16 Kasım 2018

2015’te E-ticaret Gelirlerinin Yüzde 6.1’i Facebook’tan

Geçtiğimiz günlerde New York Times’da yayınlanan sosyal ticaret ile ilgili bir makaledeki araştırmaya göre 2015 yılında İngiltere toplam e-ticaret hacminin %6.1’inin Facebook’tan yapılacağı öngörüldü.

E-ticaret yazılım şirketi Ecwid tarafından yapılan araştırmada, İngiltere’deki online alışveriş yapanların sadece % 4’ü şimdiye kadar Facebook üzerinden bir şeyler satın almış. Fakat araştırmaya katılanlar, eğer satın alma deneyimi diğer online mağazalardaki gibi kolay olacaksa, Facebook’tan alışveriş yapmaya kolayca adapte olabileceklerini belirtiyorlar.

Özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin e-ticaret dünyasına adım atmaları açısından bir Facebook mağazası oldukça elverişli olabilir. Çünkü Facebook mağazaları, Amazon veya eBay gibi dev online perakende şirketlerinden daha pratik ve kişilerle daha entegre bir sistem olarak öne çıkıyor.

Ayrıca Forrester’da çıkan bir yazıda da belirtildiği gibi Amerika’da geliri 100,000 dolardan az olup da en fazla 10 çalışana sahip olan şirketler, Facebook mağazalarında daha yüksek gelirler elde etme şansına sahipler. Amerikalı bir ressamın resimlerinin % 90’ını Facebook’dan sattığını da göz önünde bulundurusak, küçük işletmeler için Facebook’un ne denli büyük bir pazar olanağı olduğunu daha rahat anlayabiliriz.

Yani Facebook mağazaları, e-ticaret dünyasına ilk adım atacak KOBİ’ler için oldukça mantıklı olabilir. Araştırmayı yapan şirketin CEO’sunun da belirttiği gibi, Facebook’ta mağaza kurmak işletmelere ilaveten bir % 17.7 gelir sağlayabilir. Ancak buradaki en önemli faktör, pazardaki rakiplerinizden nasıl farklılaştığınız. Başarının anahtarı, tüm satış ve pazarlama stratejilerinde olduğu gibi farklı bir şeyler yapmak ve satmaktan geçiyor.

Peki, Facebook mağazaları gerçekten üç yıl içinde e-ticaret pazarının %6.1’ini temsil edecek mi? Word-of-Mouth gibi akıllıca ve nispeten daha az maliyetli pazarlama stratejilerini başarılı bir şekilde uygulayan bazı küçük ölçekli işletmeler için Facebook mağazarı, satışlarını artırma konusunda oldukça efektif bir mecra olabilir. Şu ana kadar Facebook’ta dönen e-ticaret potansiyeli çok yüksek olmasa da, özellikle dev perakende şirketlerinin de bu mecrayı kullanmaya başlamasıyla ortaya çıkan rakamlara inanamayacaksınız. Bu sebeple oturup bu yeni gelişen F-ticaret akımını izlemek yerine, orta vadeli pazarlama planları arasına almak yerinde olacaktır.

Özellikle ülkemizdeki sosyal medya kullanım oranlarını göz önünde bulundurursak, sosyal ticaretin geleceğini çok daha net bir şekilde görebiliriz. Global piyasalarda kendine zaten sağlam bir yer edinmeye başlamış olan e-ticaretin bu yeni formu, daha şimdiden onlarca başarı hikayesi yaratmış durumda. Bunlardan birisi de, geçtiğimiz gün sitemizde haberini yaptığımız sosyal ticaret sitesi The Fancy. Bilndiği üzere, dev teknoloji şirketi Apple’ın, The Fancy’ye yatırım yapmayı planladığı bir süredir konuşuluyor. İlk başlarda Pinterest’e rakip olarak çıkan ve ilgi alanınıza giren görselleri profilinizde paylaşmanıza olanak tanıyan The Fancy, sistemine satın al butonunu ekledikten çok kısa  bir süre sonra sosyal ağların en popüler sitelerinden biri haline dönüştü.

Bu gelişmeler ışığında, sistemine “want” butonu eklemeye hazırlanan Facebook’un da ticari olarak ne kadar büyük bir potansiyel yaratacağını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Özellikle, kişiye ve hedefe özel pazarlama faaliyetlerinde bulunmaz nimetler sunan Facebook, yakın gelecekte ülkemizde de sosyal ticaret akımının öncü platformlarından olacağa benziyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*