16 Kasım 2018

2015’in Mobil Pazarlama ve E-Ticaret Trendleri

Geçtiğimiz 5 yıldan beridir mobil teknolojiler hem dijital pazarlamada hem de e-ticarette en önemli trendler arasındalardı. Teknoloji her yıl gelişiyor ve dönüşüyor, bu da markalara çeşitli fırsatlar ve zorlukları beraber yaşatıyor. 2014’ün son günlerini yaşarken, bu çok önemli teknolojinin 2015’te bize neler getireceğine şöyle bir bakmak istedik.

Öncelikle ilk bariz belli olan trend, şirketlerin mobil teknolojileri gittikçe daha çok günlük aktiviteleri arasına sokacak olmaları. Bu durum, özellikle operasyonel uygulamalarda şirketlere esneklik sağlayacaktır. 2014’te mobil teknolojilerin ne kadar hızlı geliştiğine bakarsak, bu gelişimin 2015’te de hızlanarak süreceğini öngörebiliriz.

Giyilebilir akıllı cihazlar

smart watch

 

Örneğin her ne kadar giyilebilir teknolojiler konusunda beklenen atılım pek gerçekleşmediyse de, Apple’ın sonunda kendi akıllı saatini çıkartması ile 2015’te firmalar cevap verme ihtiyacı duyarak, daha gelişmiş, hedef kitle analizi daha iyi yapılmış giyilebilir akıllı teknolojik cihazlar çıkartacaklar. Pazarlamacıların ve şirketlerin, bu giyilebilir cihazları da dikkate almaları gerekecek. Her ne kadar bu kadar kısa süre içerisinde giyilebilir cihazların büyük bir yaygınlık kazanması, hatta kullanıcılar tarafından yaygın olarak benimsenmesi beklenmiyorsa da, bu alana şimdiden yatırım yapmak çok avantajlı. Çünkü 2015’in sonlarına doğru Apple’ın akıllı saatinin yeni modelini çıkartması ile birlikte, bir çok üretici henüz deneme yanılma aşamasında olunan bu teknolojiyi daha da geliştirmiş ve kullanıcı dostu haline getirmiş olacak. Şimdiden bu alanı tanımak ve deneysel de olsa uygulamalar geliştirmek, ileriye dönük mobil ve dijital pazarlama faaliyetleri için gerekli olacak deneyimi elde etmenizi sağlayacak.

Kesintisiz iletişim

kesintisiz iletişim

2015 yılında artık cihazların birbirleri ile kesintisiz bir iletişim halinde olacağını göreceğiz. Son bir kaç yıldır bu gelişme için gereken altyapı hazırlanıyor. Özellikle kablosuz iletişimin cihazlar arasında kesintisiz sürmesi, müşteri deneyimlerinde farklılaşmaya yol açacak. Örneğin müşteriler masaüstü bilgisayarda yaşadıkları bir deneyimi, tabletlerinde de kesintisiz olarak sürdürebilecekler. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta, bu deneyimin her cihaz için sürdürülmesi, aktarılması değil. Müşteri herhangi bir farklılık hissettiğinde deneyimi de farklılık gösterecektir.

Ödeme sistemleri

Ödeme sistemleri

Click-and-collect stratejisi çoğu mobil ödeme sistemi tarafından destekleniyor olacak. Mobil ödeme sistemlerinin ise, her ne kadar patlama yapar gibi birden bire yaygınlaşması beklenmiyorsa da, en azından çeşitliliği artacak ve farklı markalar bu pazara girecek. Dolayısıyla NFC ve güvenli mobil iletişimde sıçrama göreceğiz. Mobil ödeme sistemlerinin, güvenli QR kod ve mobil imza gibi teknolojiler ile entegre olduğunu ve online alışverişlerde de kullanılmaya başlandığını göreceğiz. Bu da, müşterilerin her seferinde kredi kartı bilgileri girmelerini gerektirmeyeceği için, çok daha hızlı ve basit alışveriş süreçlerine olanak sağlayacak. Zaten mobil üzerinden online alışverişin önündeki en büyük engel bu ödeme bilgilerini girme sürecinin zor, yavaş ve karmaşık olması. Bu 2015’te aşıldığında, mobil ticaret rahatlıkla klasik e-ticaretin önüne geçebilir.

Mobil videolar

mobil videolar

Mobil cihazlar üzerinden video seyredenlerin oranı sürekli artıyor. Artık normal bir televizyon üzerinden video veya reklam seyretmek ortadan kalkıyor. Artan mobil internet bağlantı kapasitesi ve bant genişlikleri ile birlikte markalar da mobil videoyu ciddi bir pazarlama aracı olarak kullanmak zorunda kalacaklar. Bu yüzden yeni video çekim teknikleri, 42 inç değil, 5 inç ekranlarda rahat seyredilebilecek video kampanyalar yapacaklar. Normal bir televizyon yayınının 4 katı çözünürlükteki videoyu, normal bir televizyon ekranının onda biri küçüklükte bir ekranda göstermek yerine, mobil cihazlara özel videolar üretilecek. Bu videoların hangi kullanıcıya ne zaman servis edileceğinin analizinde ise, kullanıcıların mobil bağlantı hızları ve ekran büyüklükleri verilerinin toplanması gerekecek. Facebook buna zaten başlamıştı, geçenlerde yaptığımız röportajda bahsetmiştik. Bir çok şirket ve video sunucu platformu bu teknolojiyi barındırmak zorunda kalacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Sadece Sosyal Medya için GSM şirketlerinin özel internet paketi sunduğu ülkemizde şayet bağlantı ücretleri düşmezse bu TREND olması gereken potansiyelin çok altına kalacaktır.

    Google Apple gibi firmaların GSM firmalarına rakip olarak kendi internet hizmetlerini sunmalarını bekliyoruz.

Fikrini söyle

*