21 Kasım 2018

2015’te Göreceğimiz 5 Sosyal Medya Pazarlama Trendi

1. Markalar yayıncı olacak

Marka yayıncılığı içerik pazarlamanın yeni durumu. Daha otantik, daha şeffaf ve tüketiciyi daha uzun süreler için etkileşime sokup marka ile ilişki yaratabiliyor. İçerik pazarlamanın aksine marka yayıncılığı biraz daha trendleri takip etmeyi gerektiriyor. Bazı pazarlamacıların yanlış olarak düşündüklerinin aksine, içerik pazarlama yalnızca ürün satmak için kullanılmaz. İçerik pazarlama, platform ne olursa olsun bir hikaye anlatmak için vardır. Bu yüzden 2014’ün içerik pazarlamacıları, 2015’in içerik yayıncılarına dönüşecekler. İçerik pazarlama ile ilgili buradaki yazımıza da bakmanızı öneririz.

2. Videolar YouTube’un ötesine açılacak

2014 yılında bolca YouTube üzerinden video pazarlama gördük. Bugün ise belli belirsiz olarak bir marka ile ilişkilendirilmiş videoların Facebook‘ta, Vine‘da, hatta GIF formatında ortaya çıktığını ve bunların YouTube ile hiç bir alakasının olmadığını görüyoruz. Facebook Newsroom’un açıkladığına göre, Facebook üzerinde günde 1 milyar video seyrediliyor. Facebook ayrıca yayıncılar ve içerik yaratıcılar için bir “call to action” aracı da hazırladı. Bu araç sayesinde tüketiciler bir siteyi ziyaret etmek için, alışveriş yapmak için veya daha başka markalı videoları seyretmek için yönlendirilebiliyorlar ve bütün bunlar organik, doğal bir yolla gerçekleşiyor.

3. Instagram reklamları artacak

2015’in ücretli sosyal reklamlar konusu hala tam netlik kazanmış değil. Her ne kadar çoğu pazarlamacı parasını sosyal medya reklamlarına yatırsa da, alınan geri dönüş hala beklenenin altında kalıyor. Forrester araştırma şirketinin araştırmalarına göre, sosyal medya kullanıcıları, sosyal içeriklerle pek de ilgilenmiyorlar. Bu araştırma, 7 farklı sosyal ağda bulunan 2.500 marka ve 3 milyon kullanıcı baz alınarak yapılmış. Bu sosyal ağların altı tanesindeki markalar, yüzde 0,1’den daha az geri dönüş oranı sağlamışlar. Yani Facebook’ta 1 milyon takipçisi olan bir markanın paylaşımları 700 beğeni alıyor demektir. 1.000.000 ile 700 arasındaki uçurum, gerçekten çok fazla.

Fakat gelecek, Instagram için bu kadar karanlık ve kötümser değil. Yine Forrester’ın aynı araştırmasına göre Instagram paylaşımları, Facebook’a göre kullanıcı başına ortalama 58 kat, Twitter‘a göre kullanıcı başına 120 kat daha fazla geri dönüş oranı sağlıyor.

Eğer markanız Facebook’ta istediğini bulamadıysa, bir de Instagram’ı deneyin. Bu sosyal ağ sanıldığı gibi yalnızca milenyum kuşağına hitap etmiyor. General Electric ve Ford Motor Company, Instagram’da başarıyı yakalamış iki büyük marka.

4. Görsel temelli içeriklerin artışı

Pinterest, Instagram ve Tumblr yalnızca selfieler, ev dekorasyonu ve yemek tarifleri için değiller. Görsel tabanlı sosyal paylaşım siteleri büyüklü küçüklü bir çok firma tarafından potansiyel müşterileri ile ilişki kurmak için resmen işgal edilmiş durumda. Görsel hikaye anlatımı, insan beyninde çok daha hızlı algılandığı ve daha uzun süre hatırlandığı için, kullanıcılar markalar ile çok daha iyi bir yakınlık kurabiliyorlar. Ürünlerinizi, çalışanlarınızı ve etkinliklerinizi göstererek, bir anlamda şirketinizin “insani” tarafını da göstermiş oluyorsunuz. Bu da, potansiyel müşterilerinizin empati kurmasını kolaylaştırıyor.

5. Sosyal platform çeşitliliği

Markanızı ortaya çıkartın. Birden fazla sosyal ağda olmanız, daha büyük bir potansiyel kitleye hitap etmeniz anlamına geliyor. Aynı zamanda, sosyal ağların kullanıcı profilleri de farklı olduğu için, daha çeşitli kullanıcı tiplerine de erişiminiz artacak. 16-64 yaş arasındaki internet kullanıcılarının %92’si, en az iki sosyal ağ kullanıyorlar. Ortalama olarak yetişkin kullanıcıların 5 sosyal ağda hesapları var. 16-24 yaş arasının ise 6 farklı sosyal ağda hesabı bulunuyor. Yani kullanıcılar kendilerini bir tek sosyal ağ ile sınırlandırmıyorlar. Siz neden markanızı sınırlandırasınız ki?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Instagram şu an da en ciddi etkileşim olan platform. Girişimcilerin çoğu bunun farkına varmaya başladı.

Fikrini söyle

*