18 Kasım 2018

2014 E-Ticaret Stratejileri İçin 3 Mobil Uygulama

Mobil uygulama stratejisinin önemini kavrayan online satıcılar, uygulamanın nasıl çalıştırılacağına ve ne yapması gerektiğine karar verme konusunda uğraş verebilir.

Mobil pazarlama ve mobil uygulamalar, online ve çoklu kanallı mağazalar için giderek önem kazanıyor. Google Think Insights’ın 2013’ün kasım ayında yaptığı bir araştırmaya göre, Amerika’da tüketiciler mobil cihazlarda ürün aramak için haftada 15 saat harcıyor ve mobil cihazlar üzerinden ürün arayan bu alışveriş tutkunlarının yüzde 93’ünün çabası alışveriş gerçekleştirilerek tamamlanıyor.

Mobilin yükselişiyle birlikte ticaret yapan firmalar, uygulama tasarlama ve kurma konusunda çeşitli şirketlerden telefonlar ve e-mailler alabilir. Bunlardan bazılarının, e-ticaret sektörünün büyümesine yardımcı olabilecek servisler sunan hatırı sayılır şirketlerden gelme olasılığı da var. Ancak bunların önemli bir kısmı, değersiz bir ürünle hızlı bir sıçrayış yapmayı amaçlayan şirketlerden gelecek.

Uzun lafın kısası hem online hem de çoklu kanallı satıcılar, bir mobil uygulamanın üretimi ve dağıtımı için 3 temel strateji kullanır. Bunlar, 1. Yerli uygulamalar inşa etmek, 2. HTML5, JavaScript kullanmak ve 3. Uygulama sahibi olmamayı tercih ederek, mobil internete odaklanmak.

  1. Yerli Bir Uygulama İnşa Etmek

Mobil uygulama bağlamında yerli uygulama terimi genellikle işletim sisteminin yerli programlama dilinde yazılan bir uygulamayı tarif eder. Örneğin bir Android uygulaması Java’nın programlama dilinde ve yerli bir iPhone ya da iPad normalde Objective-C programlama dilinde yazılır. Birtakım istisnalar olsa da genel olarak bu, yerli mobil uygulamaları için doğrudur.

Satış ve pazarlama perspektifinden bakacak olursak bu, şu demek oluyor: Eğer yerli mobil uygulama üretmeyi tercih ediyorsanız uygulamanın birden fazla yazılmasına ihtiyaç duyacaksınız. Windows Telefonunuzun, Androidinizin ya da iOS’unuzun uygulamasının işlevleri ve özellikleri aynı olabilir fakat mobil cihazın takip ettiği talimatlar (bilgisayar kodu) farklı olacaktır -belki de büyük bir farklılık olacaktır.

Yerli uygulamalar işini daha iyi yerine getirebilir, daha hızlı çalışabilir ve kamera, mikrofon vb. telefon özelliklerine daha iyi giriş yapabilir. Çoğu yerli uygulama aynı zamanda görünüm ve kullanıcının beklediği davranışlar gibi işletim sistemi anlaşmalarını takip etme konusunda daha iyi olabilir.

Yerli uygulamanın en iyi mobil uygulama biçimi olduğunu düşünen pek çok kişi var. Ancak yerli uygulamaların üretilmesi çok pahalı. Şirketler, uygulamanın çoğu sürümüne -her desteklenen mobil işletim sistemi için birer tane- yatırım yapmayı ya da iPhone’u veya Android cihazları olan müşterilere yalnızca odaklanmayı seçmek durumunda kalacak. Bunun yanında, Java ya da Objective-C yazabilen nispeten daha az geliştirici bulunuyor (HTML yazabilenlerle karşılaştırdığımızda).

2. HTML5, CSS ve JavaScript Kullanmak

HTML5, CSS ve JavaScript, birer internet yığını. Yani bir ağ tarayıcısında yapılan hemen hemen her şeyin arkasında bulunan dil ve biçimlendirme. Ayrıca yerli uygulama mağazalarında bulunabilen ve tıpkı yerli uygulamalar gibi mobil cihazlara yüklenebilen mobil uygulamalar geliştirmek için de kullanılabilir.

Mobil uygulamalar geliştirmek için HTML5, CSS ve JavaScript kullanmak; yerli uygulamalar üretmenin karşısında iki temel avantaj sağlıyor. Bunlardan ilki, HTML5, CSS ve JavaScript geliştiricilerinin daha yaygın ve genelde daha ucuz olması. Bir başka deyişle, daha kalabalık bir güruh Objective-C yazmasını bilmek yerine, HTML5’in nasıl yazılacağını biliyor.

İkinci olarak, HTML5 mobil uygulamaları hemen hemen tüm mobil cihazlara -işletim sistemi fark etmeksizin- dağıtılabiliyor. Yani uygulamanın, koda yapılacak küçük değişikliklerle yalnızca bir defa yazılması gerekiyor. Bunu başarmak için HTML5 mobil uygulamaları, PhoneGap ve Apache Cordova gibi ürünlere bağlı, mobil cihaz ve uygulama kodu arasında köprü görevi görecek yerli kodla “sarmak” için.

Cordova ve PhoneGap (diğerlerinin yanında), HTML5 mobil uygulamasını Android, iOS (Apple), BlackBerry, Windows Telefon ve Amazon Fire OS mobil cihazlarına yerleştirmeyi mümkün kılıyor. Pek çok platformda işletilme ve dağıtılma becerisi aynı zamanda, HTML5 mobil uygulamalarının en büyük zayıflığını açığa çıkarıyor. Pratikte bu uygulamalar, web tarayıcısında inşa edilmiş mobil cihazlar üzerinde iş görüyor. Bu tarayıcılar farklı yeteneklere sahip olabilir, ki bu, HTML5 uygulaması tüm bu cihazlara yüklenecek olmasına rağmen istikrarlı bir biçimde cihazlar arasında performans gösteremeyebileceği anlamına geliyor.

HTML5 mobil uygulamasını kullanmayı tercih eden satış organizasyonları, bir mobil uygulamanın geliştirilmesi ve dağıtılması için çok daha az harcama yapabilir. Ancak uygulamanın her işletim sistemi için düzgün bir şekilde çalışmasını garantileyecek testler yapmak durumunda kalacak bu tercih, yerli uygulamanın sağlayabileceği tüm performansı ve beceriyi yerine getiremeyebilir.

3. Mobil Ağa Odaklanmak

Bazı e-ticaret şirketleri bir mobil uygulamaya sahip olmak yerine mobile optimize internet sitesine odaklanmayı tercih edebilir. Örneğin Google, Amerikalı tüketicilerin yüzde 74’ünün arama yapmaya mobil cihazlarını kullanarak başladığını belirtiyor. Bir başka deyişle Amerikalılar, Google ya da Bing’i bir mobil internet gezgininde açıyor ve mobil sitelere bakıyor. Aynı açıklamada tipik bir mobil cihaz kullanıcısının bir satış sitesini ziyaret etme sayısının da haftada altı defa olduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte, pek çok online perakendeci için mobile uygun hale getirilmiş bir web sitesine sahip olmak, bir mobil uygulamaya sahip olup olmama endişesinden önce geliyor.

Şu an herhangi bir şey yapmamayı bilinçli olarak seçmenin de bir mobil uygulama stratejisi olduğunu unutmayın.

Mobil Uygulama Pazarlaması Hâlâ Pazarlamadır

Bir mobil uygulaması, online ve çoklu kanallı satıcılara müşterilerle etkileşime geçme konusunda yardım edecek bir araç olmalı ve sonunda da bazı gayeleri gerçekleştirmeli. Şunu aklınızdan çıkarmayın; uygulamanın hedeflere ulaşması gerekiyor. Bunun müşterilere neden ve nasıl yardım edeceğini, işinize neden ve nasıl fayda sağlayacağını iyi anlamalısınız.

Akıllı satıcılar, sırf bir uygulamaya sahip olmak için uygulama yaratmaz. Bir satıcının kataloğunu gösteren bir uygulama yalnızca bir zaman kaybıdır.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*