14 Kasım 2018

İşletmeler İçin 2013 Yılının Önemli Günleri

2013 Özel GünlerÜlkemizde ve dünyada 14 Şubat Sevgililer Günü ya da Anneler Günü gibi çeşitli özel gün kutlamaları yapılıyor. Hediye alınacak günlerde insanlar hediye almayı ve vermeyi sevgilerini ifade etmelerinin en güzel yolu olarak görürken, diğer zamanlarda ise o kişilerin gönlünü kazanmak amacıyla gönderilen tebrik ve kutlama mesajlarının ardı arkası kesilmiyor. Tabi bu işin büyük bir ticari boyutu olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor.

Bu özel günlerde ise birçok işletmenin satışları artıyor, ciroları yükseliyor, müşteri sayılarında da gözle görülür patlamalar yaşanıyor. Ama elbette ki bu pastadan pay kapmak isteyen işletmeler, hazırlıklarını önceden tamamlayıp, tüm pazarlama ve satış stratejilerini buna göre hazırlayanlar arasından çıkıyor. Unutmayın ki bu günler yılda sadece bir keredir. Nasıl ki eşimizin veya sevgilimizin yıl dönümümüzü unutmamasını istiyorsak, müşteriler de bu önemli günlerde hatırlanmanın mutluluğunu yaşamak istiyorlar.

Tabi bu mutluluk ve içerdikleri anlamlar bir kenara, bu günlerde tüketim artıyor. Özel günlerde ve öncesinde kampanyalarla desteklenen bu günlerde satışlar da kat kat artışlar gözleniyor.

Peki markalar bu özel günleri nasıl satışa çeviriyorlar? Bu önemli günlerde pazarlama stratejisini doğru belirleyenler, sosyal medya iyi kullananlar, e-posta bültenlerinde konuya önem verenler ve tabi ilgili tüketicilere (örn: Anneler Günü’nde annelere özel hediye seçenekleri) özel kampanyalar oluşturanlar diğerlerine kıyasla bir adım öne geçiyor. Milli benlik ve evrensel alt yapılı (örn: Dünya Barış Günü) bazı günler de şirketin imaj ve itibarı için önemli rol oynuyor. Yani biraz da sosyal sorumluluk çatısı altına giriyor.

Siz de markanız için 2013 yılındaki özel günleri ajandanızda işaretlemeli ve sosyal sorumluluk ya da satış anlamında bu günleri nasıl değerlendirebileceğinizi düşünmelisiniz.

2013 Önemli Günler - Son22Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Kesinlikle tam anlamiyla aradigim birseydi, cok tesekkurler emeginize saglik.

  2. Yararlı paylaşım teşekkürler …

  3. mukemmel tam odevım ıcın gereklı sey emeğınıe saglık

Fikrini söyle

*