları bu puanlar ile alışverişlerini bedavaya getirebiliyorlar. Ancak sisteme üye olabilmek için, bir arkadaşınızın sizi davet etmesi gerektiğini de belirtelim. Yani mevcut 1V1Y üyelerinin de uygulamayı kullanabilmek için davetiyeye ihtiyacı var.

Sistemdeki etkileşim sadece arkadaşlarınızı davet etmenizle sona ermiyor; buna ek olarak arkadaşlarınızın çevreleri, hatta onların da davet ettikleri üyelerden de ModaPara kazanmak mümkün. Uygulama ayrıca kullanıcıların çevreleri büyüdükçe onlara birtakım avantajlar sağlayacak Foursquare benzeri bir rozet sistemi de sunuyor. Toplam 6 adet rozetin yer aldığı uygulamada; yeni giriş yapan kullanıcılara “Taze”, çevresinde 100 arkadaşa ulaşan üyelere ise “Über Sosyal” rozeti veriliyor. Uygulama; özellikle yurt dışındaki bir çok online perakende şirketinin deneme yoluna gittiği “gamification”ı kullanması ve arkadaş çevreleri oluşturmaya yönelik sosyal yapısı sayesinde ülkemizde de oldukça ilgi görme potansiyeline sahip. Bu tarz yarı bağımlılık yapan uygulamalar sayesinde kullanıcılar; hem bir sonraki rozete ulaşmak için ciddi bir çaba sarf ediyor, hem de topladığı puanlar sonucunda indirimli alışveriş yapabiliyorlar.


1V1Y üzerinden yapılan her alışveriş için 5 ModaPara veren uygulama, davet ettiğiniz arkadaşlarının her alışverişinden ise 1 TL’ye karşılık gelen 10 ModaPara kazandırıyor. Site sahipleri, ürün iadelerinden doğabilecek karışıklıkların önüne geçebilmek için bu puanları alışverişten 15 gün sonra kullanıcı hesabına yatırma yoluna gitmiş.

Hem sosyal hem de oyun yönüyle dikkat çeken bu yeni 1V1Y uygulaması, sosyal bir alışveriş platformu sunmasının yanı sıra mevcut kullanıcıların diğer arkadaşlarını da sisteme üye yapmaya teşvik ediyor. Her iki taraf için de bir kazan kazan modeli olan bu uygulamanın sunduğu rozet sistemi ve puan biriktirme özelliği sayesinde de bir devamlılık sağlanacak gibi görünüyor. “Moda Çevrem”in ne kadar uzun soluklu olacağını şimdiden kestirmek güç, ancak kısa ve orta vadede şirkete yeni üyeler ve ciddi bir marka bilinirliği kazandırma olasılığının oldukça yüksek olduğunu belirtelim.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Güzel düşünülmüş ve güzel uygulanmış. Kullanıcılar tarafından ilgi göreceğine ve başarılı olacağına eminim…

  2. Türkiye’de bu tarz inovatif e-ticaret girişimlerini görmek sevindirici.

Fikrini söyle

*