19 Kasım 2018

2012’nin 4. Çeyreğinde E-posta Başına Kazanılan Gelir 14 Cent

E-posta pazarlamanın dijital pazarlamada önemi son dönemlerde daha da artıyor. 2011’in aynı dönemi ile kıyasladığımız zaman, e-postaların şirketlerin gelirlerine olan katkısı 2012’in 4. çeyreğinde %7,6 arttı. E-posta gönderiminde ise önceki yıla göre %21,4’lük bir artış gösteren sektör ise seyahat endüstrisi oldu.

Experian Marketing Service‘in hazırladığı rapora göre, gönderilen e-postaların değerleri her yıl düzenli olarak artıyor. Geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde bu rakam 13 centten, 14 cente yükseldi. Ortalama e-posta pazarlamasındaki iletilerinden yapılan siparişlerin değeri ise bu çeyrekte %12 artarak 160,99 dolardan 180,25 dolara yükseldi.

Araştırma, Experian CheetahMail‘in müşterileri arasından yapılan araştırmada ortaya çıkan diğer bilgiler arasında yollanan e-posta miktarının %5,4 oranında arttığını da görülüyor. Kullanıcıların gelen e-postalara olan yaklaşımının da iyi yönde değiştini gördüğümüz bu araştırmada, açılan e-postaların toplam açılma oranı %15,3’ten %23,6’ya çıkarken, e-posta listesinden çıkma oranları %17,1’den %0,13’e düştü.

Cumartesi ve Pazar günleri, e-postaların en çok açıldığı, tıklandığı ve e-postalardan sağlanan işlem hacminin ve gelirin en çok olduğu günler olarak öne çıkıyor. Tıklanma oranının tavan yaptığı gün ise Cuma. Genel olarak bakıldığında ise e-postaların en çok etkileşim aldığı saatler ise 20:00 – 23:59 ile 24:00 – 04:00 arası olarak belirtiliyor.

Son dönemlerde spam konusuna özen gösteren şirketler, bu konudaki meyveleri toplamaya başlıyor diyebiliriz. Yanlış bir e-posta pazarlama stratejisi izleyenler, kullanıcıların gelen kutusunu çöplüğe çevirebilir ve marka kimliklerine zarar verebilirler. Geçtiğimiz hafta içinde spam konusunda adeta birçok şirkete örnek olabilecek bir davranış sergileyen Fab.com, e-postalarını açmayan bir kullanıcısına, onun gelen kutusunu kirletmemek için kullanıcıyı listeden çıkardıklarını belirten bir posta yollamıştı. Şirketlerin spam konusuna verdiği özen de kullanıcıların markalara olan ilgisini artırır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*