19 Kasım 2018

2012’de Perakendecilerin Mobil Uygulamalarının Kullanımı 6 Kat Arttı

Mobil UygulamaMobil ticaret Amerika’daki yükselişine büyük bir hızla devam etmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz Kasım ayında Siber Pazartesi‘de kullanıcıların %18’lik bir kısmının mobilden alışveriş yaptığına değinen IBM, bu rakamın 2011 ile kıyaslandığında %70’lik bir artışa denk geldiğini de belirtiyor. Türkiye’de henüz Siber Pazartesi gibi bir kavram oturmamış olsa da, bu seneki rakamlara bakıldığında Amerika’daki online alışveriş harcamalarının rekor kırdığını söyleyebiliriz. 2012 yılı içindeki harcamaların %13’ünün mobilden gerçekleşmesi de m-ticaretin geldiği noktaya adeta parmak basıyor.

Aralık 2011 ve Aralık 2012 tarihleri arasındaki mobilde yaşanan bu büyük gelişmeyi inceleyen mobil analitik araştırmalar yapan Flurry, 1800 iOS ve Android alışveriş uygulamasını inceledi ve hangi uygulamaların kullanıcılar arasında daha çok tercih edildiğini ortaya koyan bir inceleme yaptı.

Perakendecilerin uygulamaları bir yıl içinde 5 kat daha fazla (%525) kullanılmaya başlandığını belirten raporda, fiyat karşılaştırma uygulamaları da %247 büyüyerek en çok kullanılan ikinci uygulama kategorisinde yer aldı. Tüketicilerin en çok tercih ettiği diğer uygulama kategorisi de ödeme sistemi uygulamaları %228’lik bir artış gösterirken, online mağaza uygulamları %178 arttı. Günlük fırsat sunan uygulamalarsa %126 ile 5. sırada yer alıyor.

Rapora göre, alışveriş uygulamaları üzerinde geçirilen toplam zaman bir yıl içinde %274 artarken, tüm uygulamalarda geçirilen zamana göre bakıldığında bu rakamın %132 arttığı görülüyor. Perakendecilerin mobil uygulamalarında geçirilen zamanın büyüme oranı, tüm alışveriş uygulamalarında ve toplam uygulamalarda geçirilen zamana olan oranın toplamından daha fazla olduğunu görüyoruz.

Mobil Uygulamalar

Raporda 2011 ve 2012 yılında alışveriş kategorilerinde harcanan zaman da belirtiliyor. Online mağazalar 2011 yılında %25’lik bir oranla başı çekiyorken, 2012 yılında %27 ile perakendecilerin birinci sıraya yerleştiğini görüyoruz. Ödeme sistemleri uygulamaları bir yıl içinde %18’den %17’ye gerilerken, günlük fırsatlar ise %7‘lik bir düşüşle 2012 yılında %13’lük bir paya sahip oldu.

Flurry’nin bu araştırmada incelediği uygulamalar arasında Wallmart, Target, Macy’s, Victoria’s Secret, Gap, Saks 5th Avenue, eBay, Amazon, Groupon, Living Social şirketlerin gibi uygulamalar yer alıyor.

Mobil uygulamaların alışveriş alışkanlıklarını değiştirdiği artık bilinen bir gerçek. Özellikle perakendecilerin uygulamalarına yönelen tüketicileri yakalamak isteyen şirketlerin bu alana daha çok yatırım yaparak trendi yakalamaları, 2013 yıl içinde beklenen gelişmeler arasında yer alıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*