14 Kasım 2018

2013’ün Yıldızları Mobil ve Sosyal Medya Olacak

Geleneksel medya geniş kitlelere ulaşmak adına her zaman doğru adres olarak görülmüş ve bu yüzden tercih edilmiştir. Pazarlama çalışmalarının çeşitliliği, hedef kitle evreninin başlık sayısının artması, medya tercihinin gelenekselden dijitale doğru kaymasına sebep oluyor. Basılı medyanın bu ilgi kaybından en çok etkilenen alan olması sürpriz değil. Aquent ve American Marketing Association’un pazarlama profesyonellerini kapsayan araştırması, basılı medyanın önümüzdeki yıllarda nostaljik bir alan olarak kalma tehdidini gözler önüne seriyor. Her 10 katılımcının 3’ü gazete ve dergilerin 2013 yılında satışlarının daha da düşeceğini söylerken, 2’si televizyonun dahi bu değişimden etkileneceğini düşünüyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 82’si mobilin, yüzde 76’sı sosyal medyanın dijital tarafın yıldızı olmaya devam edeceklerini belirtiyor. Araştırmada dikkat çeken sonuçlardan biri ise e-mail ve arama motoru pazarlamalarının, mobil ve sosyal medya kadar olmasa da paylarını arttıracakları yönünde olması. Online ve mobil çalışmaların dijital medya açısından hayati önem taşıdığının altını çizen katılımcıların yüzde 54’ü kendi pazarlama ekiplerinin yeni teknoloji ve trendlere ayak uyduramayacağını düşünüyor.

Rakamları okuyup değerlendirmek gerekirse; dijital alanda yapılan çalışmaların her biri raflardaki yerini korumaya devam edecek gibi görünüyor. Sosyal medya pazarlaması ve mobil pazarlamanın en değerli alanlar olduğunu söylemek için henüz erken ama yükselme hızlarını göz ardı etmemek gerek.

araştırma görselSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ulustlar arası rakamları incelediğimizde türkiyedekinden farklı sonuçlar çıkabilir. Benim görüşüme göre türkiye hızlı bir şekilde mobili kullanacak ama bu belirli süreçler içerisinden geçerek olacağını düşünüyorum.

Fikrini söyle

*