14 Kasım 2018

2015’te E-ticarete Atılmak İçin 10 Pratik İpucu

eticaret2015-1 - Kopya

2015 yılı e-ticaret için pek çok yenilik getirdi ve bu da online satışları artırmak için yeni noktalara dikkat etmeyi gerektiriyor. Bu yıl e-ticarette etkin pazarlama için kullanabileceğiniz 10 yararlı taktiği sizler için aşağıda sıraladık.

1) E-ticarete atılmadan önce biraz bekleyin

E-ticarete atılırken yapacağınız en büyük hata erken site açmaktır. Acele işe şeytan karışır misali sitenizi açmak için en uygun zamanı beklemelisiniz. Elbette alan adını satın alıp yakında açılıyoruz diye siteden duyurmanız iyidir. Ancak tedarik zincirini, kargo gönderimlerini, müşteri hizmetlerini, bağlılık programını ve alışveriş sepetini ayarlamadan satışlara başlamayın. E-ticaret platformunu ve online ödeme sistemini kurduktan sonra ödemeli reklamlar, sosyal medya ve içerik pazarlama kampanyalarını tasarlamalı ve mobil uyumlu siteniz için SEO yapmalısınız.

2) Doğru platformu seçin

Hangi sektörde faaliyet göstereceğinize, hangi ürün ve hizmetleri satacağınıza bağlı olarak doğru e-ticaret platformunu seçin. Bunu yaparken alışveriş sepetini ürünü almadan terk eden potansiyel müşteriye hatırlatma e-postası gönderen, mobil destekleyen, modüler ve avantajlı e-ticaret platformlarını tercih edin.

3) Kullanıcılarınıza odaklanın

E-ticaretin en büyük dezavantajı müşterinin alacağı ürüne pazarda elma seçer gibi elleyememesidir. Bu noktada müşteriyi bir resim ve bir video ile satın almaya, dönüşüm sağlamaya ikna etmelisiniz. Bu süreci kolaylaştırmanın en iyi yolu hem müşteri deneyimine hem de kullanıcı deneyimine odaklanmak. Tek tıklamayla satın alma, online ödemelerde kolaylık sağlama, sayfanın kolay ve hızlı açılması en önemli unsurlar. Unutmayın, potansiyel müşteriyi önce kullanıcı olarak ve bir ürün satın alan kişiyi de müşteri olarak memnun etmelisiniz. Bunu sadece kullanıcı deneyimini ve web arayüzünü iyileştirerek yapamazsınız. Müşteri hizmetleri ve CRM desteği gerekir.

4) E-ticaret sitenizi ve sistemlerinizi mutlaka test edin

E-ticaret sitenizi açmadan önce stok-envanter yönetiminden web sayfalarına ve e-ticaret platformuna kadar tüm iş akışını test etmeniz gerekiyor. Bunun en iyi yolu da müşteri yolculuğuna odaklanmaktır. Kendinizi müşteri yerine koyarak basit bir sipariş verin ve malın müşteriye teslim edilmesine kadar geçen sürede bütün süreçlerle işlemleri kontrol edin.

5) Sitenizi-markanızı sosyal medyada tanıtın

E-ticarete yeni atılan startupların ve girişimcilerin sosyal işlerini kendi yürütmesi en iyisidir. Sonuçta sosyal medya e-ticaretin merkezi. Bu yüzden en azından ilk aşamada sosyal medya pazarlamasını kendiniz yapmalı, işi sosyal medya ajanslarına havale etmemelisiniz. Bunun en büyük sebebi ise işi öğrenmeniz. Çünkü e-ticarette klasik pazarlama yapamayacaksınız. Hele 2015 yılında müşterinin Pazar günü evde PC’den satın alacağı ürüne hafta içi büyük ekranlı akıllı telefondan baktığını hesaba katmanız gerekecek. Üstelik müşteriniz sosyal medyada kendisiyle ilgili birçok bilgi veriyor. Müşteri davranışını izleyip pazarlama kampanyalarınızla satışları artırmak için kendi müşterinizi sosyal medyada tanımanız gerekiyor.

6) Sitenizi sosyal medya düğmeleri ve linkleri ile donatın

Örneğin potansiyel müşteriler sitenize Facebook hesabı ile giriş yapabilirler. Sitenize Twitter ve Facebook hesabınızın düğmelerini koyabilirsiniz. Müşterileriniz ürün deneyimleri ve ürün incelemelerini 2-3 dakikalık tanıtım videoları sitenize yükleyebilirler. Siz de kendi tanıtım videolarınızı yükleyebilirsiniz. Bu noktada sitenizin mobil uyumlu tema kullanmasına özen göstermelisiniz.

7) İnternetin dışına çıkın

Her ne kadar siz ve müşterileriniz sosyal medyada aktif olsa da hepimiz gerçek dünyada yaşayan gerçek insanlarız. İnsan ilişkilerinin sanal dünyaya taşınması insan ilişkilerinin değiştiği anlamına gelmiyor. Bu bağlamda kullanıcılarınızın gerçek posta adreslerine tanıtım broşürleri, promosyon ürünleri gönderebilirsiniz. Onları fiziksel mağazanız varsa dükkanlarınıza çağırabilir veya ürünlerinizi bir markette de satıyorsanız standınıza davet edebilirsiniz.

8) SEO gelişmelerini yakından takip edin

Artık internette klasik Adwords anahtar kelime dönemi sona eriyor. Elbette SEO yapmalısınız ama backlinkler artık o kadar önemli değil. Önemli olan mobil destekli e-ticaret sitesinde müşteriyle alakalı, orijinal içerik üretmek, yani içerik pazarlama yapmak. Native reklamların, özellikle mobil native video reklam yerleştirmenin içerik pazarlama ve SEO’nun bir parçası olduğunun farkına varmak. Kurumsal blog açmak ve SEO’yu sosyal medya optimizasyonu (SMO) ile birleştirmek. Bunun için işini bilen ve kendini sürekli güncelleyen bir SEO uzmanıyla çalışabilirsiniz.

9) Kullanıcı bilgilerini toplayın

Ancak büyük veri hamallığı yapmayın. Topladığınız verileri hızla yorumlayıp anlamlandırarak bunları satış-pazarlama kampanyalarına dökmeniz ve minimum masrafla maksimum gelir sağlamanız gerekiyor. Bu yüzden de müşteriyle ilgili her veriyi toplamak yerine sizi ilgilendiren bilgilere odaklanmalısınız. Nasıl yapabilirsiniz? Öncelikle müşteri yolculuğundan yola çıkarak müşteri deneyimi bilgilerini edinin. Ardından bu bilgilerle müşteri davranışıyla tüketim alışkanlarını izleyin. Ardından site ve kampanya optimizasyonu yapın.

10) Kendinizi sürekli yenileyin

Net konuşalım: Bugün satacağınız malı ve hizmeti 2016’da satamayabilirsiniz. E-ticarette esnek olmalı, ürün portföyünüzü sürekli yenilemelisiniz. Dilerseniz SD Card yerine flash bellek satmaya geçebilir veya gıda satıcılığından elektronik satıcılığına geçebilirsiniz. Kendi ürününüzü geliştiriyorsanız Ar-Ge büyük önem taşıyor. Her durumda sitenizi, ürün ve hizmetlerinizi, sosyal medyada pazarlama kampanyalarınızı her yıl değişen müşteri trendlerine göre denemeniz gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*