16 Kasım 2018

2013 İlk Çeyreğinde ABD’de Mobil Ticaret Yüzde 31 Büyüdü

ABD 2013 Mobil TicaretMobil ticarete yatırım yapan ve mobilin ilerleyen dönemlerde de gelişmeye devam edeceğine inananların yüzleri gülmeye devam ediyor. Mobil ticaret 2013’ün ilk çeyreğinde %31 büyürken, e-ticaret sektörü genel olarak %20’lik bir büyüme grafiği yakaladı.

IBM Online Retail Index ve US Departmant of Commerce’ın verilerine dayanılarak yapılan araştırmada mağaza içinde yapılan alışverişlerin ise %3,7 arttığını söylemek mümkün. Kullanıcılar koltukları başından akıllı telefon veya tabletleriyle alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeye başladılar ve bunun da fiziki mağazaları doğrudan etkilemeye başladığını söylemek mümkün. IBM’in verileri ele alındığında 2013’ün ilk çeyreğinde mobil ticaretin büyüme hacminin, fiziki mağazalardaki alışverişin büyüme hacminin neredeyse 10 katı olduğunu söylemek mümkün. Mobil ticaret ise e-ticaret hacminin %17,4’lük bir bölümüne denk geliyor.

Mobil ticaretin yavaş fakat istikrarlı yükselişinin ardında yatan sebepler ise markaların artık mobile daha çok önem vermesi ve kullanıcıların da mobil cihazlara olan ilgilerinin ve bu platformlar üzerinden alışveriş yapma isteklerinin artması demek doğru olabilir. Tüketiciler, markaların mobil uygulamaları üzerinden alışveriş yapıp, ürün karşılaştırması yapması mobil ticarete olan ilginin artmasını sağlarken, mobil cihazların artık PC’lerinin yerini alabilmesinden dolayı kullanıcıların alışveriş alışkanlıkları da değişiyor.

Tabletlerin de oyuna dahil olması, mobil ticaretin bu yükselişine yardımcı oldu. Daha büyük ekranlarının olması ürün görselleri ve açıklamalarının daha net görülebilmesini sağlıyor. Bu yüzden tüketiciler tabletlerle alışveriş yapmayı tercih edebiliyorlar. IBM’in raporuna göre 2013’ün ilk çeyreğinde tabletlerden gelen trafik %80 arttı.

Google’ın 2012’de yayınlanan The Mobile Playbook raporunda, tablet sahiplerinin %72’si her hafta düzenli olarak online alışveriş yapmak için cihazlarını kullandıklarını belirtirken, %56’lık bir bölüm ürünü satın almadan önce tabletleri üzerinden fiyat karşılaştırması yapıyor, %48’lik bir kesim ise ürün yorumlarını bulmak için tabletlerini kullandıklarını belirtiyor. Tatil döneminde tabletleri üzerinden alışveriş yapanların oranı ise %45.

ABD’nin 2013 yılındaki toplam ticaret hacmi 542,9 milyar dolar seviyelerinde. Tabii ki bu rakamın içinde arabalar, araba yedek parçaları, seyahat, benzin, akaryakıt ve yemek harcamaları da dahil. ABD’nin e-ticaret hacmine dair rakamlar net olarak 31 Mayıs’a kadar açıklanmayacak olsa da tahminlere göre e-ticaret ve kargo yoluyla yapılan satışlar 117,5 milyar dolar seviyelerinde. Ancak bu rakamlardan katalog ve kargo teslimat harcamaları çıkartıldığında tahmini olarak 32,5 ile 50 milyar dolar arasında bir rakam ortaya çıkıyor. Net rakamları konuşmak için Mayıs ayının sonunu beklemek gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*