14 Kasım 2018

”2014’te İnternetten Elektronik Ürün Satışları 1 Milyar TL’yi Geçecek” [Röportaj]

mehmet-celikol-media-markt
33 yıllık bir geçmişe sahip olan Media Markt, 2007 yılından beri Türkiye pazarında tüketici elektroniği ürünlerinde hizmet veriyor. Türkiye’de 6 yıllık bir tecrübenin ardından geçtiğimiz Temmuz ayının sonundan itibaren şirket mediamarkt.com.tr adresi üzerinden Türkiye pazarında online satışlara başladı.

Online satışlara başlamasının ardından Media Markt E-ticaret Direktörü Mehmet Çelikol ile şirketin Türkiye pazarındaki elektronik ürün rekabeti, şirketin offline ve online operasyonları ve gelecekteki hedefleri üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Media Markt Türkiye pazarında online satışlara ne zaman başladı?

31 Temmuz itibariyle mediamarkt.com.tr sitesi üzerinden online satışlarımıza başladık. Türkiye’de online satış kanalına girmek için tam doğru zaman olduğunu düşünüyoruz. 2014 yılı itibarıyla sektörümüze dair internetten 1 milyar TL’nin üzerinde satış bekliyoruz, bu da artık faaliyet göstermemiz gereken bir büyüklüğe işaret ediyor. Hedefimiz 2013’ün son çeyreğinden önce online satış kanalımızı açmaktı ve bunu başarıyla gerçekleştirdik.

Online teknoloji alışverişi pazarında Türkiye’de rekabet büyük. Pazarı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye, Hindistan’dan sonra Çin’den önce yaklaşık yüzde 70’lik yıllık büyümeyle, dünyanın e-ticarette en hızlı büyüyen ikinci ülkesi konumunda. Hacim olarak da online alışverişin içindeki en büyük sektör tüketici elektroniğine sahip. Bu alanda büyük bir rekabet yaşanmakta.

Tüketici elektroniğinde yaklaşık 1 Milyar TL’lik online B2C satış hacmi olduğunu söyleyebiliriz ve bu rakamın toplam içerisindeki payı yaklaşık yüzde üç ve halen gelişime çok açık. Bu oranın İsveç ve Hollanda gibi ülkelerde yüzde 25’lere, bazı Avrupa ülkelerinde de yüzde 15‘lere ulaştığını görüyoruz. Yani Hollanda’da her 4 elektronik ürünün 1 tanesi online olarak satın alınmakta.

Bu pencereden baktığımızda Türkiye için potansiyel kendisini çok net gösteriyor ve önümüzde 5-6 yıllık süreçte hız kesmeyen bir büyüme bekliyoruz. Pazarda talebe yönelik doğru ürünü iyi fiyatla tüketiciye sunmak ve müşteri memnuniyetini mükemmele yakın ortaya koymanın rekabetten ayrışmak anlamında en önemli unsurlar olduğuna inanıyoruz.

Online ve offline operasyonlar beraber mi yürütülüyor; yoksa ayrı bir birim mi var?

Media Markt bünyesinde sadece e-ticaret faaliyetlerini yöneten bir departmanımız mevcut.

MediaMarkt.com.tr için çalışan kaç kişilik bir ekip var?

Yaklaşık 30 kişilik bir ekip ile hizmet veriyoruz. Türkiye’de elektronik perakendeciliğinde faaliyet gösteren firmalar arasında en kapsamlı ekibi oluşturduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

“Yılda ortalama 500 bin adet ürün satmayı hedefliyoruz”

mediamarkt
Mediamarkt.com.tr için yaptığınız pazarlama çalışmaları ile fiziksel Media Markt mağazaları için yapılan çalışmalar paralel mi? Online ve offline taraf arasında bir bağ var mı şu anda?

Media Markt’ın çoklu kanal stratejisi (Multichannel) ile tüketicilerimize her kanalda benzer deneyimi sunmayı arzu ediyoruz. Bizim için önemli olan müşteri ve stratejimizin kurgusunda müşteri yer almakta. Müşteriye gerek satış yaptığımız tüm kanallarda gerekse iletişimde bulunduğumuz tüm kanallarda benzer deneyimi yaşatmak ve benzer mesajı vermek istiyoruz. Bu çerçevede şirketin online ve offline pazarlama faaliyetleri tek çatı altında olarak şirketimiz Pazarlama Departmanı tarafında yönetilmekte. Mağazalar ve online satış kanalıyla ortak harmoniyi bu şekilde rahatlıkla yakalayabiliyoruz.

Online kanalın satış yapmanın yanında çok önemli bir fonksiyonu da internetten fiyat araştırması yapıp mağaza tercihini belirleyen müşterilere de ulaşmak ve mağazalarımızın iyi fiyatlarını sunmak. Bu sebeple online ve offline arasındaki bağa çok önem veriyoruz ve iletişim stratejimizi bu yönde kurguluyoruz.

Online ve offline arasında bağa güzel bir örnek de Pick-Up ismini verdiğimiz mağazadan teslimat hizmetimiz. Bu hizmet ile müşterimiz ürünü internetten satın alıp istediği mağazamızdan teslim alabiliyor. Mağazaya gittiğinde ürün kendisine hazırlanmış, garanti belgesi kontrol edilmiş ve faturası basılmış bir şekilde hızlıca teslim ediliyor, müşterinin ürün kullanımı ile ilgili soruları yanıtlanıyor. Bu yaklaşım ile Türkiye online satış pazarına farklı bir soluk getirdiğimizi düşünüyoruz  ve böyle bir teknolojik altyapıya yatırım yapmakta ne kadar haklı olduğumuzu kısa sürede gördüğümüz için ayrıca mutluyuz.

Şimdiye kadar en çok satılan ürünler ya da ürün kategorileri hangileri? Fiziksel mağazalardan bir farklılık var mı? 

Mediamarkt.com.tr üzerinden en çok akıllı telefon satılıyor. Bunu tablet ve bilgisayar kategorileri izliyor. Kişisel bakım, mutfak aletleri, bebek ve sağlık gibi grupları kapsayan küçük ev aletleri kategorilerini de unutmamak gerekiyor. Tüm satışlarımızın adet bazlı bakarsak yaklaşık yüzde 35%’ini bu tür küçük ev aletleri oluşturmakta. Bu rakam bize gösteriyor ki pazarın genel trendinin aksine bizim müşterilerimizin önemli bir kısmını kadınlar oluşturmakta.

Kısa ve orta vadeli planlarınız neler?

Kısa vadede ulusal tüketici elektroniği perakendecilerindeki online satışlarda liderliği elde etmek istiyoruz. Şu anda ulaştığımız rakamlara baktığımızda bu hedefimizi bazı aylarda gerçekleştirdiğimizi söylemek mümkün. Aradaki farkı açmak ve lider olmak istiyoruz. Avrupa’nın 1 numaralı elektronik perakendecisi olarak bize yakışır şekilde bu farkı yaratmak için kendimize 1 yıl gibi bir süre verdik.

Şu anda yaklaşık aylık 5 milyon seviyesindeki ziyaretçi sayımızı orta vadede 10 milyon düzeyine taşıyor olacağız. Bununla birlikte yılda yaklaşık 400 bin ile 500 bin adet ürünü müşterilerimize teslim etmeyi hedefliyoruz. Bu rakama ulaşmamız ile tüm e-ticaret pazarının en önemli ve tercih edilir oyuncularından birisi olacağız.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. İlk önce “BAKMADAN ALMAM” diye reklam yapacaksın sonra da e-ticarei öveceksin.Bu işte bir tezatlık var gibi ???

  2. 31.07.2013’de online satışa başlayan MediaMarkt’a birinin atı alan üsküdarı geçti demesi gerekiyor 🙂 Öyle vizyon sahibiler ki daha yeni uyanabildiler ve Türkiye’de online satışa en son başlayan teknoloji marketi oldular. 🙂 Komik!

  3. Kılınç Orhan Erdemir der ki:

    “Kısa vadede ulusal tüketici elektroniği perakendecilerindeki online satışlarda liderliği elde etmek istiyoruz. Şu anda ulaştığımız rakamlara baktığımızda bu hedefimizi bazı aylarda gerçekleştirdiğimizi söylemek mümkün.”

    Sesli güldüm 🙂 Siteyi açalı 3 ay olmuş ama bazı aylarda liderliği yakalamışmışlar 🙂

  4. Aşırı geç kalmış bir hamle de olsa pazarda yeni oyuncular her zaman müşterinin işine gelir, ama şu anki web sitesiyle başarı biraz hayal gibi…

Fikrini söyle

*