19 Kasım 2018

2013’te E-ticaret Yatırımları Azalırken, Mobil Uygulamaların Yatırımları Arttı

How-to-test-mobile-apps
Geçtiğimiz günlerde dünya genelindeki girişim sermayelerinin 2013 yılına dair değerlendirmelerini sizlerle paylaşmıştık. 2007’den beri en çok halka açılmanın gerçekleştiği 2013’te girişim sermayelerinin ayırdıkları fon miktarı da önceki yıla kıyasla 25 milyar dolara geriledi.

Girişim sermayelerinde durum böyleyken, sektör bazında bakıldığında da e-ticarete yapılan yatırımların da azaldığı görülüyor. 2012’ye kıyasla e-ticaret şirketlerine yapılan yatırımlarda yüzde 37’lik düşüş gözlemlenirken, mobil içeriklere, uygulamalara ve pazarlama teknolojileri geliştiren şirketlere yapılan yatırımlarda artış olduğu belirtiliyor.

Petsky Prunier’in yaptığı araştırmaya göre, yatırımcılar 2013 yılında dijital medya ve e-ticaret şirketlerine toplamda 19,67 milyar dolarlık yatırım yaptı. 2012’de bu meblağ 22,1 milyar dolar seviyelerindeydi ve bir yıl içinde yüzde 11’lik bir düşüş olduğu görülüyor.

Yatırım yapılan dijital medya ve ticaret kategorisi altında e-ticaret, mobil içerik, mobil uygulama, sosyal medya ve sosyal medya uygulamaları ve oyunlar bulunuyor.

E-ticaret, mobil içerik ve uygulamaları, sosyal medya ve uygulamaları toplam yatırımların yüzde 77’lik bir bölümünü oluşturuyor. Yapılan 858 işlemin üçte ikilik kısmını yatırımlar oluştururken, üçte birlik bir bölümünü de satın almalar oluşturuyor.

Bu işlemlerin 286’sı e-ticaret üzerineydi ve bu işlemlerin toplam meblağsı ise 7,67 milyar dolar değerindeydi. Bu da toplam değerin yüzde 38,9’luk bir bölümüne eşit. E-ticarete yapılan yatırım ve satın alma işlemleri yüzde 2 artış gösterirken, yatırım ve satın alma değerinde yüzde 37’lik bir düşüş olduğunu belirtiliyor.

İkinci en fazla yatırım ve satın alma işlemi ise sosyal medya ve uygulamaları üzerine yapıldı. 3,8 milyar dolar değerinde 163 işlem bu kategorilerdeki şirketlere yapıldı ve önceki yıllara kıyasla bu işlemlerin değerinde yüzde 56’lık bir artış olduğu vurgulanıyor.

Mobil içerik ve uygulamalara yapılan yatırımların ve satın almaların toplam değeri ise 2,62 milyar dolar ve bu rakamlarda da önceki yıllara kıyasla yüzde 73’lük bir artış olduğu görülüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Osmn der ki:

    Eticaret’te Yatirim ölcegi kucuk yatirimlara, kisisel bazda yatirimlara kaydi, Kisisel bazda yatirimlarda ölculemedigi icin, rakamlara yansimiyor, Kucuk oyuncular, eticarete girip batarak oyuncu kazandiriyorlar buyuk oyunculara.

Fikrini söyle

*