14 Kasım 2018

2012 Sonunda Mobil Ticarette Rekor Büyüme Bekleniyor

E-ticaretin yanı sıra m-ticaret yani mobil ticaret de hızla büyümeye devam ediyor ve her geçen gün birçok kullanıcı mobil cihazlarıyla alışveriş yapmaya başlıyor. Akıllı telefon ve tabletlerden yapılan satış rakamlarının 2012 sonunda 22 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

Internet Retailer‘ın “Mobile 400 Guide“da yaptığı araştırmaya göre seyahat şirketleri, bilet satışlarının ve diğer perakende şirketlerinin mobil ticaretteki satışlarının 2012 yılında, 2011 yılına kıyasla %101,3 artarak 6,03 milyar dolardan 12,1 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Bu listeye eklenmeye eBay’in ise tek başına 10 milyar dolarlık mobil satış yapacağı ön görülüyor. eBay‘in bu listeye eklenmemesinin sebebi ise bir C2C şirketi olması.

Bu listenin başını çeken Amazon‘un bu sene 4 milyar dolarlık m-ticaret yapması beklenirken, onu Apple‘ın 1,17 milyar dolarla takip edeceği de tahminler arasında. Sadece internetten satış yapan 9 şirket ile televizyon ve internetten reklam veren 3 şirketin satışlarının mobil ticaretin %50,3’ünü oluşturması bekleniyor. Bu da 6,11 milyar dolarlık bir satış hacmine eşit oluyor.

Bu araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan bir diğeri, bilet satışı yapan şirketlerin 1 yıl içinde en çok büyüyen şirketlerden olması. 2011’de 106 milyon dolarlık rakama ulaşan Mobil 400 Guide’daki 9 online bilet servisinin, 2012’de %170,95 büyüyerek satış rakamlarını 288,08 milyon dolara çıkartmaları bekleniyor. Bu şirketleri ise seyahat şirketleri takip ediyor. Listedeki 45 seyahat şirketi geçen seneye kıyasla yüzde 161,65 büyüyerek satış rakamlarını 1,16 milyar dolardan 3,04 milyar dolara çıkartmaları tahmin ediliyor. Listenin büyük bir çoğunluğunu (354 şirket) oluşturan perakendeciler ise satışlarını %85,09 artırarak 2011’deki 4,76 milyar dolarlık satışı rakamlarını daha da yukarı çekip 8,81 milyar dolara taşımaları beklentiler arasında.

Mobil satışların %63’lük bir bölümünü Amazon ve Walmart gibi büyük şirketlerin de dahil olduğu perakende zincileri oluşturuyor. E-ticarette ise bu firmalar satışların %41,1’lik kesiminden sorumlu.

M-ticarette ve e-ticarette satılan ürünlerin oranları ise birbirine oldukça yakın. Elektronik ve bilgisayar ürünleri m-ticarettin %17’lik bir kısmını oluştururken, e-ticarette bu oran %16 civarında. Giyim kuşam ve aksesuar alışverişlerinin oranlarıda oldukça yakın. Bu alıverişler m-ticaretin %11,2’lik bir kısmını oluştururken, e-ticaretin de %12,3’lük bir kısmını oluşturmakta. Yemek, donanım ve ev araç gereçleri ile ofis malzemelerinin satışları ise online alışveriş tutkunları arasında daha çok tercih ediliyor. M-ticaret henüz bu konuda e-ticaretin başarısını yakalayamadığını da belirtelim.

Henüz ülkemizde hala çok yaygınlaşmasa da şirketler kullanıcıları mobil alışverişe yöneltmek için mobil uygulamalar geliştiriyor ve kullanıcıya sunuyor. İlerleyen zamanlarda kullanıcılar mobil cihazlarından alışveriş yapmaya yönelmesiyle Türkiye’deki m-ticaret hacminin artması bekleniyor. Bunun için şirketlerin mobil uygulamalar ile kullanıcılara ulaşarak onları bu servisleri kullanmaları için teşvik etmeleri gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*