12 Kasım 2018

2014’te Dijital Pazarlama Harcamalarının Yüzde 20’si Boşa Gidecek

2014 dijital pazarlama harcamaları
2014 yılında dijital pazarlamaya yapılan harcamaların daha artması bekleniyor; ancak doğru yönetilmeyen dijital pazarlama kampanyaları Türkiye’de e-ticaret şirketlerinin başına dert açabilir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 2014 yılı içinde yapılacak dijital pazarlama harcamalarının yüzde 20’sinin boşa gideceği ön görülüyor.

E-ticaret şirketlerinin pazarlama bütçelerini yönetmelerine yardımcı olan Metrics34’ün Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karaçam, 2014 yılında dijital pazarlama bütçelerini doğru yönetemeyen şirketlerin ayakta kalmakta zorluk çekeceğini dile getirdi.

Almanya’da e-ticaret sitelerini ziyaret eden 1000 kullanıcıdan 80’i alışveriş yaparken, Türkiye’de bu rakam 1000 kişi de 5 olarak belirtiliyor. Bazı sitelerde bu rakam 15’e çıksa da bu rakamlar e-ticaret sitelerinin karlılıklarını sağlayabilmeleri için bu sayı yeterli olmuyor.

Karaçam, Türkiye’de e-ticarete önemli miktarlarda yatırım yapan şirketlerin sayısının giderek arttığını söylerken, birçok şirketin pazarlama harcamalarını kontrol edemediğini ve bu alanda optimizasyona yatırım yapmadıkları için bütçelerinin yerini bulamadığının üzerinde duruyor. Karaçam, ileriyi görmeden hazırlanan dijital pazarlama bütçelerinin düzgün bir şekilde ölçümlenemediği ve planlanmadığı için şirketlerin yanlış kanallardan medet umduklarını sözlerine ekliyor.

Türkiye’deki şirketlerin farklı kanallardan gelen trafiği analiz etmek ve tüketici alışkanlıklarını analiz etmekte sorun yaşıyorlar ve her e-ticaret sitesinin müşterilerin taleplerini anlayabilmek için dijital pazarlama stratejilerini kendilerine özel olarak hazırlamaları gerekiyor. Her sitenin ve her markanın kendi ihtiyacı farklı olabileceği için bu tür özel optimizasyonlar yapılması gerekiyor ve bu optimizasyonlarla beraber şirketler satış ve karlılık oranlarını 2-3 kat artırabiliyorlar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. “Yapılan araştırmalara göre” Hangi araştırmalara göre?

  2. 100 pazarlamacıdan 20’si boşa harcarsa ? Neden olmasın 🙂

Fikrini söyle

*