19 Aralık 2018

2012’de ABD’deki Varlıklı Tüketicilerin Yüzde 38’i Mobil Alışveriş Yaptı

mobil 22012’yi geri de bırakalı neredeyse 3 ay olacak olsa da, geçtiğimiz yılın göz bebeği mobil ticaretle ilgili her geçen gün yeni bir veri daha ortaya çıkıyor. Yapılan yeni araştırmaya göre ABD’deki varlıklı tüketicilerin mobile olan ilgisinin hızlı bir şekilde artığı ortaya koyuluyor.

Unity Marketing’in yaptığı bu araştırmaya göre, varlıklı genç tüketicilerin yarısının mobil alışverişe adapte olduğu ortaya çıkıyor. ABD genelindeki kullanıcılara bakıldığında ise varlıklı tüketicilerin %38’inin mobil cihazlar üzerinden alışveriş ya da ödeme yaptığı belirtiliyor. Bu oran bir önceki sene %22 civarındaydı. Mobil cihazları üzerinden ürün araması yapanların oranınınn ise bir önceki yıla göre ikiye katlanarak, %23’ten %51’e yükseldiği görülüyor.

Araştırmaya katılanların %49’unun 45 yaş altında ve mobil cihazlar üzerinden alışveriş yaptığı belirtilirken, %22’lik bir kesimin ise 45 yaş üzerinde olup, mobil ticaretten faydalandığı ortaya konuluyor.

Mobil cihazlarından online lüks alışveriş yapan kesimin tercih ettiği cihazların ise 2011 Aralık’tan 2013 Ocak’a kadar neredeyse hiç değişiklik göstermediği görülüyor. Aralık 2011’de %70 oranında iOS cihazlar öne çıkarken, Android kullanımı ise %22’lerde sınırlı kalıyordu. 2013’e gelindiğinde ise iOS kullanan kesimin yine %70 olduğu görülürken, Android kullanımının %15’lik bir ivme yakalayarak %37 seviyelerine geldiği de görülüyor.

iOS cihazlarda kullanılan uygulama sayısı 2011’de 196 civarındayken, 2013 Ocak’ta bu sayı 238’e yükseldi. Android cihazlarda ise kullanılan uygulama sayısı Ocak 2013’de Aralık 2011’e kıyasla ikiye katlanarak 28’den 65’e yükseldi.

Genel olarak baktığımızda ise online lüks tüketimi sitelerine girenlerin %70’nin fiyat karşılaştırması yapmak için bu siteleri ziyaret ettikleri ortaya çıkıyor. Çok büyük bir pazar olmasa da özellikle mobil kullanıcı sayısının artması ve online lüks tüketime yapılan harcamaların artmasıyla (6,2 milyar Euro) beraber lüks markaların online tarafa da ağırlık verecekleri düşünülüyor.

mobilSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. google mobil cihazlardan yapılan sorgularda mobil uyumlu sitelere öncelik tanıyabiliyor.

Fikrini söyle

*