14 Kasım 2018

2011 Yılı E-ticaret Sektöründeki Önemli Gelişmeler

2011 yılının sonlarına yaklaştığımız bugünlerde Steve Jobs’ın Stanford Üniversitesinde yaptığı meşhur konuşmasında söylediği gibi geriye dönüp noktaları birleştirmeye ne dersiniz.

Kronolojik akışa bakmadan önce, global çapta bütün gözlerin Türkiye’ye çevrilmesinin ve Türkiye’de e-ticaret sektörünün bu kadar hareketli oluşunun gerekçelerini özetleyelim (Bankalararası Kart Merkezi’nin Cardist 2011’de açıkladığı istatistiğe göre Türkiye’de e-ticaret 9 ayda %52 büyüme sağladı).

 • İnternet penetrasyon oranı, satürasyon ve genç nüfus: comScore verilerine göre Türkiye’de 15 yaş üzeri aktif internet kullanıcı sayısı 23 milyon civarında. Bu kitleden e-ticareti aktif olarak kullananların sayısı ise yaklaşık 5 milyon. Bu da demek oluyor ki e-ticaretin önünde genişleyebileceği, doyuma ulaşmaya uzak büyük bir pazar bulunuyor.
 • Bankacılık sektörü/internet bankacılığı: Türkiye’deki bankacılık sistemi Avrupa ülkeleri ve Amerika’dan çok önde. İnternet bankacılığını kullanarak para çekmek dışındaki tüm işlemlerinizi (fatura/vergi ödeme, para transferi, mobil dakika satın alma vs.) kolayca yapabildiğiniz gibi bankalar ile özel ve devlet kurumları arasındaki entegrasyonlar sayesinde hayatımız oldukça kolaylaşıyor.
 • Kredi/Banka kartı kullanım yaygınlığı ve taksit alışkanlığı: Türkiye’de 50 milyona yakın kredi kartı, 76 milyona yakın banka kartı bulunuyor. Offline ve online mecrada kredi kartı ve banka kartını aktif şekilde kullanıyoruz. Özellikle taksit, hediye puan/bonus ve indirime olan düşkünlüğümüz de aşikar.
 • Lojistik: Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna 1 ya da en geç 2 gün içinde bir paketi ulaştırabiliyorsunuz. Coğrafi konumun avantajı ve gelişmiş kargo taşımacılık şirketlerinin bulunması da pozitif etki yaratıyor.
 • İnternet altyapısı: Her geçen yıl internet bant genişliğimizin artması, fiber optik altyapıya geçiş vb etkenler sayesinde internete kolay ve hızlı bir biçimde ulaşabiliyoruz.
 • Akıllı mobil cihazlar ve sosyal medya: Türkiye’de aylık çevrimiçi geçirilen süre ortalama 26 saatin üzerinde, bu rakam Avrupa’da 24.5 saat civarında. Özellikle genç nüfusun internete, sosyal medyaya (Facebook, Twitter, vb) ve mobil cihazlara olan ilgili çok yüksek.

Bütün bu maddeler e-ticaret’in gelişmesine zemin oluşturduğu için ve Türkiye bütün bu maddelerde öne çıktığı için son yıllarda oldukça önemli gelişmeler yaşandı. Özellikle satınalımlar ve ödeme sitemi platformu yatırımları dikkati çekti. Benim ilgimi çekenleri aşağıda listeledim, bu liste dışında sizin de önemli gördüğünüz bazı gelişmeler olabilir, yorum olarak ekleyebilirsiniz:

 • Asseco-SEE EST (Elektronik Sanal Ticaret) ve ITD (İletişim Teknoloji Danışmanlık) ‘yi satın aldı, 2010 temmuz sonu: EST; Akbank, İş Bankası, Finans Bank gibi çeşitli bankalara ödeme sistemleri çözümü ve entegrasyon API’si sunan bir ödeme servis sağlayıcı şirkettir. Polonyalı Asseco-SEE tarafından satınalındı.
 • PayPal Türkiye ofisi açıldı, 2011 başları: eBay iştiraki olan PayPal, Türkiye ofisi açtı ve Kıvanç Onan’ı Türkiye direktörü olarak göreve getirdi. Ödeme sistemleri açısından oldukça önemli olan bu gelişme sayesinde, sanal POS almakta zorlanan küçük işletmeler de PayPal entegrasyonu sayesinde e-ticaret ekosistemine dahil olabilecekler.
 • ETİCAD(E-ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği) kuruldu, Şubat ortaları:  Elektronik ticaretin Türkiye’de bir sektör olarak algılanması ve sektörde faaliyet gösteren; yazılım, lojistik, bankacılık, pazarlama ve sosyal medya şirketlerinin doğru olarak algılatılabilmesi ve iş dünyasındaki koordinasyonlarını sağlamak üzere ETİCAD kuruldu.
 • MorHipo açıldı, Mart sonları: Boyner Mağazacılık ve Altınyıldız’ı bünyesinde bulunduran Boyner Holding, e-ticaretin kırılımlarından biri olan private shopping modeliyle sektöre giriş yaptı.
 • eBay GittiGidiyor’u satın aldı, Mayıs ortaları (%93 hisse): 43 ülkede faaliyet gösteren Amerikan şirketi eBay, 2007 yılında azınlık hissedarı olduğu GittiGidiyor’u satınaldı. Bu satınalım 2011 yılı e-ticaret sektöründeki en ses getiren haber oldu.
 • MIH-Allegro Markafoni’yi satın aldı, Temmuz başları (%70): 129 ülkede faaliyet gösteren Güney Afrika kökenli MIH-Allegro, Private Shopping’in önemli oyuncusu olan Markafoni’yi satın aldı.
 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kuruldu, Haziran başları: Şüphesiz sektöre pozitif katkısı olacaktır.
 • EDER (E-Ticaret Altyapı Sağlayıcıları Derneği) kuruldu, Haziran sonları: E-ticaret kültürünün geliştirilmesi, sektörel standartların oluşturulması amacıyla yazılım, donanım, ödeme sistemleri, fotoğraf, güvenlik, kargo ve benzer alanlarda altyapı hizmeti sağlayan Detay Telekom, Fotometrik, İ-Çözüm, İdeasoft, iPara, Kolaymagaza, Markmost, Neticaret, PayU, PlatinMarket, Projesoft, ProTicaret, T-Soft bir araya gelerek EDER’i kurdu.
 • PayU/Naspers Türkiye ofisi açıldı, Eylül: Güney Afrika kökenli MIH iştiraki şirketlerden olan PayU sunduğu katma değerli servisler ile E-Ticaret yapan ve/veya bu dünyaya giriş yapmak isteyen işyerlerini “Elektronik Ticaret” dünyası ile tanıştıran global bir ödeme sistemidir. Türkiye’ye giriş yapan firma, ülke müdürü olarak Yunus Emre Güzer’i göreve getirdi.
 •  1V1Y açıldı, Eylül sonları: Türkiye’nin en büyük tekstil üreticilerinin 16’sı bir araya gelerek toplam 42 markaları ile birlikte 1Varmış1Yokmuş oluşumuyla private shoppinge giriş yaptılar.
 • PaymentWall Türkiye ofisi açıldı, Ekim sonları: 75’den fazla uluslararası online ödeme çözümü sunan PaymentWall Türkiye ofisi açıldı. Haber detayı için tıklayınız.
 • iPara açıldı, Kasım ortaları: GittiGidiyor kurucu ortakları tarafından geliştirilen iPara; sanal POS almakta zorlanan küçük işletmeler ve kredi kartı bilgisini her siteye vermek istemeyen müşterilerin buluşma noktası. GittiGidiyor’daki Sıfır Risk Sistemi benzeri escrow mekanizmasıyla hem alıcıları hem de satıcıları koruyan iPara, e-ticaret ödeme sistemi platformu olarak yerini aldı.

Noktaları birleştirerek çıkardığım sonuçlar ise şu şekilde;

 • Türkiye ödeme üssü haline geliyor.
 • Bir çok oluşum e-ticarete giriş yapıyor/yapmak istiyor. Bir kaç yıl içinde doğal seleksiyon ile bazı kurumlar daha da büyürken bazı oluşumlar ortadan kaybolayacak.
 • Akıllı mobil cihazların yaygınlaşmasıyla m-commerce alanında (QR Code, Augmented Reality, konum tabanlı servisler, NFC) önemli gelişmeler olacak.
 • Sonuç olarak bütün bu yatırım ve gelişmelerin etkisiyle önümüzdeki yıllarda e-ticaret sektörü daha da hareketli olacak.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Gulin Bayav der ki:

  Haziran ayında da Doğuş Grubu bünyesinde enmoda.com açıldı, belki eklemek istersiniz.

 2. Sektörde son iki günde önemli iki gelişme yaşandı:

  * Sina Afra, Nevzat Aydın ve Arda Turan gibi isimlerin ortaklaşa kurduğu Dikey E-Ticaret Girişimi Lidyana.com yayına açıldı: http://www.webrazzi.com/2011/12/19/lidyana/

  * Amazon ÇiçekSepeti’nin azınlık hissedarı oldu: http://www.webrazzi.com/2011/12/20/ciceksepeti-amazon/

 3. Merhaba Arkadaşlar Bence Sektorde İsmini Duyurmak İstiyorsan Web Sitesi ürün kategorileri ve ürün kodlarıy ile güzel görseller sonuçu sıcak satış yapabilirsiniz. günümüzün olmazsa olmazlarındandır.

Fikrini söyle

*