18 Kasım 2018

2002’de Alışveriş 7 Kat Daha Hızlıydı

Bundan 10 yıl önce, kendimize bir kıyafet bulup denememiz ve almamız yarım günümüzü alıyordu. Şimdi her ne kadar online alışveriş imkanları artsa da, 10 yıl önce yaptığımız alışverişin benzerini bugün yapmak neredeyse üç buçuk gün sürüyor.

Webloyalty UK‘nin yaptığı bir araştırmaya göre, alınacak ürünlerin internetten aranma süreci, alışveriş süresinin giderek artmasına sebep oluyor. Eskiden yarım gün süren bu süreç, şu an mobil kanallar ve online kaynakların artmasından dolayı 3,4 gün sürüyor. Yani harcanan zaman, alışveriş merkezinde yapılan alışverişe kıyasla %34 arttı.

Ancak teknolojik gelişmelerin, alışveriş sürecini kısalttığı yerler de var. Satın alma süresi mobil ve online gelişmeler sayesinde 10 yıl öncesine göre daha az zaman alıyor. Kullanıcı almak istediği ürüne karar verdiğinde online ve mobil uygulamalar aracılığıyla satın alma işlemini çok kısa sürede tamamlayabiliyor.

Online alışveriş sırasında internet sitelerinde ürün aramak, fiyat karşılaştırmaları yapmak, aranan ürünle ilgili benzer ürünleri incelemek, kullanıcıların zamanını alan en önemli faktörler arasında. Kullanıcılar aradıkları ürünle ilgili en iyi fiyatı ve ödeme koşulunu sağlayan internet sitesini bulmak için tüm vakitlerini bu sürece harcıyorlar.

Online alışveriş yapanların %90’ı iki veya daha fazla internet sitesinden alışveriş yapıyor. Kullanıcılar farklı sitelerde incelemeler yaparken bu sürece 1-2 gün ara verip, sonrasında satın alma işlemini gerçekleştirebiliyor. Bu da internet sitelerinde harcanan zamanın artmasına yol açıyor. Tabi bu sürecin uzaması e-ticaret şirketleri için çok büyük önem taşıyor. Kullanıcı ne kadar sizin sitenizde durursa sizin ürünleriniz hakkında o kadar bilgiye sahip olacak ve daha da önemlisi onları satın alacak. Satın alma sürecinde kullanıcıyla etkileşim içinde olmak, şirket için çok önemli. E-posta yollamak, gelecek sezondaki trendleri ve kampanyaları kullanıcı ürünü satın almadan önce haber vermek, alışverişi yapan kişi üzerinde daha iyi bir izlenim yaratacak ve kullanıcıyı siteye biraz daha bağlayacak.

2012’in, mobil yılı olduğu gerçeğini göz önünde tuttuğumuzda, kullanıcıların internette ve mobil cihazlarda geçirdikleri zamanın, e-ticaret şirketleri için altın değerinde olduğunu söyleyebiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*