13 Kasım 2018

2013’ün İlk Yarısında Türk E-ticaret Sektöründe Yapılan Yatırımlar

2013 yatırımları
Türk e-ticaret sektörü 2013’ün ilk yarısını geride bırakırken birçok yeni girişim pazara giriş yaptı ve bazı e-ticaret girişimleri de ne yazık ki hizmet vermeyi durdurarak, kapanma kararı aldı. Bu girişimlerin yanı sıra bir de 2013’ün ilk yarısında yatırım alan e-ticaret şirketleri oldu.

2012’nin ilk yarısında yapılan yatırım ve satın almalarla kıyaslandığında 2013’ün ilk yarısında yapılan yatırım miktarının daha fazla olduğunu görüyoruz. Tabii ki bunda Etohum’un yatırımcıları arasına katılan son dönemlerin hızlı girişimcisi Hasan Aslanoba’nın sektöre yaptığı yatırımların etkisi bulunuyor. Ekstra bir bilgi olarak eklemek gerekirse, sadece Hasan Aslanoba’nın bu süreçte yaptığı yatırımların, Ocak ile Haziran ayları arasında yapılan toplam yatırım sayısından daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

StilSOS

stillsos
Farklı marka ve tasarımların ürünlerinin internet üzerinden satışını yapan StillSOS, 19 Ocak 2013 tarihinde Galata İş Melekleri’nden 230.000 dolarlık yatırım aldı. Kullanıcıları sosyal medya üzerinden etkileşime çağıran StillSOS, 40 farklı mağaza ve 100.000 ürünle kullanıcılarına hizmet veriyor.

akakçe

akakçe
Türk e-ticaret sektöründe hizmet vermekte olan fiyat karşılaştırma sitesi akakçe 15 Şubat 2013’te Japon Netprice Grubu ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. 9 ay süren bu süreç sonrasında Netprice, akakçe’ye mobil tarafta destek sağlayacak. Anlaşmanın detaylarına göre Netprice, akakçe’nin %20’lik hissesini satın aldı. Bu yatırımın değerlendirmesine dair net bir rakam verilmese de, bu hisselerin 5 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

PaytoGo

paytogo
Türkiye’nin önde gelen online mobil ödeme sistemlerinden PaytoGo’nun çoğunluk hisseleri 13 Mart 2013’te Asyaonline ödeme sistemi Money Online tarafından satın alındı. 2011 yılından beri hizmet vermekte olan PaytoGo özellikle online oyun oynayanlar tarafından kullanılan bir online ödeme sistemi olarak biliniyor.

TelefonKilifim.com

telefonkılıfım
Kullanıcıların kendilerine özel telefon kılıfı tasarlayabildikleri TelefonKilifim.com, BIC Angel Investments’tan 200.000 TL’lik bir yatırım aldı. 6 Mayıs 2013’te gerçekleşen bu yatırım ile TelefonKilifim.com Türkiye pazarının %40’ına ulaşmayı hedeflediğini belirtmişti. Bu yatırımın BIC Angel Investments’ın ilk yatırımı olduğunu da belirtmekte fayda var.

GeziSitesi.com

gezisitesi
Mayıs ayında yatırım alan bir diğer şirket ise GeziSitesi.com oldu. Doğan Online bünyesinde bulunan GeziSitesi.com’un çoğunluk hissesinin eski Turizm ve Kültür Bakanı Bahattin Yücel tarafından satın alındı. Bu yatırımın rakamsal detaylarıyla ilgili bir bilgi verilmezken, Yücel’in şirketin hisselerinin %70’ini aldığı belirtiliyor.

Tatilsepeti

tatilsepeti
Tatil, otel ve tur rezervasyonlarıyla öne çıkan Tatilsepeti.com 27 Mayıs 2013’te Londra merkezli Bancroft Private Equity isimli yatırım fonundan yatırım aldı. Yatırımın detayları hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor; ancak yatırım sonrasında Bancroft, Tatilsepeti.com’un 4. hissedarı olurken, şirketin kontrolü eski ortaklarda olmaya devam edecek.

iyzi Payments

iyzi
Nisan 2013’te sektöre giriş yapan iyizco ile tanınan iyzi payments ilk turda 2,5 milyon TL’lik yatırım aldı. Yurtdışındaki kaynaklardan alınan bu yatırımın hepsinin Türkiye pazarındaki operasyonlarda kullanılacağı firma yetkilileri tarafından belirtildi.

Evim.net

evimnet
Ev dekorasyon ürünleri odaklı girişim Evim.net, Şubat 2013’te başlayan yatırım süreci Haziran ayında yapılan resmi açıklamayla tam olarak kesinleşmiş oldu. Evim.net,iki yabancı ve bir Türk yatırım fonun toplamda 5 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Yatırım yapan yabancı şirketler European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) ve Smile Ventures olarak açıklanırken, Türkiye’den yatırım yapan fon ise 212 oldu.

GastroClub

gastroclub
Anlaşmalı olduğu restoranlarda üyelerine özel indirimler sunan GastroClub, BIC Angel Investmens’tan 250.000 TL’lik bir yatırım aldı. Bu yatırımın ardından GastroClub’ın değeri 1 milyon dolara ulaşmış oldu. 25 Haziran’da gerçekleşen bu yatırımın, BIC Angel Investments’ın ikinci yatırımı olduğunu da belirtelim.

Hasan Aslanoba’nın 2013’ün ilk yarısında yaptığı yatırımlar

Hasan Aslanoba
Geçtiğimiz günlerde Hasan Aslanoba’nın yaptığı yatırımlara yer vermiştik. Burada da Aslanoba’nın Haziran ayının sonuna kadar yaptığı yatırımları hatırlatmak için kısaca yer veriyoruz. Aslanoba’nın bu süreçte 112 şirkete toplam 12,03 milyon dolar ve 5,5 milyon TL değerinde yatırım yaptı. Bunların dışında henüz değeri açıklanmayan 2 yatırım daha bulunuyor.

 • Boni.me, 1 milyon dolar
 • Tablet Seminerler, 500.000 TL
 • Anymeeting, 250.000 dolar
 • Ehil.com, 1 milyon dolar
 • AlwaysFashion, 500.000 dolar
 • İncir, 1 milyon dolar
 • Etohum, 1,2 milyon dolar
 • FırsatBufırsat, 1 milyon dolar
 • HemenKiralık, 1,5 milyon dolar
 • Tasit.com, 2 milyon dolar
 • Vivense, bilinmiyor
 • BiTaksi, 2 milyon dolar
 • İninal, bilinmiyor
 • MailMag, 580.000 dolar
 • BuldumBuldum, 5 milyon TL


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. hediyelik eşya, züccaciye ürünleri, ev aksesuarları ve ev dekorasyon ürünleri burda
  http://www.modafeneri.com

Fikrini söyle

*