16 Kasım 2018

2015 Yılında 2 Bulut Bilişim Trendi

Yılın daha birinci haftasındayız ama bir çok firma bir iş planını yürürlüğe koymak için stratejiler geliştiriyor. Eğer siz de bu durumdaysanız, iş geliştirme açısından bulut bilişimden yardım alsanız iyi olur çünkü 2015 yılı, bulut bilişim konusunda hayli hareketli geçecek.

Kriptolama ve şifreleme

Bulut bilişim konusunda ilk takip etmemiz gereken 2015 yılı trendi, şifreleme. 2014 yılı boyunca bir çok veri çalınma olayına şahit olduk. Bunların çoğu hem şirketlere hem de müşterilere büyük zararlar veren olaylardı. Bu olayların sonucunda, şirketler özellikle güvenlik konusunda çok daha dikkatli olmaya başlayacaklar.

JP Morgan, Michael’s ve Home Depot gibi dev şirketlerin verileri çalındıktan sonra, tüm boyuttaki işletmeler dijital güvenlik konusunu daha çok düşünür hale geldiler ve 2015 planlarının en tepesine bu konuyu koydular. Veri çalınmasının, gerçek anlamda bir gece içinde şirketi finansal ve itibar olarak batırabileceğini düşündüğümüzde, şirketler özel verilerinin korunması konusunda her yolu deneyeceklerdir. Bu durum, müşterilerinin kredi kartı, posta adresi gibi bilgileri de barındıran, yani müşteriyi de finansal olarak zora sokacak verileri ellerinde tutan e-ticaret firmaları için çok daha önemli bir konu. Bulut bilişimi seçen şirketler için, bulut güvenliği ve bulut hizmet sağlayıcısının prosedürlerinde daha trasparan olması önem kazanacak. Verilerin ve kayıtların şifrelenmesi konusu, hem bulut, hem aktarım hem de şirket tarafında gerçekleşecek. Dahası, bunu yapmayan bulut hizmet sağlyıcılarının piyasada uzun süre itibarlarını koruyup tutunabilecekleri pek düşünülmüyor.

Bileşik çözümler

Bileşik çözümlerden kasıt, şirketin verilerini hem kendine ait sunucularda hem de bulutta tutması. Böylece iki sistemden birinde oluşabilecek herhangi bir sorunda şirket hiç bir şey olmamış gibi iş süreçlerine devam edebilecek. Bulut, hem veri hem de süreç yedeklemesi olarak kullanılacak. Bu tür hizmetler sağlayan firmalar da, şirketlerin kendi özel ihtiyaçlarına yönelik esnek çözümler üretecekler. Aslında bu çözümler zaten hali hazırda var ama daha çok bulut hizmet sağlayıcısının bu trende katılacağını düşünüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*