16 Kasım 2018

2012 Eticaret Kehanetleri


23 Mart 2010 tarihinde Webrazzi’de bir yazı yazmışım. Yazının başlığı, “2009’un iş modeli özel alışveriş oldu, 2010’un iş modeli ne olacak?” Yazıda fırsat sitelerinin 2010’un iş modeli olacağına işaret vermişim.

Yazıyı yazdığım tarihte henüz şehirfırsatı, grupanya, grupfoni gibi fırsat siteleri açılmamıştı. Birkaç hafta sonra beni de şaşırtan bir hızda fırsat siteleri bir bir açılmaya başlamıştı. 2011 yılı ise eticaret’in hızla büyümesiyle birlikte hem özel alışveriş sitelerinin hem de fırsat sitelerinin pozisyonlarının belirlendiği yıl oldu. 2011’de patlayan yeni bir iş modeli doğmadı. Ancak iki önemli gelişme vardı, hiçbir yılda olmayan.

 1. Perakende sektörünün büyük oyuncuları eticarete yatırım yapmaya başladı. Biz buna “Markafoni efekt” diyoruz. (Vakko-daybayday, Boyner-Morhipo, BMD-birvarmisbiryokmus.com vs.)
 2. Kobiler eticaret paket yazılımları sayesinde hızlı bir şekilde online mağaza kurup, eticaretten ekmek yiyeceklerine inandılar.

2011’in bu şekilde devam edeceğini öngörüyoruz.  Kimin bu işi iyi yapıp yapmadığı daha belirgin olacak, birkaç oyuncu elenecek… Tüketiciler daha bilinçli olacak. Vesaire vesaire…

Bunlar üç aşağı beş yukarı belli. Asıl heyecan verici sorular şunlar artık;

“2012’de Türk eticaret pazarında ne olacak?, Yani bir sonraki büyük şey nedir?”

Ben bunla ilgili 3 maddelik bir iş modeli listesi çıkarttım, unutursam 2012’de bana hatırlatmanızı rica edeceğim sizlerden…

Fırsat sitelerinin evrim geçirmesi

Birkaç iphone uygulamasını saymazsak fırsat sitelerinde mobil’in kullanılması henüz keşfedilmeyen bir alan. 2012’de sadece mobil bazlı fırsat sitelerinin yükselişini göreceğiz. Bu alanda delikupon.com’un sahibi Türkiye’nin en bilinen mobil pazarlama şirketi Mobilera’dan iyi bir çıkış bekliyorum…

Bunun yanında günlük fırsat formatı hepsiburada.com formatına dönüşecek. Yani istediğimiz zaman sevgilimizle yıldönümüz için çift kişilik bir yemek fırsatı alabileceğiz… Birkaç yıldır bu iş modeli Avrupa’da çok popüler, henüz Türkiye’ye belirgin bir şekilde girmedi. Smartbox.com, mydays.de bunun Avrupa’daki temsilcilerinden. Mydays Türkiye sayfasını açtı. Şehirpark gibi yerli girişimlerin de pazara gireceğini biliyorum. Bu alan kızışacak.

Dikey eticaret sitelerinin deneyim sunması

Markafoni grubunun yeni girişimi Ayakkabı sitesi zizigo müşterilerine deneyim yaşatmaya yönelik bir strateji izliyor. En geç 72 saate sipariş verdiginiz ayakkabılar elinize ulaşıyor. 365 gün iade bulunmakta. Grubun diğer ‘foni’ uzantılı sitelerinde olduğu gibi zigigo’da indirim yok ama deneyim var.

Türk internet kullanıcısı “Eticaret=İndirim” olarak gördüğü için sadece deneyim yaşatan, ‘indirimsiz’, belli bir alana odaklanmış (iç çamaşırı, gözlük, çanta vs.) dikey eticaret siteleri nasıl ve ne kadar sürede başarılı olur, emin değilim. Burada bir bariyer var. Ancak bu bariyerin kırılması yaşatılan deneyimle doğru orantılı. Bu bariyerin kırılmasıyla dikey eticaret sitelerinin başarılarını daha çok duyacağız, okuyacağız.

Gıda eticareti

2000’li yılların başında kurulan yemeksepeti paket yemek servisi işini internete taşıdı. Ondan sonra birçok oyuncu geldi ama hiçbiri yemeksepeti.com’a rakip bile olamadı. Gıda alanında internette yemeksepeti’nden başka ciddi bir eticaret projesi gelmedi. Migros, Carrefour Express’in, Sanal Marketleri sınırlı sayıda şehire ve semte hizmet veriyor. Birkaç yerel marketi de saymazsak bu konuda girişim oldukça sınırlı. Ancak 2012’de bu alan da keşfedilecek öyle ya da böyle.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin gibi BRIC ülkelerinde gıda eticareti hızlı büyüyor. Cingunlugu.com’un kurucusu sevgili Yavuz Selim Şen’in Çin E-Ticaret Pazarı ile ilgili Webrazzi’deki bir yazısı bunu çok iyi özetliyor. “B2C pazarında gıda önemli bir sektör, Çin’in en önemli firmaları da bu sektöre yatırım yapıyor. Fortune Global 500’de yer alan COFCO womai.com ile internetten gıda ve içecek ürünleri satıyor, aynı zamanda Taobao da chaoshi.taobao.com ile birlikte internette süper market açtı. Bunun yanı sıra bölgesel olarak da süper market ürünleri satan siteler var, Şangay’da yabancıların yoğun yaşadığı ilçelere market ürünleri dağıtım servisi yapan siteler bulunuyor, genelde evlere katalog dağıtarak reklam yapıyorlar.”Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Güzel yazı, güzel tespitler. Ellerinize sağlık.

 2. Tahmin içeren yazılar her zaman heyecan uyandıran yazılar olmuştur,tebrikler.Dikeylerin kullanıcı tecrübesini arttırmaya yönelik girişimlerin artacağını düşünüyorum.Daha çok konfor,lüks,ayrıcalık sunan hizmetlerin yılı olabilir.Zaman gösterecek,emeğine sağlık.

 3. Nefis bir yazı. Tebrikler.

 4. Gülşah der ki:

  Gıda konusundaki kehanetin gerçekleşeceğine dair ilk işaretlerden birisi de bu olsa gerek. https://eticaretmag.com/gilt-groupedan-gilt-taste-gurme-yemek-sitesi/

 5. elinize sağlık harika bir yazı

 6. Çok yararlı bir yazı olmuş

 7. fayadali paylaşım olmuş

Fikrini söyle

*