13 Kasım 2018

2015’te Beklenen 7 E-Ticaret Trendi

Bu sefer kendi analizimizi değil, global piyasanın deneyimli liderlerinin ve uygulama uzmanlarının 2015 yılına dair e-ticaret trend görüşlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Jonathan Bellwood

Jonathan Bellwood

Perlevox CEO’su ve kurucusu Jonathan Bellwood

2015’in en temel e-ticaret trendi, müşterilerin isteği doğrultusunda teslimat saatleri ve zaman aralıkları sunulması olacak. Amazon İngiltere’de aynı gün ürünü alma hizmetini devreye soktu. Büyük e-ticaret şirketleri eninde sonunda Amazon’un lojistik liderliği ile başa çıkmanın bir yolunu bulmak zorunda kalacaklar. Bu da, daha çok değil, daha zeki çalışarak olacak. E-ticaret şirketlerinin altyapılarını değiştirip, hangi ürünün hangi depoda veya nereye gitmekte olduğunu her an bilebilecekleri sistemler kurmaları gerekecek. E-ticarette rekabet üründe değil, ürünlerin müşteriye ulaştırılması konusunda yoğunlaşacak.

David J. Brown

David J. Brown

Ve Interactive Kurucusu David J. Brown

Bence 2015’te en üzerinde durulması gereken trend, tamamen veri odaklı yazılımlar ile tüketici etkileşimini maksimuma çıkartmaya çalışıp, bundan mümkün olduğunda çok dönüşüm elde etmek. Bu trend, şu andaki e-ticaret sitelerine mümkün olduğunca çok trafik çekmek yerine, gerçekten alışveriş yapacak veya hali hazırdaki kişileri alışverişe yönlendirecek şekilde değişecek.

Teknoloji tüketicilerin hayatında giderek daha vazgeçilmez bir yer edindikçe, perakendeciler de kendilerini sürekli değişen ve farklılaşan tüketici davranışlarına adapte edebilmek için yeni teknolojiler arayışına girecekler. Örnek olarak cihazlar arası analiz ve hyper-targeting verilebilir. Tüketicilerin birbirleri ve marka ile olan iletişimleri, mesajları ve yerel verilerini kullanmak, güvenlik ve mahremiyet sözleşmelerinde de farklılaşmaya sebep olabilir.

Greg Zemor

Greg Zemor

Neteven Kurucusu Greg Zemor

2015’te e-ticarete çoklu kanal anlayışı hakim olacak ve bu daha geniş tüketici kitlesine ulaşıp, ciroları arttırmanın en temel yolu olacak. Artık bir internet sitesi kurup reklamlara para yatırmanın devri yavaş yavaş kapanıyor. Artık yalnızca bilinirlik yaratıp tüketicilerin sizi keşfedip alışveriş yapmasını bekleyemezsiniz.

SEO ve SEA ilk başvurulması gereken yöntemler olsa da, daha yaygın pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi gerekiyor. Amazon ve eBay gibi yatay pazar yerleri ile Zalandı ve Spartoo gibi dikey pazar yerleri çok kalabalık müşteri kitlelerini ve bilinirliklerini kullanarak, çok fazla lojistik ve finansal sıkıntılara girmeden bunu gerçekleştirebilirler.

Daniel Hobson

Daniel Hobson

Peer 1 Hosting E-Ticaret Müdürü Daniel Hobson

E-ticaret yıldan yıla giderek güçlendi ve özellikle 2014 yılında mobil ticaretin büyük artışı ile kişiselleştirme trendlerini gördük. Bu yıl ayrıca sanal boyutlandırma gibi yeni teknolojilerin de sektör tarafından kullanılmaya başlandığına şahit olduk. MTailor gibi uygulamalar, tüketicilerin perakendecilerden ürün alırken, alacakları ürün ile farklı etkileşimlere girebilmelerini sağladı.

Bu yüzden e-ticaretin geleceğinin, daha da fazla kişiselleştirme ve daha önce tüketiciye sunulmamış deneyimlerde yattığını düşünüyorum. Bunlar tabi ki daha fazla tüketici etkileşimi getirecektir. Markalar şimdilik kişiselleştirme konusunda “sizin için seçtiklerimiz” listeleri ile kısıtlanmış durumdalar. Bunu bir sonraki seviyeye taşımak için, bir mağazadaki satış görevlisi tarzı, tüketiciye ürün seçmeden ödeme seçeneklerini açıklamaya kadar her konuda yardım edecek sanal görevli tarzı teknolojilerin geliştirilmesi gerekiyor. Böyle bir teknoloji tüketiciye daha çok etkileşim ve opsiyon şansı tanıyacağı için, parasını harcayacağı ürün ve hizmet ihtimallerini de arttıracaktır.

İşin kilit yanı, müşteri etkileşimi sırasında müşteriyi mutlu tutabilmek. Daha rahat ve basit iade süreçleri, ürün bilgilerinin daha detaylı ve sade yazılması, kolaylıkla yorum bırakabilmesi gibi detaylar, müşteri memnuniyetini ve etkileşimini arttırmada oldukça etkililer. E-ticaret sektörünün geleceği daha çok müşteri etkileşiminde yatıyor.

Joram Cano

Joram Cano

Keynote Çözüm Danışmanı Joram Cano Cuevas

2015, dijital pazarlama ve IT’nin gerçek zamanlı tüketici deneyimini analiz etmekle uğraşacakları bir yıl olacak. IT bölümü dikkatini, arkada çalışan sistemlerden, tüketicinin yüz yüze geldiği sistemlere kaydıracak. İşletme ile birlikte IT, verileri kullanıp site performansının kullanıcı beklentilerini nasıl etkilediğini ve bunun işletmeye nasıl yansıyacağını analiz edecek.

Bu veriler web ve mobil sitelerin daha hedefli ve kişiselleştirilmiş olarak kurgulanmasını, işletmenin saniyeler içinde karar alıp eyleme geçebilmesini sağlayacak. Web ve mobilin performansının bileşkesi ile IT ve işletmenin omuz omuza vermesi, şimdiye kadar görmedğimiz bir iş çevikliği ve dijital tüketici deneyimi yaratacak.

Adam Smith

Adam Smith

Rawnet Genel Müdürü Adam Smith

2015 pre-targeting yılıdır. Alışveriş sürecindeki potansiyel bir müşterinin dikkatini cezbetmek, çok daha iyi ROI sonuçları verecektir. Amazon ve eBay daha şimdiden online ve fiziksel mağazalar arasında bileşke yaratarak bu konuda önemli adımlar attılar. Önümüzdeki yılda daha çok perakendeci bu yola girecektir.

Ürün teslim alma noktaları, pay and collect, mağazaya ürün iadesi, mobil ödemeler, ApplePay, NFC, iBeacon gibi teknoloji ve hizmetlerin hepsi, e-ticareti 2015’te daha ileriye taşıyacaklardır.

Marco Vergani

Marco Vergani

Digital River EMEA Başkan Yardımcısı Marco Vergani

2015’in en büyük ve önemli e-ticaret trendi, hali hazırdaki müşteriyi elde tutmak için verilen mücadele olacak. Perakendeciler ve markalar, kar marjlarını ve müşteri ilişkilerini korumak istiyorlarsa hemen harekete geçmek zorundalar. İlk dikkat etmeleri gereken konu, kendi doğrudan satış yaptıkları online mağazaların müşterileri için mümkün olduğunca basitçe alışveriş yapılabilir yerler olması. Şirketimiz tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma sonucuna göre, online tüketicilerin en çok değer verdikleri şeyler açık seçik yazılmış fiyatlar, anlaşılır ürün bilgileri ve farklı cihazlardan alışveriş yapabilme. Online tüccarların önümüzdeki yıl müşterilerini kaybetmemek için online dünyada yapabilecekleri en temel farklılıklar bunlar olacak.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*