16 Kasım 2018

2012’nin En Sosyal E-ticaret Sitesi Petflow.com

Şirketlerin birçoğunun sosyal medyayı yeterince iyi kullanmadığı söylense de Internet Retailer’ın yeni yayınladığı “The 2013 Social Media 300: Ranking E-Retail’s Leaders in Social Media Marketing and Commerce” adlı raporu bunun pek de doğru olmadığını gösterir nitelikte. Çalışmada 300 online perakendecinin Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal ağlardaki aktiviteleri ve sosyal mecralardan sitelerine ne kadar trafik ve satış geldiği gibi bilgiler analiz edildi. 208 sayfalık bu rehberde öne çıkan bazı detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Raporda sosyal medya pazarlamasını iyi kullanan şirketlerin beklenenin aksine Wal-Mart, Target ya da BestBuy gibi büyük şirketler değil, daha küçük çaplı ya da orta ölçekli şirketler olduğu ortaya çıkan sonuçlar arasında yer alıyor.

Bu rehberde sosyal medya kullanımında başarılı olan 10 şirketten 9’undan her birinin 2011’deki gelirlerinin 30 milyon dolarında altında olduğundan bahsedilirken, şirketlerin çoğunluğunun sadece internet üzerinden satış yapan ve çoğunlukla sektöre yeni dahil olan şirketler olduğu da belirtilmiş. Şirketlerin bu alanda başarılı olmasının sebebiyse iş stratejilerini belirlerken sosyal medyayı ilk sıraya koymuş olmaları olarak belirtiliyor.

Sosyal medya kullanımında birinciliği Petflow.com‘un aldığını görüyoruz. Onun arkasından ise sosyal ticaretin temsilcileri görülüyor. 2012’de adından sıkça söz ettiren Fab.com ve Coastal Contacts listedeki zirveyi takip edenler olarak öne çıkıyor. Petflow’un site trafiğinin %30’luk kısmı sosyal ağlardan geliyorken, Fab.com’u ziyaret edenlerin %25’i sosyal mecralardan gelmekte.

Fab, gelirlerinin üçte birlik yani 50 milyon dolarlık kısmını yine sosyal mecralardan elde ediyor. Coastal Contacts’ın ise gelirlerinin sadece %5’lik bir bölümü sosyal ağlardan geliyor; ancak şirketin 2011 yılında 177 milyon dolarlık bir gelir elde ettiğini düşünecek olursak bu oranın de yabana atılmaması lazım. Toplamda ise sosyal ağların ortalama %4,25 oranında bir gelir sağladığı da rehberde ortaya çıkan sonuçlardan bir başkası.

Bu araştırmayı genel olarak değerlendirdiğimizde küçük ve orta ölçekli girişimlerin, yeni yöntemler denemeye daha yatkın olduğunu söyleyebiliriz. Pazarın büyüklerinin ise “bozuk değilse tamir etme” mantığıyla işe devam etme eğiliminde olduklarını görebiliyoruz. Perakendecilerin %71’inin Twitter’daki kullanıcı yorumlarını görmezden gelmeleri de birçok şirketin halen online alışverişin sosyal kısmına özen göstermediklerinin bir örneği denebilir.

Ancak küçük girişimlerin, yüzlerce e-ticaret şirketinin arasından sıyrılmak için kullanıcılara farklı deneyimler sunmaları gerekiyor ve bunu da sosyal ticaret deneyimiyle tüketiciye sağlamaya çalışıyorlar. Bunun yanı sıra başka bir araştırmada ise sosyal ağlardaki paylaşımların satışlara etkisi incelendiğinde, Facebook kullanıcılarının beğendiği bir ürünü duvarında paylaşmasının değeri 10.88 dolar olduğu ortaya çıkıyor. Bu da eğer şirketler sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde yönetirlerse bu mecralardan daha fazla kullanıcıya ulaşıp gelirlerini arttırabilecekleri anlamına geliyor.

Türkiye’de sosyal ticaret henüz çok konuşulan bir algı haline gelmedi; fakat bu açığı görüp adım atacak olan şirketlerin, bir avantaj elde edeceğine inanıyorum. Yenilikler çoğu zaman kullanıcının gözünü korkutsa da, doğru bir şekilde yapılandırıldığında büyük kitleleri peşinden sürükleyebilme gücüne sahip oluyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Bizcede Turkiye’de en sosyal eticaret sitesi biziz.

  2. cengiz başgan der ki:

    Pardon yiğenim siz kimdiniz sorması ayıp ?

Fikrini söyle

*