21 Kasım 2018

2015’te Mobil Ticaret Mesajlaşma İle Değişecek

mesajlaşma uygulamaları

Çoğu uzman mobil ticaretin gerçekten yükselişe geçeceği yılın 2015 olacağını öngörüyor. Bu durum tabi ki 2015’in sonlarına doğru netlik kazanacak. Ancak şu an gördüklerimiz, tüketiciler, markalar ve yayıncılar arasındaki etkileşimin çok hızlı bir şekilde değişime uğradığı. Bu değişimin en önemli ayaklarından birisi ise, mesajlaşma uygulamalarının gelişmesi.

Öncelikle, mesajlaşma uygulamalarının ve hizmetlerinin büyüdüğünü ve çoğaldığını görüyoruz. Daha çok kullanıcı, tanıdıkları ve markalar ile iletişime geçmek istediğinde mesajlaşma uygulamalarının artık markaların kendi uygulamalarının içinde bulunan bir bölüme dönüştüğünü göreceğiz. Nasıl ki markalar 2000’li yılların başında fiziksel mağazalarının yanına bir de internet sitesi açtılar, ve bunu internet sitesinin yanına mobil uygulama konumlandırmak geldi, aynı şekilde bu katmanların üzerine bir de mesajlaşma uygulaması gelecek.

Bu adımdan sonra kullandığımız mesajlaşma uygulamalarının, Uzak Doğu Asya’lı benzerlerinin seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor. Asya ülkelerinde, özellikle Çin’deki mesajlaşma uygulamaları para transferlerine ve bazı e-ticaret hizmetlerinin görülmesine izin verdikleri için kendilerini kolayca monetize edebiliyorlar. Kullanıcılar doğrudan mesajlaşma uygulaması üzerinden taksi çağırabiliyor, market alışverişi yapabiliyor, bilet satın alabiliyor. Snapchat ve Facebook Messenger doğrudan bu yolu takip edip, en azından kişiden kişiye para transferini destekler hale geldiler. Bu monetize etme girişimi, mesajlaşma uygulamalarının markaların kendi uygulamaları içine gömülmesi ile gelişim, kullanıcıya çok ileri seviyede bağlamda ücretli hizmetler, araçlar, eğlence ve doğrudan mesaj yazarak ulaşılabilen dijital ürünler sunulacak. Buradan elde edilen gelire ayrıca daha da yükselen satış rakamları ve ek reklam gelirleri de dahil edilecek.

Özellikle milenyum kuşağına ve sıkı cep telefonu kullanıcılarına baktığımız zaman telefonlarında birden fazla mesajlaşma uygulaması kullandıklarını görüyoruz. Bu uygulama sahibi şirketlerin bir yere gittikleri veya bu hizmetlerini sonlandırmaya niyetlendikleri de yok, basitçe vazgeçmek için çok fazla para yatırılmış durumda. Kullanıcıların da önceki her mesajlaşma uygulamasının yaptığı şeylerin aynısını yapan bağımsız bir mesajlaşma uygulamasına ihtiyaçları artık yok. Mesajlaşma mobil platformları domine eden birincil iletişim kanalı olmak üzere ve kullanıcılar mümkün olduğunca her işlerini mesaj üzerinden halletmeyi seviyorlar. Bu yüzden markalar, kullanıcıların hali hazırda severek yaptıkları ve akıllarına ilk gelen iletişim şeklini kendi bünyelerine entegre edecekler, ya da müşteri ilişkileri yarışında geride kalmayı göze alacaklar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*