20 Kasım 2018

2015’te Tıklamanın Önemi Tekrar Artacak

Online dünyada veri toplamanın değeri hiç bir zaman azalmayacak. Markalar müşterileri ile ne kadar bağlantılı olurlarsa, o kadar uygun ürünleri pazara sürüp, daha anlamlı içerikler oluşturabilirler. Bir uzmana göre bu veri toplama, yeni yılda markalar için hayati önemde olacak.

Jonathan Mendez

Jonathan Mendez

Uzmanımız Yieldbot CEO’su Jonathan Mendez. Ve ilk öngörüsü çok ilginç: Programmatic trend önümüzdeki yıl bitecek.

2014 yılı içerisinde New York Times ve Conde Nast gibi programmatic’in öncüsü görülen dev yayınlar, programmatic yönelimlerini sonlandırdılar. Diğer yayıncılar genel olarak programmatic çevresinde iş gücü ve organizasyon oluşturmak için çabalıyorlar. Yani her ne kadar bu yılın trendi olsa da programmatic’e çok bel bağlamayın, çünkü önemi giderek azalarak yok olacak. Jonathan Mendez’in bu öngörüsü, bizim daha önce programmatic pazarlamanın geleceği tahminlerimiz ile ters düşüyor.

Kliklemeler her zamankinden daha önemli olacak. 2014’ün en moda lafı, kliklerin aslında önemli olmadığı ve kliklemenin “yanlış bir metrik” olduğu. Fakat pazarlamacılar zaten klik satın almıyorlar. Onlar sitelerine gelen bir kullanıcı kitlesi satın alıyorlar ve bunun ürünlerini en iyi pazarlayabilecekleri kitle olmasına çalışıyorlar. Markalar Facebook‘taki dijital varlıklarından vazgeçecek değiller ve 2015’te ilk elden veri toplamaya geri dönecekler. Bir yandan yeni müşteriler kazanmaya çalışacaklar, bir yandan da hali hazırdaki müşterilerinin nerelere ve ne kadar girdiklerini ölçümleyecekler. Bunu da insanları kendi sitelerine yönlendirerek yapacaklar. Bu da klik demek.

Yaratıcılık veriden daha önemli olacak. Bu yıl, veriye belki de gereğinden çok daha fazla yoğunlaşıldı. Müşteriyi marka ile duygusal bir etkileşime sokan etken veri değil, yaratıcılık. 2015’te yaratıcı ürünler ile ilgili daha çok konuşacağız. Yaratıcı uygulamalar ve gerçek zamanlı verinin işlenmesi ile markalar müşteri duyguları yaratmak için daha iyi ayarlanmış kampanyalar yapabilecek ve daha yerinde mesajlar verebilecekler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*