14 Kasım 2018

2012’nin İlk Yarısında Türk E-ticaretinde Gerçekleşen Yatırım ve Satın Almalar

Çoğu sektörde olduğu gibi e-ticaret sektöründe de geride bıraktığımız yaz mevsimi hem tüketici hem de satıcı tarafında durgunluğa sahne oldu. Öncesinde kalan, 2012’nin ilk 6 ayı için ise Türkiye’deki e-ticaret şirketleri için oldukça hareketli geçti diyebiliriz. Özellikle yurt dışından gelen yatırımcılar ve olağanüstü büyüyen cirolardan dolayı Türk eticaretinin kırılma noktalarından biri olarak gösterilen 2011’in ardından 2012 için de pozitif grafiğin devam ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Türk e-ticaretinin son durumuna bir açıdan ışık tutacağını düşündüğümüz 2012 Ocak ile Haziran ayları arasında gerçekleşen yatırım ve satın almaları şu şekilde sıraladık:

Butigo.com

212 Capital Partners 16 Ocak 2012 tarihinde yaptıkları açıklamada, Gizem Yasa, Harun Güner ve Berk Alevi tarafından kurulan ayakkabı çanta ve aksesuar ürünlerinin satıldığı moda sitesi Butigo.com‘a yatırım yaptıklarını duyurdu. Yayınlanan yazıda ne kadar yatırım yapıldığı açıklanmasa da, bu yatırım 212 Capital Partners’ın yaptığı ilk yatırım oldu.

Balerin.com

İnternetten kozmetik, kişisel bakım ve güzellik ürünleri satan Balerin.com, Lutfi Gündüz tarafından kuruldu. 27 Ocak 2012’de Balerin.com’a yatırım yaptıklarını duyuran 212 Capital Partner, böylelikle ikinci yatırımını yapmış oldu. Balerin.com, 2010 yılında etohum’un seçtiği 15 girişim arasında bulunuyordu.

Biacayip.com

2012’in ilk yarısında yatırım alan şirketlerden biri de Biacayip.com oldu. Etohum A.Ş resmi olarak ilk kez Biacayip.com’a yatırım yapmış oldu. Etohum 40 girişimcileri arasında olan Biacayip.com birbirinden farklı ürünler satan bir e-ticaret şirketi. Biacayip.com Mustafa Namoğlu ve Gökalp Üstün tarafından kuruldu.

Trendyol.com

Trendyol da 2012 de yatırım alan şirketlerden oldu. Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Tiger Global’in yatırım yaptığı Trendyol.com’un kurucusu ise Demet Mutlu. Bu yatırımın ardından Kleiner Perkins’in hisseleri %12,07’den %16,49’a, Tiger Global’in hisseleri ise %45,66’dan 45,77’ye yükseltilmiş.

E-bebek.com

Mart ayında gerçekleşen bu yatırımda, E-bebek.com‘un hisselerinin %50’si Mustafa Topbaş, Muhammet Topbaş ve Musa Topbaş’a satıldı. Bebekler ve anneler için ürünler satan E-bebek.com’un 2011’de elde ettiği 54 milyon TL’lik ciroyu 2012’de 75 milyon TL’ye çıkartması bekleniyor.

Milliyet Fırsat

2012’in Mart ayında gerçekleştirilen yatırımlardan biri de Milliyet.com.tr ile işbirliği yapan Markapon’un Milliyet Fırsat ile gelir ortaklığına başlaması. Milliyet Gazetesi’ni satın alan Demirören Grubu’nun e-ticaretteki ilk girişimi olan bu yatırımda Markapon, fırsat.milliyet.com.tr sayfasının tüm içeriğini ve sürücülerini yönetiyor.

Evmanya.com

Aslı Gökdere‘nin girişimi olan Evmanya.com, Doğan Online tarafından Mart ayı içerisinde satın alındı. Ev dekorasyon ve ev araç gereçleri gibi ürünler satan Evmanya.com, Doğan Online’ın benzer bir girişimi olan Altıncıcadde.com ile beraber Türkiye’deki e-ticaret pazarında Rocket Internet‘in girişimleri ile rekabete girmişti.

Enmoda.com

Mart ayı Türkiye e-ticaret sektörü için oldukça hareketli geçti diyebiliriz. Bir Doğuş Online şirketi olan Enmoda.com‘un %75’i Markafoniye satıldı. Enmoda.com şu an hala özel alışveriş sitesi olarak kullanıcılarına hizmet vermekte.

Gimora.com

2012’de E-tohum 15 girişimleri arasına giren Gimora.com, Aksoy Internet Ventures’un yatırım yaptığı üçüncü şirket oldu. Aksoy Internet Ventures’un ne kadar yatırım yaptığı hakkında ise net bir bilgi yok. Mücevher uzmanı (gemolog) olan Murat Durguner ve IT yöneticisi olan Aydın Günal’ın 2010 yılında kurduğu Gimora.com ünlü marka ve tasarımcıların takı ve aksesuarlarını internet üzerinden satan bir şirket.

Unnado.com

Özel alışveriş sitesi olan Unnado.com anne, bebek ve çocuk ürünleri satan bir şirket ve ilk yatırımını 2011 yılında iLab’ten almıştı. 2012 Nisan ayında iLab, şirkete 2 milyon TL’lik bir yatırım daha yaptı. Unnado.com, Göktuğ Okan Oğuz ve Haldun Uraz Boralılar tarafından 2010 Temmuz’da kuruldu.

Ideasoft.com.tr

Ideasoft, e-ticaret sektörünün yazılım tarafında yer alan bir şirket ve bugüne kadar küçük ve orta çaptaki şirketlere e-ticaret alt yapı hizmetleri sunuyor. Ideasoft.com’un ilk yatırımı ise ÇİT Yatırım A.Ş. ve Projectz ile gerçekleşti. Mayıs ayında yapılan anlaşma ile Ideasoft.com’un azınlık hisseleri taraflar arasında el değiştirdi.

Evidea.com

Malzemem.com adı ile kurulan; fakat sonrasında adını Evidea.com olarak değiştiren şirket 25 Mayıs tarihinde Tiger Global’den bir yatırım daha aldı. Net bir bilgi olmasa da, şirketin 1 milyon doların üzerinde bir yatırım aldığı tahmin ediliyor.

lidyana.com

Rusya merkezli bir şirket olan ru-Net Haziran ayı içinde, Hakan Baş ve Onur Kınay tarafından kurulan Lidyana.com‘a yatırım yaptı. Lidyana.com, Rusya’nın en büyük arama motoru olan Yandex’e de yatırım yapan ru-Net’in Türkiye’de yatırım yaptığı ilk şirket. Mücevher ve aksesuar ürünlerinin satışını yapan Lidyana.com’a daha önce yatırım yapanlar arasında Sina Afra, Nevzat Aydın, Saffet UIusoy, İsmet Öztanık ve Arda Turan da bulunmakta.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. araştırmalar ve site paylaşımları için teşekkür ederim

  2. tirilyonluk girişimler bunlar, diğer bir değişle milyar dolarlık, türkiye eticarette ufkunu aşmış gidiyor, hala bireysellik peşinde koşanlara gülmeden edemiyorum, türk algısı hiçbir zaman değişmez benimki neden olmuyor. der dururlar. tebrikler güzel yazı olmuş iyi çalışmalar

  3. Türkiyede bu rakamlar sadece başlangıç için ilerleyen yıllarda e-ticaret ile dönen para dudak uçuklatan seviyelere çıkacaktır.

  4. lidyana güzel bir çıkış sağladı.

  5. e-ticaret yapacaksan reklam bütçen çok sağlam olmalı bence. yukarıda konusu geçen sitelerin bir çoğunun sürekli reklamlarını görmekteyiz.

  6. evidea ve evmanya sürekli kullandıgım sitelerden hem kullanışlı hemde kasmıyor bilgisayarımı 🙂

Fikrini söyle

*