14 Aralık 2018

2015’te Güvenli Online Alışveriş Yapmak İçin İpuçları

Ebru Tapucu

Konuk yazarımız PayPal Türkiye İş Geliştirme Direktörü Ebru Tapucu, online alışverişte kişisel ve ödeme güvenliğini anlatıyor.

Ebru Tapucu

Ebru Tapucu

Her yeni yıla başladığımızda birçoğumuz, “bu yıl mutlaka” ile başlayan birçok karar alıyoruz. Bu yıl daha sağlıklı ve fit olacağım, daha fazla seyahat edeceğim, daha fazla yardım yapacağım gibi… Bu kararlarımızın çoğunu da zaman ve emek harcayarak ve bir para alışverişinde bulunarak gerçekleştirebiliyoruz. Bu nedenle  yeni yıl listemize eklememiz gereken  ve hayatımızı direkt etkileyen önemli bir madde daha olduğunu düşünüyorum: “bu yıl mutlaka harcamalarımı yaparken finansal bilgilerimin güvence altında olduğuna emin olmalıyım” Diğer kararlarımıza göre daha sıkıcı dursa da zamanımızı, kişisel bilgilerimizi ve emeğimizi korumak adına bu kararın ve seçimlerimizin çok önemli olduğuna inanıyorum.

Finansal bilgileri korumanın bizleri nasıl etkilediğini anlamak adına 2014 senesinde ABD merkezli, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Kimlik Hırsızlığı Kaynak Merkezi’nin (KHKM) yaptığı bir araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum: 2014 yılında  şirketlerde yaşanan 783 güvenlik ve veri ihlali nedeniyle 82 milyonu aşkın tüketici ve çok daha fazla sayıda işletme risk altına girmiş bulunuyor. Bunlara ek olarak 43’ü banka ve kredi kartlarıyla ilgili olan ihlaller nedeniyle ise, 1.1 milyon tüketicinin finansal bilgilerinin gizliliği tehdit altında.

Özellikle büyük ölçekli şirketlerin, finansal kurumların ve perakendecilerin gerek kendilerini gerekse tüketicilerini koruma altına almak amacıyla ödeme güvenliğini gündemlerinin en üst sıralarına almış olduklarını gözlemliyoruz.  Bununla birlikte tüketici olarak bizlerin bilgilerimizi ve haklarımızı  korumak adına daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğumuza inanıyorum.  Bu nedenle PayPal olarak biz de tüketicilerin yıl boyunca daha güvenli alışveriş yapabilmelerine yönelik önerilerde bulunmaya karar verdik. Özellikle internet üzerinden güvenle alışveriş yaparak hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız, bu önerilere muhakkak göz atmanız gerektiğine inanıyorum. Ve işte başlıyoruz:

Daha güvenli ödeme yapmanızı sağlayacak sistemleri tercih edin

İnternetten alışveriş yaparken çoğunlukla kredi kartı bilgilerimizi paylaşmaktan çekiniyoruz. Halbuki internette finansal bilgilerimizi koruyan ve bu bilgilerimizi hiçbir satıcı ve üçüncü partiyle paylaşmadan ödeme yapmamıza olanak veren alternatif ödeme seçenekleri olduğunu unutuyoruz. PayPal dünyada milyonlarca üye işyeriyle ödeme yapmanın en güvenli alternatifinde biri. PayPal kullanan tüketiciler, yurt içi ve yurt dışı üye işyerlerinde ödeme yaparken sadece PayPal’a kayıtlı eposta ve şifreleriyle alışveriş yapıyor ve finansal bilgilerini işyeriyle paylaşmıyor. Buna ek olarak aldıkları ürünler ellerine ulaşmaz veya tanıtımından farklı çıkarsa PayPal Alıcı Korumasıyla paralarını geri alabiliyorlar. Türkiye’de şu anda 8000’den fazla, yurt dışında ise 9 milyonu aşkın üye işyerimizden PayPal’ı seçerek güvenle ve gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Ön ödemeli kartlardan yararlanın

Son yıllarda dünya genelinde ödeme alışkanlıklarında ciddi bir değişim söz konusu olduğunu görüyoruz. Bu değişimin en hızlı yaşandığı alanlardan biri de nakit dışında kullanılan ödeme yöntemleri. Tüketicilerin bir bölümünün banka hesabı veya kredi kartı bulunmuyor, bir bölümü de ödemelerini kontrol etmek veya güvenlik amacıyla kartlarını  kullanmayı tercih etmiyor.  PayPal olarak Türkiye’de tüketicilerin bu ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak  yeni bir ürün çıkarttık: PayPal Nakit Kart. Bu sayede  banka hesabı veya kredi kartı olmadığı için PayPal hizmetlerinden yararlanamayan veya kredi kartı bilgilerini paylaşmak istemeyen kişilere de çözümlerimizi ulaştırabiliyoruz. PayPal Nakit Kart, ön ödemeli bir kart. Bu kart ile dünyanın dört bir yanında,  gerek internette gerekse sokakta MasterCard’ın geçtiği  her yerde alışveriş yapılabilir, nakit ihtiyacı olduğunda karttaki para tüm ATM lerden çekilebilir. Bu karta ne kadar para yüklerseniz o kadar harcayabilirsiniz o nedenle bütçenizi de güvenle yönetebilirsiniz. 15 yaşından büyük olan herkes bu karta sahip olabilir.

Cihazlarınızı şifreyle koruyun

Para transferi işlemleri arttıkça, akıllı cihazlarda finansal bilgileri koruyan güvenlik çözümlerine duyduğumuz ihtiyaç da artıyor. Mobil cüzdan uygulamaları daha güvenli bir ortam sağlasa da, cihazınızın çalınması ya da kaybolması durumunda bilgileriniz risk altında kalıyor. Cihazınızı ve belleğinde sakladığınız bilgileri korumanın en güvenli yolu, şifre kullanmak. Yeni nesil akıllı telefonların hepsinde şifre oluşturma seçeneği bulunuyor,  -hatta kimi cihazlar kullanıcıyı parmak izinden tanıyor,-  ki şifre oluşturma işlemi  5 dakika bile sürmüyor.

Son olarak, ödeme yaptığınız internet sayfasının güvenliğine dikkat etmeniz çok önemli. Ziyaret ettiğiniz sitenin güvenliğini URL’sine bakarak kolayca denetleyebilirsiniz. Arama çubuğunda sitenin adresinin “http” (Hypertext Transfer Protocol) ile başladığını göreceksiniz. “http” yazısının önünde göreceğiniz bir asma kilit sembolü ya da “http” yazısının sonunda “s” (secure – güvenli) uzantısının olması (https) bu sitenin ödemeleri güvenle gerçekleştirebileceğiniz bir ortam sağladığını gösterir.

Ödeme yapmak için dikkat etmeniz gereken çok fazla şey olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gördüğünüz gibi finansal bilgilerinizi korumak ve güvenle alışveriş yapmak sizin elinizde ve yaptığınız seçimlere bağlı. Birkaç küçük önlem alarak, teknolojinin tadını çıkarabilir ve senenin başında listenize eklediğiniz “bu yıl mutlaka harcamalarımı yaparken finansal bilgilerimin güvence altında olduğuna emin olmalıyım” kararınızı gerçekleştirmenin keyfini sürebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*