18 Kasım 2018

2015 Küresel reklam Yatırımları Yarım Trilyon Dolara Çıkacak

Pazarlamacıların 2015 yılında herhangi bir büyük etkinlik olmamasına rağmen yarım trilyon dolarlık reklam yatırımı yapacakları öngörülüyor.

2014 yılında reklam pazarını yükselten FIFA Dünya Kupası, ABD orta dönem seçimleri, Kış Olimpiyatları gibi global çapta büyük etkinlikler vardı. 2015 yılında bunların hiç birisinin olmamasına rağmen toplam reklam yatırımlarının 540 milyar dolar seviyesine gelip, önceki yıla oranla %4,6 artış kaydetmesi bekleniyor.

Dijital medya da bu olumlu tablodan payını (bütçe artışını) alacak gibi görülüyor. 2014 yılı ile karşılaştırıldığında bu yıl dijital medya yatırımlarının %15,7 büyüyeceği öngörülüyor. Küresel reklam pazarının %24’ünü dijital medya oluştururken, %42’si hala televizyonun elinde.

Bu rakamları Türkiye’nin dijital mecra harcamaları ile karşılaştırdığımızda ülkemizdeki dijital medya yatırımlarının dünya geneline göre düşük olduğunu görüyoruz. Son rakamlara göre aradaki fark %5 kadar. Reklamcılar Derneği’nin 2014 rakamları için buraya, IAB Türkiye’nin rakamları için buraya, küresel arama reklamları rakamları için buraya tıklayabilirsiniz.

tabloSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*