14 Kasım 2018

2012 Yılının En Çok Okunan E-ticaret Yazıları

2012 yılını uğurlamaya hazırlandığımız bu son günlerde, hepinizin bireysel ve çalışan olarak yaptığı gibi EticaretMag olarak biz de geriye dönüp hedeflerimizin ne kadarına ulaştığımızın ve ilerideki zamanlarda hangi noktalara varmamız gerektiğinin değerlendirmelerini yapıyoruz.

Bu değerlendirmeler sırasında da son 1 yıl içinde hangi yazılarımızın en çok okunanlar arasında yer aldığını sizinle paylaşmak istedik.

Ağustos 2012’de yeni ekibi ve stratejisiyle yenilenme sürecine giren EticaretMag olarak birinci önceliğimiz e-ticaret sektöründe yer alan ya da yer almak isteyen okuyucu kitlemizi memnun etmek oldu. Bunun için de sağlamamız gereken en önemli şey önünüze sunduğumuz haber, röportaj, araştırma, dosya, analiz, rehber ve kısacası her içeriğin okunmaya değer olmasıydı. İnanın, e-ticaret ve dijital ekonomi üzerine her gün onlarca yazı yazma gücümüz de vardı ama biliyoruz ki ne sizin o kadar yazıyı okumaya vaktiniz, ne de bizim kaliteden ödün vererek trafiği önceliğimiz haline getirme niyetimiz var.

Açıkçası yüz yüze görüştüğümüz ya da bizimle e-mail ve telefon üzerinden iletişime geçen takipçilerimizden de bu bakış açımızı onaylayan ve beğenen mesajlar alıyoruz. Dolayısıyla bu strateji 2013 yılında da daha keskin, daha besleyici ve daha büyük adımlarla devam edecek. İrili ufaklı sürprizlerle beraber 🙂

2013 yılında da sizi memnun etmeye ve her geçen gün büyüyen ve olgunlaşan e-ticaret sektörünün yüzü, fikir önderi ve her şeyin öncesinde basın ayağı olmaya devam edeceğiz.

Şimdi buyrun, EticaretMag’da 2012 yılında en çok okunan e-ticaret yazılarına bir göz atalım.

15- Yemeksepeti’nin Rusya Şubesi İzrestorana Kapandı! [FLAŞ]

“Mayıs 2010′da Rusya’da İzrestorana ismiyle şubesini açan Yemeksepeti‘nin bu ülkedeki faaliyetini geçtiğimiz hafta itibarıyla sonlandırdığı haberini aldık. Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde hizmet veren İzrestorana’nın web sitesi birkaç gündür açılmıyordu.”

14- Ottopot, Oto Servislerini Çalışan Kesimin Kapısına Getiriyor [Röportaj]

“Bir arabanız var ve aracınızın bakımını yaptırmak istiyorsunuz, ya da doğal gaz taktırmak istiyorsunuz veya aracınızda bir hasar oluştu ve onu yaptırmak için bir oto servis arıyorsunuz. Tabi konu otomobil olunca maliyetler de artıyor ve kapı kapı oto servisi dolaşmak gerekebiliyor en uygun fiyatı almak için. Ersin Al, Kaan Saraç ve Özgen Toru‘nun beraber kurdukları Ottopot ise bu işi sizin yerinize yapıyor. ”

13- Türkiye’nin Yüzde 92′si Hala İnternetten Alışveriş Yapmadı! [Analiz]

“Araştırma bulgularına göre İnternet kullanan 16-74 yaş arası bireylerin, İnternet üzerinden mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı % 18,6 olarak gerçekleşirken İnternet kullandığı halde hiç sipariş vermeyen veya satın almayanların oranı %81,4 olarak gerçekleşti. Dikkat edilmesi gereken nokta bu oranın İnternet kullanan kişilere ait oran olmasıdır.”

12- Türk E-Ticaret Sitelerinin Alan Adı Yaratıcılığı: “Sepeti”

“Bu liste 40 sayfalık Google aramasından sonra ortaya çıkan 48 “sepeti” sitesinin yer aldığı fantastik bir liste (e-ticaret ile ilgilenmeyenler de var ancak listeye alınmadı). Bu listedeki isimler (arada yer alan birkaç büyük dışında) muhtemelen yalnızca sepeti ile oluşturulmuş alan adı üzerinden satış yapabileceklerine ve sepeti kelimesi ile kurulan markanın başarılı olacağına inanmış ya da inandırılmış kişiler.”

11- Fikirden Projeye Giderken

“Müşterinin lokanta deneyiminden başlayalım. Nerede yemek yiyeceğinize karar verirken başlar. Şu yazıda da belirttiğim gibi eğer yemek müşterinin midesine dokunmamışsa, lokantanın bölgesinden arabayla yola çıkınca biter. Ama eğer mide bozulmuşsa, müşteri tecrübesi tuvalette, belki gece boyunca uykusuzluk süresince, hatta ertesi gün önemli toplantıyı bu yüzden kaçırmışsa, mazeret ararken bile devam eder…”

10- E-Ticaret Şirketleri İçin 15 WordPress Teması

“Dikkat edilmesi gereken noktaların arasında iyi bir site tasarımı en önde gelen unsurlardan biri demek yanlış olmaz. İyi tasarımı olan bir internet sitesi yapmak günümüzde oldukça maliyetli bir işlem. Bu yüzden birçok şirket bu işi ucuza yapmanın yollarını arıyor; fakat ucuz etin yahnisi de her zaman iyi sonuç vermeyebiliyor.

9- Rocket Internet Türkiye Pazarından Çıkıyor, Peki Türk İnternet Sektörü Nasıl Tepki Verdi?

“Neticede Rocket’ın agresif stratejisi (klon girişimler ile yeni pazarlara hızlı ve toplu giriş yapmak) adım attığı her ülkede benzer giriş, yükseliş ve düşüş (ya da zirvede kalma) hikayeleriyle sonlanıyor. Yine de bu Rocket Internet’in başındaki Samwer kardeşlerin başarısız olduğu anlamına gelmez çünkü girdikleri pazarların bazılarında hakim olamıyorken bazılarında da sonradan girmelerine rağmen zirveyi ele geçiriyorlar.”

8- Her Girişimcinin İzlemesi Gereken 10 Film

“Sözün özü, bugüne kadar çekilmiş ve iş dünyasını yansıtan filmlere girişimci gözüyle bakalım dedik. Listelediğimiz 10 filmi seçerken inovasyon, reklam, mentorluk, başarı hikayesi, pazarlama, tüketici davranışları, markalama, ürün tavsiyesi ve finans kategorilerinin her birinin konu alındığı en az bir yapıma yer vermeye özen gösterdik.”

7- Bir E-ticaret Şirketi Neden İflas Eder?

“İş modeli sirkülasyon üzerine kurulu olduğu için kar marjı ortalama %25′e, hatta çok iyi AVM markalarında %5’e kadar düştü. Bu, böyle bir iş modelinde dahiyane modeldi. Ancak her işte olduğu gibi Türk iş dünyası (!) bunu da dejenere etti. Bu kar marjları eticaret sektörünün kabul ettiği bir kar marjı oldu. Olay da tam burada koptu. Çünkü bu kar marjı, bu kadar yüksek operasyonel ve pazarlama maaliyetlerinin olduğu bir yerde dayanamazdı.”

6- E-Ticaret Şirketlerinin Depo Büyüklükleri ve Çalışan Sayıları [Araştırma]

“E-ticaret şirketlerinin büyüklüklerini değerlendirmenin birden fazla yolu var. Ziyaretçi trafiği, ortalama sepet tutarı, ciro ve benzeri ölçülebilir kriterlerin yanında bir de müşteri memnuniyeti ve marka sadakati gibi ölçülemeyen değerlerden bahsetmek mümkün. Bunların yanında bir de çok konuşulmayan (ve hatta bazı şirketlerimizin paylaşmak istemediği) depo bilgileri yer alıyor.”

5- Türk E-ticaret Girişimcilerinin Okuması Gereken 7 Kitap

“Bugünün büyük şirketleri için her şey bir düşle başladı. İmkansızlıklar içerisinde hayallerinin peşinden giden azimli girişimciler, bugün kitlelere yön veren milyonlarca dolarlık şirketlerin patron koltuklarında oturuyor. Biz de; yarının dev şirketlerini yönetmeye hazırlanan Türk girişimcilerin yolunu aydınlatacak, ders niteliğindeki kitapları bir araya getirdik.”

4- Kurucu Serdar Yaman Konuştu: Pabbuc Neden Kapandı?

“Yaman’ın bize aktardığı bilgilere göre Divanlıoğlu ve Borançılı ikilisi Pabbuc.com gibi dikey projelerden ziyade daha az riskli işlerde yer almak istemişler ve bu yüzden Pabbuc.com ile yollarını ayırma kararını almışlar. Yaptığımız telefon konuşmasında Rocket’in yaptığı çıkışın ardından piyasada yaşanan dalgalanmaya dikkat çeken Yaman, yabancı yatırımcıların istekli göründüklerini ancak maddi yatırım anlamında o kadar hevesli olmadığını ifade etti.”

3- Hangi Türk E-Ticaret Şirketleri Spam Yapıyor? [Özel Dosya]

“Yalnızca bu dosya için Türkiye’nin en gözde özel alışveriş kulüpleri ve fırsat sitelerine abone olduk ve bir hafta boyunca tüketici gözünden e-posta stratejilerini takip ettik. Bir haftalık sürecin ilk kısmında ne kadar e-posta gönderdiklerini, ikinci kısmında ise e-posta listelerinden çıktığımızda neler yaşadığımızdan bahsediyoruz. Her gün bitiminde ise Sendloop‘un kurucu ortağı ve e-posta pazarlaması konusunda uzman olan Cem Hürtürk‘ün izinli pazarlama konusundaki görüşlerini bulabilirsiniz.”

2- Ucuz Kitap Sattılar, Sektörden Tehdit Aldılar: Evekitap.com Hikayesi

“Anında da engellendik tabi. “Yüzde 20′den fazla indirim yapamazsınız” dediler bize. Aradılar ve tehdit ettiler bizi. “Satamazsınız, sattırmayız” dediler ve iki gün boyunca dağıtımcımıza kitabı vermeyi kestiler. Bizim dağıtımcımız da 400 farklı perakendeci ile çalışıyor. Bu dağıtımcıya 45 tane yayınevinin dağıtım hakkını vermeyeceğinizi söylüyorsunuz. İnanılmaz bir tehdit. Böyle bir şey yaşadık.”

1- Cinsel Ürünler Pazarına Kadın Dokunuşu [Röportaj]

“Radikal gazetesindeki röportajımızda başlıkta “seks shop” yazana kadar bizim aklımıza gelmemişti bu konu. Biz kaldık, “biz seks shop mu açtık?” diye düşündük. Biz cinsel sağlık ürünleri satıyoruz, oyuncaklar diyoruz bunlara. Zevk oyuncakları. Farklı bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Ailemize de iş tamamlandıktan sonra anlattık. Annemi oturttum karşıma, “böyle bir iş var, çok güveniyoruz. Ancak içerik biraz sıradışı.” Laptop’u önüne koydum. “Şaka değil mi?” diye karşıladı.”

Bonus: E-Ticaret Sektörünün 2012 Değerlendirmeleri ve 2013 Öngörüleri

Ölçümlere göre “2012/13 Dosyası” yılın en çok okunan sayfaları arasında ancak bu dosyaya bonus kısmı altında ayrı bir yer açmak istedik çünkü bu çalışmanın 2012 yılı itibarıyla Türkiye’deki dijital ekonomiye dair yapılmış en kapsamlı dosya olduğunu iddia edebiliriz. Aralarında e-ticaret şirketleri dışında altyapı, lojistik, mobil uygulama, yatırım ve ödeme sistemi şirketlerinin yanı sıra birer e-ticaret derneği ve yatırım firması da olmak üzere tam 27 farklı firmanın görüşlerine yer verdiğimiz dosyanın yıllar sonra bile “2012’de neler konuşuluyordu” sorusuna yanıt verebileceğini düşünüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. En çok paylaşılan haber de olmuşuz, gurur duyduk. Sihir paylaşınca güzel 🙂

Fikrini söyle

*