18 Aralık 2018

2015’te KOBİ’ler Gerçek Zamanlı Yerel Pazarlama İle Kazanacaklar

2015 yılında globalleşmenin değil, yerelleşmenin daha çok artacağı öngörülüyor. Gerçek zamanlı pazarlama ve tüketicilerin mobil teknolojilere daha çok yönelmesi ile, tüm bu fırsatların odak noktasına KOBİ‘ler yerleşiyor. Yerel pazara daha hakim ve gerçek zamanlı olarak değişimlere daha kolay ayak uydurabilir şirket yapılarında olan KOBİ’ler, mobil pazarlama stratejileri kullanarak kendi yerellerinde çok büyük ciro ve itibar artışları gerçekleştirebilirler.

2015’te mobil cihazlar, KOBİ’lerin en çok yararlanabilecekleri pazarlama araçları olacaklar. Kendi kullanımları da buna dahil. E-posta ve sosyal medya kampanyalarının gidişatını her yerden takip edebilecekleri gibi, mobil aramanın nimetlerinden de anında yararlanabilecekler. “On-the-go” kampanya hazırlama ile ne kadar zaman kazandığını gören KOBİ’ler, zaten pazarlamaya çok kısıtlı zaman ayırabildiklerinden, bu yöntemi özellikle benimseyecekler ve yıl ortasına doğru KOBİ’ler arasında bir mobil pazarlama kampanyası patlaması göreceğiz.

KOBİ’lerin bu aşamada tercih ettikleri pazarlama yöntemi e-posta olacak. Bunun en büyük sebebi de, sosyal ağlardaki gizli maliyetler. E-posta kullanarak kendi yerel bölgelerindeki tüketicilere ulaşmaya çalışacaklar.

Yapılması gerekenler neler?

KOBİ’lerin 2015’te bunlar gerçekleşirken atması gereken en büyük adım ise, Google Now veya Apple SIRI gibi içerik zenginleştirici mobil teknolojiler ile çalışmak. Böylece, örneğin civarda belli bir yiyecek türünde hizmet veren lokanta arayan müşterileri hemen tespit edip iletişime geçebilirler.

Fakat mobildeki bu yükselişe rağmen, mobil ödeme teknolojilerinde 2015 içerisinde ciddi bir gelişme beklenmiyor. Çünkü KOBİ’ler, genellikle bu tarz teknolojileri uygulamaya koyma konusunda çekingenler. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, herhangi bir sorun çıktığında anında müdahale edebilecek büyük IT altyapılarının veya çok sayıda IT çalışanlarının olmaması. Mobil ödeme teknolojilerinin yaygınlaşması için de, KOBİ’lerin bu teknolojileri uygulamaya başlamaları şart. Bu kısırdöngüden çıkış ise ne zaman gerçekleşebileceğini ise henüz kimse tahmin edemiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Kobilerimize Kolay Gelsin.. Pek umursadıkları ya da değerlendirmek girişiminde bulundukları bir konu değil.
    Hayırlısı diyelim..

  2. Güzel bir içerik olmuş admin teşekküler

Fikrini söyle

*