18 Kasım 2018

2015’te Beklediğimiz 6 İçerik Pazarlama Trendi

1. Şirketler yayıncılıkta dağıtımın önemini anlayacaklar

İçerik pazarlama stratejisinin temel ayaklarının içerik oluşturma ve bu içeriği yayınlama olduğunu artık hemen hemen bütün firmalar anladılar. Yalnız 2014’te gördüğümüz ve içerik pazarlama konusunda eksik bir adım olan, içeriğin dağıtımı konusunda pek bir gelişme kaydedilemedi. Oluşturma ve yayınlama aşamalarını kavrayan şirketler, 2015 yılında içeriklerini dağıtma konusunda da kendilerini geliştireceklerdir. Altimeter tarafından yapılan uluslararası bir araştırmaya göre, pazarlamacıların yalnızca %26’sı içerik dağıtımı konusunda kafa yoruyor. Buna rağmen yarısından fazlası, içerik dağıtımının öneminin farkında.

İçeriğin stratejik dağıtımı, bu çok rekabetçi pazarda şirketlere gerçekten fark yaratacak en önemli değişkenlerden birisi. Arama motorlarına ve mobil cihazlara uyumluluk, doğru yayıncı kuruluşlarla anlaşmalar yapma, hedef kitlenizin takip ettiği tüzel veya gerçek kişilere ulaşabilme, içeriğinizin doğru zamanda doğru kişilere ulaştırılması konusunda bir kaç basit fikir olarak aklınızın bir köşesinde dursun. Aksi halde özene bezene hazırladığınız pazarlama içeriğinizi kimse okumayacak.

2. İçerik pazarlama ile sosyal medya pazarlama iç içe geçecekler

Bu durumu tahmin etmek zor değil. Üstteki maddede dediğimiz gibi, içeriği dağıtabilmek çok önemli. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri de sosyal medyayı kullanmak. Yani önce pazarlama araçlı içeriğinizi oluşturacaksınız, sonra da bu içeriğin kendisini sosyal medyada pazarlayacaksınız. Çoğu pazarlamacı (%94 oranında; aslında tüm pazarlamacılar desek yanlış olmaz) sosyal medyanın dağıtım gücünü çoktan öğrenmiş durumdalar. Şirketler 2015 yılında sosyal medyayı her türlü dağıtım stratejilerinin önemli bir parçası haline getirecekler. Çünkü ürettiğiniz bir şeyi müşteriye ulaştıramıyorsanız, ne siz ne de o ürettiğiniz şey aslında var olamıyorsunuz demektir.

Sosyal medyanın içerik dağıtımında çok daha fazla kullanılması organik erişimi arttıracağı gibi, çok daha fazla sponsorlu paylaşımla karşılaşacağız. Tam olarak ne kadar daha fazla olacağını tahmin etmek çok güç ama sosyal ağlar da buna göre zaman içinde farklı modeller oluşturma yoluna gidebilirler. Ayrıca bu dağıtım modeli için, şirketler sosyal ağları çok daha iyi analiz edip, hangi sosyal ağın hangi tür konuların hangi hedef kitlelere dağıtım konusunda daha iyi olduğunu belirleyecekler. Bu belirlenen konular üzerinden sosyal medyaya ödeme yapılacağı için, 2015 sonu itibariyle sosyal ağların belirli dağıtım konularında kendi kendilerine uzmanlaşmaya başladıklarını görebiliriz.

3. İçerik ile iç içe geçen reklamlar sayesinde daha temiz internet kullanımı olacak

Şirketler içerik stratejilerini geliştirdikçe pazarlamacılar da reklam ve pazarlama mesajlarını içeriğe daha iyi yedirmeye başlayacaklar ve bu durum da, gözümüze sokulan reklamlarda azalmalara yol açacak. Buna “native advertising” deniliyor ve BuzzFeed, New York Times, Forbes gibi yayınlar zaten buna başlamış durumdalar. Sponsorlu içerik, markalı içerik, advertorial gibi reklam yöntemleri, 2015’te daha popüler olacak, daha etkili olacak, daha çok okunacak ve dönüşüm oranları daha fazla olacak.

4. İçerik pazarlamayı daha iyi yapan şirketlerin SEO’ları daha iyi olacak

Artık SEO ve içerik pazarlama el ele gidiyor. Daha çok ve kaliteli içerik, daha çok paylaşım, daha çok beğeni, daha çok bağlantı çekeceği için, markanın genel kalitesini, dolayısıyla SEO’sunu artıracak. Bu durumu daha önce, Google SEO’sunu incelediğimiz yazı dizimizde de söylemiştik.

Basitçe, daha uzun soluklu, sosyal medyada çok paylaşılmış içerik, arama sonuçlarında da daha üstte çıkıyor; bunu kesin olarak biliyoruz. SEO her zaman içerik pazarlamanın bir parçası olacak ama önümüzdeki dönemde SEO dediğimiz şey daha çok işin indeksleme, meta tagler, kelime arama, cezadan kurtulma gibi teknik kısımlarını ilgilendiriyor olacak. İçerik pazarlama arama motorlarında üstte çıkmanın anahtarı olacak.

5. Çoğu endüstride içerik pazarlama bütçeleri rekor seviyelere ulaşacak

Aklı başındaki hiç bir işletmeci, kendisine bu kadar yararı olan bir konuya yatırım yapmak konusunda endişe etmeyecektir. Yapılan araştırmalara göre B2B pazarlamacıların %58’i, 2015 bütçelerinde kesinlikle artışa gideceklerini belirtiyorlar. Aynı pazarlamacıların %10’u, çok ciddi bir bütçe artışı gerçekleşeceğini söylüyorlar. İçerik pazarlamanın gücünü ve yararlarını gören işletmeciler, bu konuya bütçe ayırmaya ve yatırım yapmaya devam edecekler. İşin ilginç yanı, bir çok uzman bu paranın eskiden SEO kampanyaları için kullanılan bütçelerden çekilip içerik pazarlama bütçesine verileceği yönünde hemfikir. Bu artışın en büyük sebebi ise, ilk maddemizde söylediğimiz gibi dağıtım kanalları için kullanılacak para olacak.

6. E-Posta içerik pazarlaması çok daha sofistike bir hale gelecek

Geçtiğimiz yıllarda e-posta pazarlama, hali hazırdaki içeriğin veya ürün / hizmet reklamlarının tüketiciye gönderilmesinden ibaretti. Son zamanlarda bu kullanımın giderek azaldığını, çünkü tüketicinin böyle bir hedefsiz içerik bombardımanına kayıtsız kaldığını (haklı olarak) görüyoruz.

Bunun yerine pazarlamacılar, hedeflerine e-posta ile ulaşmanın çok daha akıllıca yollarını arayacaklar. Hubspot’un yaptığı bir araştırmaya göre tüketiciler, artık çok daha az oranlarda e-posta ile gelen bir teklif veya bildirim yüzünden alışveriş yapar oldular. Bunun üzerine kullanıcıların zaten e-postadan (aslında spam yapılanlardan) bıktığını ve çoğunlukla e-postalarını kontrol bile etmediklerini eklersek, durumun vehameti ortaya çıkıyor. Yapılacak tek şey, tüketiciyi doğrudan ilgilendiren bir konu hakkında, gerçekten kaliteli içerikler sunan bir e-posta kampanyası tasarlamak. Ancak bu şekilde tüketicinin kaybolmuş ilgisi tekrar canlandırılabilir ve etkileşime girmesi sağlanabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. gerçekten çok faydalı bir bilgilendirme olmuş artık dahada fazla çalışıcaz demek oluyor seo ile ilgili yazılarınız bir harika ekibiniz tebrik ediyorum

  2. Yazınızı çok beğendim. Tebrik ederim.
    Sanırım buradan çıkarmamız gereken derslerden biri de kendimizi, sitemizi ve işimizi geleceğe hazırlayıp; o zaman geldiğinde hazırlıklı ve öngörülü bir şekilde zamanın şartlarına göre hareket etmek olmalı. Tabii bunun için de bu günden hazırlıklara başlamalıyız.

  3. Şahsen ben yukarıda geçen İçerik Pazarlama il Sosyal Medya Pazarlama iç içe geçip DAHA TEMİZ olacağı öngörüsüne katılmıyorum zira pazarlama geri dönüşi için oluşturulan içerikler ve özellikle sosyal medya entry içerikleri kelime ve link bazlı yapılıyor. Yazı içerisinde kullanıcıya bilgi vermek genelde 2. planda kalıyor. Bu bakımdan özgün içerik artsa da buna daha temiz demek yerinde olmayacaktır.

Fikrini söyle

*