16 Kasım 2018

2014’te Öne Çıkacak E-ticaret Trendleri

2014 eticaret trendleri yazi
E-ticaret sektöründeki kapanma haberlerinin yanı sıra yatırım ve satın almalarla beraber 2013 yılını çok yakında geride bırakacağız. Yıl sonuna sayılı günler kalmasıyla beraber sektör artık 2014’te neler olacağını konuşmaya başladı.

Aralık ayının başında başlattığımız 13/14 dosyamızda da sektörün önde gelen fikir önderlerinin yıl sonu değerlendirmelerinin yanı sıra 2014’ten beklentilerine de yer vermiştik. Sektörün önde gelen fikir önderlerinin 2014’ten beklentilerini okumak için dosyamıza göz atabilirsiniz.

Her yıl olduğu gibi 2014’te de hem sektörün dinamikleri değişiklik gösterecek hem de kullanıcıların online alışverişlere bakışında değişimler gözlenecek. Ama tabii ki ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışanlar bir adım önde olacaklar.

Peki 2014’te e-ticaret trendleri neler olacak? Şirketlerin hangi konular üzerinde çalışmaları gerekiyor? 2014’te müşteri memnuniyetini artırmak için markaların hangi konular üzerine çalışmaları lazım?

Aynı gün içinde teslimat

2013’te birçok büyük ve küçük ölçekli şirket aynı gün içinde kargoya ürün verme sistemlerini geliştirdi; fakat aynı gün içinde kullanıcıya teslimat yapan şirketlerin sayıları oldukça az. Bu nedenle 2014’teki rekabette öne çıkmak isteyen şirketlerin aynı gün içinde kargo teslimatı üzerine çalışmalar yaptıklarını görebiliriz.

Big Data (büyük veri) kullanımı

Son yıllardır adını sürekli duyduğumuz büyük veri (big data) kavramı 2014’te daha da önem kazanacak. İnternet siteleri üzerinde kullanıcıların bıraktıkları her türlü verinin (eski alışverişler, ziyaret ettiği kategoriler, sepete eklediği ürünler vb.) e-ticaret şirketleri için büyük önemi bulunuyor ve büyük veriye önem vererek, bu verilerin analizini etkin bir şekilde yapabilen şirketler 2014’te müşteri memnuniyeti konusunda bir adım daha öne çıkabilecekler.

Big data’nın kullanım alanları için: Markalar Büyük Veriyi Kullanarak Satışlarını Nasıl Artırabilirler?

İçerik pazarlaması

“İçerik kraldır” bir klişe olarak dillerde dolansa da 2014’te içerik pazarlamasının gerçek önemi oldukça artacak. Özellikle fayda odaklı içerik pazarlaması daha da öne çıkabilir; çünkü artık internet kullanıcıları oldukça bilinçlenmiş durumdalar ve yaptıkları ürün aramalarında kendilerine bir fayda sağlayacak içeriklerle, içi boş özensiz içerikleri birbirinden ayırt edebiliyor. Bu nedenle 2014 yılında hazırlanan içeriklerin özenli ve kullanıcılara bir fayda sağlamasına yönelik çalışmaların öne çıkması bekleniyor.

Markalar İçin Alternatif İçerik Pazarlaması Yöntemleri” adlı yazımızdan içerik pazarlamasına dair daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Geliştirilmiş müşteri desteği

E-ticarette tüketicilerin en çok sorun yaşadıkları noktalardan biri de canlı ve gerçek zamanlı olarak bir destek alamadıkları için sepetlerine ürün ekleseler dahi alışverişten vazgeçebiliyorlar. Bunun neden olduğu sepeti terk etme oranlarının düşürülmesi için markaların geliştirilmiş müşteri desteği sağlamaları gerekiyor.

Birçok firma call center’larla bu desteği sağlamaya çalışıyor; ancak call center’ların üstündeki kötü şöhret nedeniyle tüketicilerin büyük kısmı mecbur kalmadıkça çağrı merkezlerini aramak istemiyor. Bu nedenle 2014 yılında markalar, canlı ve gerçek zamanlı destek sunmak adına Live Chat (canlı destek) hizmetlerine daha fazla yatırım yapmaya gidebilirler.

Live chat özelliğine dair daha detaylı bilgi almak için: Sitenizde Live Chat Özelliği Kullanmanız İçin 6 Neden

Mobile uyumluluk

Mobil ticaret özellikle 2013’te Türkiye’nin gündeminde oldukça yer tuttu; ama kullanıcı bazında bakıldığında bu hareketlilik mobil hacmine yansımadı. Türkiye’deki kullanıcılar genellikle mobil cihazlarını internet sitelerini ziyaret etmek için kullandı. Buradaki etkenlere bakıldığında internet sitelerinin mobile uyumluluğunun olmaması ya da mobil siteler üzerinden ödemeye giden adımların kullanılabilirliğinin yeterince açık ve kolay olmaması gibi durumlar ortaya çıkıyor.

2014 yılında şirketlerin sitelerini mobile uyumlu hale getirmek için daha fazla çalıştığını gözlemleyeceğiz. Bunun yanı sıra mobil uygulama konusunda atılım yapan şirketler de olacak. Ama tabii ki burada önemli olan şirketlerin mobili optimizasyona giderken kullanıcı deneyimini önde tutmaları gerekiyor. Kullanıcı deneyimine yönelik olmayan ve tamamen trendlere ayak uydurmak için yapılan çalışmalar şirketlerin zararına olacak.

Mobile uyumlu sitelerin önemi için: Mobile Optimize Edilmiş İnternet Sitelerinin Önemi

Kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi

Son dönemlerde adından sıkça bahsettiğimiz bir diğer konu da kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi. Kullanıcılar kendilerine özel ürün ve fırsat sunan markaları son dönemlerde tercih etmeye başladılar. Büyük verinin kullanımı, social login (sosyal ağlarla oturum açma), kullanıcıların site üzerindeki profil bilgileri ve benzeri detaylar ele alınarak kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunulabiliyor. Sosyal ticaretin de temelini oluşturan bu etkenler bugüne kadar Türkiye pazarında yaygın olarak kendine yer bulamadı.

Daha detaylı bilgi için: Online Alışverişte Kişiselleştirmenin Önemi

Bunun nedenleri arasında tüketicilerin henüz bu kavrama tam olarak alışamaması ve kişisel bilgilerin markalar tarafından nasıl kullanılacağının bilinmemesi bulunuyor. Ancak 2014’ten itibaren markalar arasındaki rekabetten sıyrılmak isteyen şirketlerin kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleriyle beraber tüketicilere daha özel bir hizmet sunmak için çalışmalar yapmaya başlayacak. Gerek upsell ya da çapraz satışlarıyla bu çalışmaları destekleyecek olan şirketler aynı zamanda social login’in de üzerinde durarak kullanıcılara kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sunacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. gereksiz der ki:

    Şu yeni yılda neler olacak tahminlerini bırakmalıyız, çünkü internet sektörü inşaat sektörü gibi değil, tahmin edilmesi güç… Geçen yıl için de mobil 2013 te parlayacak deniyordu mobil için olağan gelişmeden öteye giden birşey olmadı. Takvim 1 Ocağı gösterdiğinde sanıyoruz ki devrimler olacak, şu anada kadar el atılmamış konulara yoğunlaşacağız, aynı gün kargo teslimatı üzerine çalışacağız ve kargomuzu aynı gün alacağız. Siz bunun 2014 te gerçekleşeceğine yada üzerinde çalışılacağına inanıyor musunuz? Özellikle de Türkiye’de.
    2014 te değişen hiçbir şey olmayacak sadece olağan gelişmeler kendini gösterecek. Üzgünüm ama böyle.

  2. ötekiadam der ki:

    şubatta olacak düğünüm için internetten davetiye siparişi verdim ürünler bugün elime ulaştı beklediğimden iyi çıktı 2014 de davetiye sektöründeki firmalar öne çıkabilir artık iş nete kayıyor şahsen nişanlımla benim zamanım olmadığı için çıkamıyoruz bu tür şeyler için bakmak isteyenler için belki faydası olur davetiyemarkasi.com diye bir site

  3. Türkiyede e-ticaret uzun süreden beri var ve her geçen yıl internetteki rekabet daha da kızışıyor. İnternet eskisi gibi gereksiz çöp yığınından çıkıp reklam ve ürün yığınına dönmeye başladı fakat henüz e-ticaret’e girememiş ya da girmeyi bekleyen çok büyük bir kitle var. Bu yüzden 2014 yılında tedarikçi firma taleplerinin artması 2015 yılının özellikle son dönemlerinde ise bu talpelere cevap veren tedarikçiklerin çoğalması öngörülebilir.

  4. Türkiye E-Ticarete yeni yeni alışıyor. Neler olacağını kestirmek oldukça güç

Fikrini söyle

*