13 Kasım 2018

2015’teki Alışverişleri Belirleyecek 3 Yılbaşı Tahmini

Daha şimdiden 2015’in yılbaşı alışveriş sezonu tahminleri yapmak biraz erken gibi görünebilir. Ancak daha önce yazdığımız 2015 tahminleri doğrultusunda ve 2014 yılbaşı alışveriş sezonunu bunlarla karşılaştırdığımızda, önümüze aslında gayet net bir tablo çıkıyor.

İlk olarak, 2013 ile karşılaştırdığımızda, 2014 yılbaşı sezonunda e-ticarette %15,6’lık bir artış gözleniyor. Bu artışı sağlayanlar özellikle 18-25 yaş arasındaki genç kitle. Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi ABD’nin alışveriş çılgınlığı günlerine baktığımızda, hala çoğu tüketicinin fiziksel mağazalara akın ettiğini görüyoruz. Ancak Yeşil Pazartesi ve Gümüş Pazartesi gibi online alışverişi özendiren günlerin tüketici tarafından bilinirliği artıyor. Dahası, bu günlerde artan e-ticaret hacmi neredeyse yılbaşı alışverişine denk bir orana erişmek üzere: %12.

İkinci olarak, mobil eşittir para.

2014 yılbaşı sezonunda global olarak yapılan online alışverişin %25’i mobil cihazlardan yapıldı. Kara Cuma’yı rahatlıkla yeniden Mobil Cuma olarak adlandırabiliriz, çünkü bu tarihteki online alışverişin de %33’ü mobil cihazlar ile yapıldı. Apple ise hala mobil e-ticaretin kralı konumunda. Mobil alışverişin %80’i iPhone ve iPad‘ler ile yapılıyor.

Üçüncü olarak, aramaları ve e-postaları göz ardı etmeyin. Müşterileri online dünyada ürünlere çeken en büyük iki etmen ürün aramaları gelen e-postalar.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*