17 Kasım 2018

2015’te Neler Olmayacak?

Yıl sonu yaklaştıkça biz de elimizden geldiğince yeni yılda pazarlamacıları, perakendecileri, e-ticaretçileri ve reklamcıları nelerin beklediğine dair yazılar yayınlıyoruz. Ancak, bir de madalyonun öbür yüzü var. 2015’te görmeyeceklerimiz ve görmeyi beklemediklerimiz.

Öncelikle 2015 spesifik olarak bir şeyin yılı olmayacak.

Medyada çokça “2015 pazarlamanın yılı olacak” veya “2015 müşteri deneyiminin yılı olacak” gibi içerikler görüyoruz. 2015’te özellikle pazarlamacılar açısından hiç bir konsept diğerlerine baskın gelmeyecek. Bunun yerine işletmeler, daha sofistike ve birbirleri ile bağlantılı stratejiler belirleyip bunları pazarlama bulutu üzerinde gerçekleştirecekler. Dolayısıyla 2015 özel bir şeyin yılı değil, her şeyin yılı olabilir.

İkinci olarak, “gürültü” olmayacak.

Bundan ne kastediyoruz? İçerik pazarlamanın gelişmesi ile birlikte internet siteleri birden bire, bir medya terimi olarak, oldukça gürültülü yerler haline geldiler. Çok fazla içerik, birbirleri ile ilgisiz çok fazla konuya yayıldı ve bu tam tersine pazarlamacıların hedef kitlelerine ulaşmak ve onlara içerik pazarlamak görevlerini sekteye uğrattı. Bu medya gürültüsü, pazarlamacıları içerik pazarlama planlarını tekrar gözden geçirmeye itecek ve daha cerrahi operasyon stilinde içerikler hazırlanacak. Yani bir şehrin tamamını bombalamak yerine istenilen hedefe akıllı füze göndermek gibi. İçeriklerin saysı azalırken, daha kaliteli ve daha hedefe yönelik olacaklar. Bu da içerik pazarlamada verimliliği arttıracak.

Son olarak, yalnızca satış ve pazarlama birleşmeyecek.

Satış ve pazarlamanın gittikçe daha sıkı dirsek temasında çalışmaları zaten 2013’ten beridir sürüyor. 2015’te ise bu dirsek temasına başka unsurlar da katılacak. Genel kurul, IT, insan kaynakları ve finans ta bu zincire dahil olmak zorunda kalacaklar. Çünkü verimlilik artışını sağlamanın başka bir yolu yok. Aynı zamanda şirketlerin 2015’te daha çevik, daha hızlı karar verebilen ve değişimlere daha hızlı ayak uydurabilir bir yapıda olmaları gerekecek.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*